Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

NACHOS

NACHOS

Nedávno jsem byla v nakupním centru, kde je kino. Nebyla jsem sice přímo v kině, ale ta typická vůně slaného popcornu a křupavého nachos mě zasáhla tak silně, že jsem jí nemohla dostat z hlavy. Přiznávám se - miluju to. Obrovské menu, mastné prsty a uzobávání během filmu. Když si odmyslíte tu nesmyslnou cenu a to, že to není zrovna nejzdravější, tak je to prostě něco božského. A tak mě napadlo zkusit si udělat domácí levnou zdravější variantu.

Povedlo se mi to přesně tak, jak jsem chtěla - nachos bylo superkřupavé s příchutí sladké kukuřice a uzené papriky. Byla na to potřeba jen jedna ingredience, trocha koření a soli, takže si můžete postavit nachos hrad za cenu malého meníčka v kině. Přesto to ale má jednu velkou nevýhodu.

Sníte to už během reklam.

 INGREDIENCE:

- 250 g kukuřičné tortilly

- 1 polévková lžíce olivového oleje

- 1 polévková lžíce koření uzená paprika

- 1 čajová lžička himalájské soli

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C. Tortilly nakrájíme na trojúhelníčky a dáme do misky. Zalijeme olivovým olejem, posypeme kořením a solí a důkladně promícháme, ať je každý kousek obalený.

Nachos dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct 20 min - každých 5 minut promícháme. Poté necháme vychladnout a můžeme podávat!


I was in a shopping centre where is the cinema lately. I wasn't exactly in the cinema but the typical smell of salty popcorn and crispy nachos hit me so hard I couldn't get it out of my head. I admit - I'm obsessed with it. Huge menu, greasy fingers and sipping during the movie. When you forget about the absurd price and the fact it's not very healthy, it's just amazing. So I got an idea to make my own cheap healthy version.

It ended up exactly how I wanted to - nachos were supercrispy with the hint of sweetcorn and smoked paprika. It required just one ingredient, a little bit of seasoning and pinch of salt, so you can build a nachos castle for the price of small menu in the cinema. However, it has one huge disadvantage.

You eat it already during the commercials.

INGREDIETS:

- 250 g corn tortilla

- 1 tablespoon of olive oil

- 1 tablespoon of smoked paprika

- 1 teaspoon of Himalayan salt

Start by pre-heating the oven on 180°C. Slice the tortillas into triangles and place these in a bowl. Drizzle with olive oil, sprinkle with paprika and salt and mix properly so each piece is covered.

Place the nachos on a lined baking tray and bake for 20 minutes - give it a stir every 5 minutes. Then remove, let them cool and serve!

RAW CHOCOLATE TARTS

RAW CHOCOLATE TARTS

RAW PISTACHIO RASPBERRY CAKE

RAW PISTACHIO RASPBERRY CAKE