Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY PEANUT BUTTER CHEESECAKE

CREAMY PEANUT BUTTER CHEESECAKE

Mám pro Tebe jednu životní radu: nikdy se s nikým nesrovnávej. Víš, sama to znám moc dobře - ten hlavní důvod, proč jsem se dlouho plácala na jednom místě, byl ten, že jsem se neustále s někým srovnávala. Vadilo mi, že jsem měla větší porci, než ségra. Vadilo mi, že jsem jedla o stovky kalorií víc, než moje kamarádky. Vadilo mi, že mi chodily zprávy, jak to všechno dokážu všechno sníst. Jenže...na světě nás je přes 7 miliard a i kdybychom všichni jedli a cvičili stejně, naše těla by vypadala jinak. Proto jestli máš také nějaký cíl, který pro Tebe představuje vystoupení z komfortní zóny, srovnávej se jen s jediným člověkem - s tím, kterým jsi byl včera.

Vždyť jediný hlas, který budeš muset poslouchat až do konce svého života, je ten uvnitř Tebe, a proto se ujisti, že je k Tobě milý. A hlavně - že Ti nezakazuje sacharidy! Právě sacharidy totiž slouží jako zdroj i zásobárna energie, takže by ve zdravém jídelníčku rozhodně neměly chybět.

Dá se po nich přibrat? SAMOZŘEJMĚ! Ale jen pokud jsi v celkovém kalorickém nadbytku.

Způsobují tloustnutí? NE! Pokud tedy nejsi v celkovém kalorickém nadbytku.

Proto až Ti někdo zase bude říkat, ať ze svého života odřízneš sacharidy...odřízni si radši pořádný kousek dortu!

public.jpeg

Léto pomalu končí, a proto jsem přemýšlela, jakým speciálním receptem se s ním rozloučit a také jak vám poděkovat za vaší neuvěřitelnou podporu. A napadá Tě něco lepšího, než krémový arašídový cheesecake? Kromě sacharidů totiž obsahuje také spoustu zdravých tuků i rostlinných bílkovin, a tak je opravdu výživný. Přesto je ale jeho příprava extrémně jednoduchá - vlastně to nejtěžší na celém receptu je nesníst ten božsky nadýchaný krém rovnou z mixéru.

public.jpeg

Slyšíš to? To je Tvůj vnitřní hlas, který volá po tomhle receptu!

INGREDIENCE:

Základ:

1. vrstva:

2. vrsta:

Mandle dáme do mixéru a rozmixujeme je na mouku. Poté přidáme datle a mixujeme, dokud nevznikne lepkavá směs. Směs rovnoměrně rozprostřeme do dortové formy vyložené pečícím papírem a základ dáme do mrazáku na cca 30 min.

Mezitím si připravíme první vrstvu - kešu dáme do mixéru a rozmixujeme je na jemný krém. Přidáme zbylé ingredience a opět důkladně promixujeme. Základ vyndáme z mrazáku, potřeme ho krémem a dort vrátíme zpět do mrazáku na přibližně 3 hodiny.

V misce si smícháme arašídové máslo společně s javorovým sirupem a vzniklou směs naneseme na ztuhlý krém. Navrch nasypeme nasekanou hořkou čokoládu a dort vrátíme zpět do mrazáku na závěrečných 20 min. Poté můžeme rovnou podávat nebo skladujeme v lednici.


I’ve got a life hack for you: don’t compare yourself to anyone. Honestly, I’m speaking from my personal experience - the main reason why I was stuck on one place was that I was constantly comparing myself to other people. I couldn’t stand that I had a bigger portion than my sister did. I couldn’t stand that I was eating way more calories than my friends. I couldn’t stand that I was getting messages how I can eat so much. But the truth is...there is more than 7 billions of us and even if we all ate and exercised the same, our bodies would look different. So if you have a goal, step out of your comfort zone and compare yourself just with the person you were yesterday.

Actually, the only voice you’d have to listen to for the rest of your life is the one inside you, so make sure that it’s kind. And most importantly - that it doesn’t restrict carbs! In fact, carbs are the main source of energy so they definitely should be a part of a balanced diet.

Can you gain after eating carbs? SURE! If you are in a caloric surplus.

Can carbs make you fat? NO! If you’re not in a caloric surplus.

So next time someone tells you to cut off carbs from your diet...cut off a large piece of cake instead!

public.jpeg

Summer is almost gone so I was thinking what kind of special recipe to prepare and how to thank you for your incredible support. And can you think of anything better than a creamy peanut butter cheesecake? Apart from carbs it contains healthy fats and plant protein as well so it’s truly nourishing. However, the preparation is extremely easy - actually the hardest part is to not eat the heavenly fluffy cream straight from the blender.

public.jpeg

Can you hear that? That’s your inner voice calling for that recipe!

INGREDIENTS:

For the base:

  • 200 g of almonds (soaked overnight)

  • 300 g of dates

1st layer:

  • 400 g of cashews (soaked overnight)

  • 200 ml of coconut milk

  • 5 tablespoons of maple syrup

2nd layer:

  • 150 g of peanut butter

  • 5 tablespoons of maple syrup

  • + 50 g of dark chocolate

Add the almonds into a blender and blend them until flour forms. Then add in the dates and blend it all until sticky. Transfer the mixture into a cake tin and place it into the freezer for around 30 minutes.

Meanwhile make the first layer - add the cashews into a blender and blend them until smooth. Add in all the remaining ingredients and blend again. Remove the base from the freezer, spread the cream all over it and place it back into the freezer for around 3 hours.

Combine the peanut butter with a maple syrup and a bowl and spread that mixture onto a creamy layer. Finally add some chopped chocolate on top and place it back into the freezer for the last 20 minutes. Then serve or store in the freezer.

SNICKERS SLICE

SNICKERS SLICE

MARS

MARS