Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MOCHA NICE CREAM

MOCHA NICE CREAM

Říká se, že žijeme jen jednou, ale...já s tím tak úplně nesouhlasím. Možná umíráme jen jednou, ale žijeme každý den. Každý den totiž máme na výběr ze dvou možností - můžeme dál pokračovat ve snění a žít ve svých rutinách nebo se můžeme zvednout a začít žít své sny. A věř mi, že se můžeš zvednout z čehokoliv. Můžeš celkově změnit sám sebe i svůj život. Jen musíš začít dnes.

A že nevíš jak? Zkus naslouchat sám sobě - jsem si totiž jistá, že Ti Tvůj vnitřní hlas říká úplně přesně, co máš dělat. Tak se ho nesnaž potlačit! Jestli Ti tvé tělo říká, že mu určitá potravina škodí, tak ji nejez. Jestli Ti tvá intuice říká, ať se s daným člověkem nestýkáš, tak se s ním nestýkej. Jestli Ti tvé srdce říká, ať si uděláš mocha čokoládovou zmrzlinu...tak si jí udělej!

public.jpeg

Já vím, že už je spíš období ovesných kaší, teplých čajů a tlustých ponožek, ale znáš to...srdci neporučíš a tahle zmrzlina je holt láska na první ochutnání! Nicméně, aby byla přeci jen alespoň trochu podzimní, přidala jsem k mraženým banánům ještě dýni. Právě dýně vytvoří hutnější, krémovou konzistenci a kombinace karobu s kakaem zase zajistí neodolatelně čokoládovou chuť. Nádech mocha dodá můj nejoblíbenější rostlinný protein a zmrzlina tak obsahuje ještě o něco víc bílkovin.

public.jpeg

Tak co - budeš dál pokračovat ve snění nebo se zvedneš a hned teď si tuhle zmrzlinu připravíš?

INGREDIENCE:

Všechny ingredience dáme do mixéru a mixujeme do požadované konzistence. Přemístíme do misky, dozdobíme a můžeme podávat!


It’s being said that we only live once but...I don’t agree with that. We might die once but we actually live every day. Each day we have an option to choose - we can continue on dreaming or we can get up and start chasing our dreams. And trust me that you can rise up from anything. You can completely recreate yourself. You just have to start now.

And that you don’t know how? Just listen to yourself - I am actually pretty sure that your inner voice is telling you exactly what to do. If your body is telling you that a certain food is bad for it, don’t eat it. If your intuition is telling you not to be with that person, don’t be with him. If your heart is telling you to make a mocha chocolate nice cream...just make it!

public.jpeg

I know that it’s already an oatmeal, hot tea and warm socks kind of season but you’ll see you’ll fall in love with that nice cream right after the very first bite. However, I was actually inspired by autumn and I mixed a frozen pumpkin with frozen bananas. In fact, pumpkin creates an amazingly creamy consistency while the combination of the cacao & carob powder makes a heavenly chocolate taste. That mocha hint is provided by my favourite plant based protein powder so the nice cream is quite high in protein as well.

public.jpeg

So tell me - will you continue dreaming or will you get up and make this recipe right now?

INGREDIENTS:

  • 150 g of frozen bananas

  • 100 g of cooked & frozen pumpkin

  • 10 g of carob powder

  • 10 g of raw cacao powder

  • 5 g of mocha protein powder

Add all the ingredients into a blender and blend them until required consistency. Transfer the nice cream into a bowl, add your favourite toppings and serve!

SWEET POTATO PROTEIN BROWNIES

SWEET POTATO PROTEIN BROWNIES

SNICKERS SLICE

SNICKERS SLICE