Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PUMPKIN PROTEIN MUFFINS

PUMPKIN PROTEIN MUFFINS

Všimli jste si, jak se poslední dobou všude řeší spolupráce blogerů? Přemýšlím, že bych na tohle téma také sepsala samostatný článek. Ono totiž je sice fajn, dostávat od firem produkty zdarma, ale přesto je s blogováním spojené něco, čemu se nic jiného nevyrovná - vy! Právě vy jste ten důvod, proč tohle všechno dělám, a proto jsem uspořádala už tři Tereza’s diary setkání, na které mám ty nejkrásnější vzpomínky - a ani trochu se mi nechce věřit, že od toho posledního uplynulo už půl roku! Navíc jsem na něm oslavila své dvacáté narozeniny, což znamená, že za půl roku budu oficiálně dospělá všude po světě. Dřív jsem si myslela, co všechno se tím změní, avšak změnilo se jediné - příkazy, které jsem v dětství nesnášela, se staly mým největším potěšením.

Úplně si pamatuju, jak jsem tajně utíkala z domu, abych mohla být co nejdříve na party - teď naopak tajně utíkám z party, abych mohla být co nejdříve doma. Řídila jsem se heslem “sleep is for the weak”, zatímco teď nedám dopustit na “sleeping for the week”. Také jsem nesnášela zeleninu a svačiny z ní jsem tajně schovávala - teď zeleninu zbožňuju a... počkat.

Vždyť já jí schovávám i teď!

IMG_8114.JPG

Totiž tyhle muffiny jsou tak nadýchané, vláčné a sladké, že byste nikdy neřekli, že je v nich schovaná dýně a že jsou ve skutečnosti naprosto zdravé. Jsou plné komplexních sacharidů, zdravých tuků i bílkovin, a proto i když chutnají jako drahý, luxusní dezert, poslouží jako skvělá potréninková svačina. Navíc je příprava opravdu jednoduchá a zabere pár minut.

IMG_8116.JPG

Muffiny mizí tak rychle, že si je jdu radši někam schovat - o recept se s vámi ale podělím!

IMG_8117.JPG

INGREDIENCE:

Na posyp:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°.

Ve velké míse smícháme lněná semínka s vodou a necháme chvíli odstát. Poté přidáme rozmačkaný banán, dýňové pyré, javorový sirup, olivový olej & vodu a vše důkladně promícháme.

Přisypeme všechny suché ingredience - celozrnnou špaldovou mouku, ovesné vločky, mandlový protein, kokosový cukr, kypřící prášek a koření. Vše důkladně promícháme a vzniklou směsí naplníme muffinové formičky.

Všechny ingredience na posyp dáme do mísy, promícháme a posypeme muffiny.

Muffiny necháme péct přibližně 25 min a poté můžeme rovnou podávat!


Have you noticed that everyone is talking about collaborations right now? I’m thinking about writing a single post about it as well. In fact, it’s pretty nice to get some products from brands for free but there’s actually something even better - you! You are the real reason why I’m doing it all and because of that I already organized three Tereza’s diary meet-ups while the last one was held six months ago, exactly on my birthday. That being said means that in six months I’ll be officially adult all over the world. I used to think how my life will change once I become adult but actually just one thing changed - all those childhood punishments became my greatest blessings.

I remember pretty exactly how I used to run away from home in order to get into a club as soon as possible - now I’m running away from the club in order to get home as soon as possible. I followed the saying “sleep is for the weak” while now I prefer “sleeping for the week”. Also, I used to hate veggies so I was secretly hiding them - now I love veggies and...wait.

I’m hiding them even now!

IMG_8114.JPG

In fact, these muffins are so moist and sweet you’d never guess there’s a pumpkin hiding inside and that they are actually completely healthy. They are full of complex carbs, healthy fats and protein so even though they taste like some luxurious dessert they can serve as a perfect post workout snack. Moreover, their preparation is truly easy and it takes just a few minutes.

IMG_8116.JPG

These muffins are so delicious I’ll rather hide them somewhere - but I’ll share with you at least the recipe!

IMG_8117.JPG

INGREDIENTS:

 • 1 cup of whole wheat spelt flour
 • 3/4 cup of oats
 • 1/2 cup of Vital Factory almond protein powder (you’ll get 5% discount with the code “TEREZAS5”)
 • 1/2 cup of water
 • 1 1/2 tablespoons of ground flax seeds + 4 tablespoons of water
 • 2 tablespoons of mashed banana
 • 3/4 cup of pumpkin pureé
 • 2/3 cup of coconut sugar
 • 1/4 cup of maple syrup
 • 1/4 cup of olive oil
 • 1 tablespoon of baking powder
 • 1 teaspoon of cinnamon
 • 1 teaspoon of pumpkin spice

For the crumble:

 • 3 tablespoons of whole wheat spelt flour
 • 3 tablespoons of coconut sugar
 • 2 tablespoons of walnuts
 • 1 tablespoon of coconut oil

Start by pre-heating the oven to 180°C.

In a large mixing bowl combine the flax seeds with a water and let it sit for a while. Next stir in mashed banana, pumpkin purée, maple syrup, olive oil & water and mix it all properly.

Add in all the dry ingredients - the whole wheat spelt flour, the oats, almond protein powder, coconut sugar, baking powder and the spices. Give everything a good stir and transfer the mixture into a muffin tins.

Add all the crumble ingredients into a bowl, combine them and sprinkle the muffins. Let the muffins bake for around 25 minutes and then they are ready to serve!

TWIX

TWIX

FERRERO ROCHER ICE CREAM

FERRERO ROCHER ICE CREAM