Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

RAFFAELLO

RAFFAELLO

Jednou z mých vlastností je to, že všechno důkladně promýšlím dopředu. Zdá se vám to jako dobrá vlastnost? Ne. Právě kvůli ní mám totiž už od dětství problémy s vyjadřováním. Ne, že bych se styděla nebo dokonce neuměla mluvit - naopak, mluvím moc ráda! Jen tak nějak moc dlouho přemýšlím nad tím, co říct.

Začalo to už na pískovišti, když se mě ostatní děti ptaly, jestli si s nimi nebudu hrát. Tak dlouho jsem přemýšlela co říct, až jsem nakonec seděla na pískovišti sama a ještě jsem přišla o všechny bábovičky. Nebylo to sice příjemné, ale aspoň to nebolelo - to ve školce už to bylo horší. Než jsem si totiž rozmyslela, co odpovědět na nabídku hrát si na divoké šelmy, byla jsem zvolená jako kořist odsouzená k surovému poškrábaní. Ale co, nakonec je přeci všechno zlé k něčemu dobré, i tahle moje bláznivá vlastnost.

Vždyť jen díky ní vznikl tenhle recept!

Tak dlouho jsem vymýšlela zdravé Raffaello, až se povedlo naprosto dokonale. Je na něj potřeba jen pár ingrediencí, příprava je opravdu jednoduchá a neuvěřitelně rychlá, přesto je ale jeho spotřeba pořád rychlejší - chutná totiž úplně stejně, jako klasické Raffaello. Je slaďoučké s výraznou chutí kokosu, křupavé na povrchu a jemné uvnitř. Je naprosto zdravé, má dokonalé výživové hodnoty a víc už řekne za vás.

Vždyť to znáte - Raffaello, více, než tisíc slov.

INGREDIENCE:

  • 1 hrnek kešu ořechů
  • 1 hrnek strouhaného kokosu
  • 1/2 hrnku kokosového másla
  • 1 odměrka kokosového proteinu

Ořechy dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Přidáme všechny zbývající ingredience a opět promixujeme.

Nabereme přibližně polévkovou lžíci směsi a uválíme z ní malé kuličky, které obalíme ve strouhaném kokosu. Poté dáme kuličky na hodinu ztuhnout do mrazáku a můžeme podávat!


One of my traits is that I always think too much before I actually do something. Do you think it's such a nice trait? Not at all. Actually because of that, I have had speaking problems since my childhood. Not like that I'm shy or that I'm not able to speak - in fact I love talking! I just always think about what to respond for so long.

It all started already on the sandpit when other children asked me whether I'd like to play with them. It took me so long to respond that finally I was sitting there alone. Whatever, it wasn't pleasant but at least it didn't hurt - in kindergarten it was much worse. Before I came up with a response to a wild animal game offer I was selected as a prey convicted to be brutally scratched. However, there's something positive in everything, even in my weird trait.

For example I can share this recipe with you!

I was thinking about this recipe for so long until it turned out to be perfect. It requires just few ingredients, the preparation is super easy and incredibly quick, even though the consumption is still quicker - it literally tastes like the traditional Raffaello. It's supersweet with a strong hint of coconut, it's crispy on the outside and smooth on the inside. My version is absolutely healthy, it has perfect nutritional values and you don't need to say anything more.

You know - Raffaello, more than a thousand words.

INGREDIENTS:

  • 1 cup of cashews
  • 1 cup of shredded coconut
  • 1/2 cup of coconut butter
  • 1 scoop of coconut protein powder

Add the cashews into a blender and blend until flour forms. Add in all the remaining ingredients and blend again. Scoop about one tablespoons of this mixture, shape small balls and cover them in the shredded coconut. Then place the balls into the freezer for one hour to set and serve!

BROWNIES WITH CRUSHED ALMOND GLAZE

BROWNIES WITH CRUSHED ALMOND GLAZE

SNICKERS

SNICKERS