Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

RAW CHOCOLATE CAKE

RAW CHOCOLATE CAKE

Vsadím se, že když se někoho zeptáte, jak si představuje dokonalý život, ukáže vám Instagram. Vždyť na Instagramu je všechno perfektní - lidé cestují všude po světě, pojídají smoothie bowls při západu slunce, probouzejí se vedle své lásky a problémy, jako by neexistovaly. Tím ale Instagram nechci vůbec hanit, naopak! Je to moje nejoblíbenější sociální síť a nevidím nic špatného na tom, sdílet jen to pozitivní. Je to přeci pořád jenom virtuální realita, která slouží jako zpáteční jízdenka ke krásným chvílím, které se už nikdy nevrátí.

IMG_6412.JPG

Proto mě mrzí, jak jsou lidé kolikrát nepřející. Samozřejmě, každý má právo vyjádřit svůj názor a kritika je ve skutečnosti pěkně důležitá, ale nesmí být založená na zlých a sprostých urážkách. Já jsem nekonečně vděčná, že mám kolem sebe tu nejlepší Tereza’s diary rodinu, která mě nabíjí spoustou pozitivní energie. Přesto mi ale někdy chodí tak urážlivé komentáře, že si říkám, proč to vlastně všechno dělám.

Odpověď je ale jednoduchá - přeci se s vámi musím podělit o tenhle recept!

IMG_6414.JPG

Recept na raw dort jsem nepřidávala pěkně dlouho, a to právě proto, že jsem čekala, až bude dokonalý. Jak už určitě víte, mám ráda jednoduché recepty, a proto i tenhle zvládne úplně každý - vlastně nejtěžší je nesníst slaďoučký karamelový základ (mimochodem vytvořený jen z 3 zdravých ingrediencí) rovnou z mixéru. Když to ale vydržíte, odměnou je krémová, extračokoládová vrstva, která se rozplývá přímo na jazyku.

IMG_6415.JPG

Dohromady tyhle dvě vrstvy vytvoří tak dokonalý dort, že prostě nesmí zůstat jen virtuální realitou - proto tady máte recept!

IMG_6416.JPG

INGREDIENCE:

Základ:

 • 1 hrnek datlí
 • 1 hrnek ovesných vloček
 • 1 hrnek pekanových ořechů

První vrstva:

 • 2 hrnky kešu ořechů
 • 1 hrnek datlí
 • 2 zralé banány
 • 3 polévkové lžíce raw kakaového prášku
 • 1 polévková lžíce kokosového oleje
 • + raw kakaový prášek, banán

Nejdříve dáme kešu ořechy do misky, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a necháme namáčet alespoň 2 hod.

Ovesné vločky nasypeme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Poté přidáme všechny zbylé ingredience na základ a mixujeme, dokud nevznikne lepkavá směs.

Směs rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem a dáme na 2 hod ztuhnout do mrazáku.

Mezitím si připravíme první vrstvu - namočené kešu ořechy + všechny zbylé ingredience dáme do mixéru a důkladně promixujeme.

Vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme na ztuhlý základ a vrátíme zpět na dvě hod do mrazáku.

Poté můžeme rovnou podávat!


I guess that if you ask someone what the perfect life is like they will show you the Instagram. In fact, everything’s perfect on the Instagram - people are traveling all over the world, they are eating smoothie bowls while watching the sunset and waking up next to their loved ones so it basically appears that no problem exists. However, don’t get me wrong, the Instagram is my favourite social media and I don’t find anything wrong with sharing only the positive things there. In fact, it serves as the return ticket to all those beautiful moments.

IMG_6412.JPG

So honestly, it makes me sad that people are so unwilling sometimes. Of course, everyone has the right to have his own opinion and the criticism is actually highly important but it can’t be expressed with a rude comments. I’m extremely grateful for my Tereza’s diary family because it gives me incredible amount of positive energy. However, sometimes I get such rude comments they make me wonder why I’m doing it all.

But the answer is pretty simple - I have to share this recipe with you!

IMG_6414.JPG

I haven’t shared the raw cake recipe for so long and the reason was that I wanted it to be perfect. As you probably already know I love easy recipes and this one is so easy everyone can make it - actually the hardest part is not to eat that sweet caramel base (btw made out of 3 healthy ingredients) straight from the blender. However, when you succeed, the reward is a creamy, extrachocolaty layer which melts right on your tongue.

IMG_6415.JPG

Once these two layers combine together, the cake becomes too good to be just a virtual reality - so here is the recipe!

IMG_6416.JPG

INGREDIENTS:

For the base:

 • 1 cup of dates
 • 1 cup of oats
 • 1 cup of pecans

For the first layer:

 • 2 cups of cashews
 • 1 cup of dates
 • 2 ripe bananas
 • 3 tablespoons of raw cacao powder
 • 1 tablespoon of coconut oil
 • + raw cacao powder, banana

Add the cashews into a bowl, pour in double amount of water and let them soak for at least 2 hours.

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Next add in all the remaining base ingredients and blend until sticky.

Spread this mixture evenly into a cake tin and place it into the freezer for two hours to set.

Meanwhile make the first layer - add the soaked cashews + all the remaining ingredients into a blender and blend them together.

Spread this mixture evenly onto a base and place the tin back into the freezer for two hours.

Then it's ready to serve!

ČOKOPIŠKOTY

ČOKOPIŠKOTY

REESE’S

REESE’S