Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

RAW MÍŠA DORT

RAW MÍŠA DORT

Jestli sledujete moje Instastories, tak vám nemohlo uniknout, že mám slabost pro citáty. Některé sama vymýšlím, na některé jen tak natrefím a kolikrát se ani nestačím divit, jak moc pravdivé jsou a jak skvěle vystihují mojí životní situaci. Například nedávno mě zaujal jeden od Lao Tzu: ,,Když máš depresi, žiješ v minulosti. Když máš úzkost, žiješ v budoucnosti. Když jsi klidný, žiješ v přítomnosti.”. No není to naprosto trefné?

Poslední prázdninový týden obzvlášť!

Začátkem prázdnin jsem sice měla pár horších dní, ale zbytek letošního léta byl krásný a užila jsem si ho opravdu naplno. Proto se mi nechce věřit, že už končí! Ale co, je přeci zbytečné se kvůli tomu trápit - je to minulost, která je pryč. Stejně tak zbytečné je ale trápit se kvůli tomu drzému budíku, který nás bude za pár dní znovu vracet z říše snů do reality školních lavic - je to přeci budoucnost, která ještě nenastala. Proto je hlavní užít si ten přítomný moment a udělat si ho co nejkrásnější - a jak jinak, než s raw Míša dortem!

IMG_5492.JPG

Možná si vzpomenete na moje video ze začátku prázdnin “jak bojovat se špatným obdobím” - právě v něm byl Míša hlavní hvězdou! Totiž i když je jeho příprava extrémně rychlá a jednoduchá, chuť je naprosto neodolatelná. Základ tvoří jen dvě ingredience, přičemž mandle zajistí perfektní konzistenci, zatímco datle vytvoří slaďoučkou chuť. Ingredience na první vrstvu zase vytvoří božsky hustý nasládlý krém, který skvěle vyváží hořká chuť čokolády.

IMG_5493.JPG

Mohla bych vám sice vyprávět, jak úžasně dort chutnal nebo jak moc prospěšný bude vašemu zdraví, ale musíme přeci žít v přítomnosti - tady máte recept!

INGREDIENCE:

Základ:

Krém:

Mandle a kešu ořechy dáme do dvou mís, zalijeme dvojnásobným množstvím vody a necháme namáčet alespoň 2 hod.

Poté dáme mandle do mixéru společně s datlemi a rozmixujeme do lepkavé konzistence. Směs rovnoměrně rozprostřeme do dortové formy vyložené pečícím papírem a dáme ztuhnout na 20 min do mrazáku.

Mezitím si připravíme krém - kešu ořechy dáme do mixéru a důkladně promixujeme. Poté přidáme všechny zbývající ingredience a mixujeme do krémové konzistence.

Základ vyndáme z mrazáku a rovnoměrně na něj rozprostřeme krém. Dort dáme ztuhnout do mrazáku na cca 2 hod.

Na závěr si na mírném plamenu rozpustíme hořkou čokoládu a zalijeme ztuhlý krém. Dort vrátíme do mrazáku na závěrečných 30 minut a poté můžeme podávat!


If you watch my Instastories you probably already know I truly love quotes. Some of them I’m creating on my own, some of them I’m finding and I am always amazed how perfectly they can describe my current life situation. Actually few days ago I came across this quote by Lao Tzu and I liked it so much: “When you are depressed, you are living in the past. When you are anxious, you are living in the future. When you are in peace, you are living in the present.“ It’s so true, isn’t it?

And especially during the last week of holidays!

I had a few worse days in the beginning of summer but the rest of the holidays was amazing and I enjoyed it to the fullest. So basically I can’t believe that it’s almost gone. Whatever, it’s silly to worry about it - it’s the past we can’t change. Also, it’s silly to worry about the rude alarm clock which will be taking us back to the reality of school from our dream world again soon - it’s the future that hasn’t arrived yet. Actually what’s important is to enjoy the present moment to the fullest and make it beautiful - and there’s no better way how to do it than with this raw cake!

IMG_5492.JPG

Even though the preparation of this raw cake is truly quick and easy, the taste is absolutely irresistible. The base is made out of two ingredients, the almonds create a perfect consistency while the dates provide the dish with the sweetest taste. Then the combination of first layer ingredients creates heavenly dense cream which is nicely balanced with a bitter taste of the dark chocolate.

IMG_5493.JPG

I could be telling you how delicious the cake was or how positive impact it will have on your health but it’s important to live in the present - here is the recipe!

INGREDIENTS:

For the base:

  • 2 cups of almonds
  • 1 cup of dates

For the cream:

  • 2 cups of cashews
  • 1 cup of coconut cream
  • 1/2 cup of maple syrup
  • 2 tablespoons of coconut oil
  • + 150 g of dark chocolate

Add the almonds and the cashews into two bowls, pour in double amount of water and let them soak for around 2 hours.

Next add the almonds into a blender along with the dates and blend until sticky. Spread the mixture evenly into a cake tin lined with a parchement paper and place it into the freezer for around 20 minutes.

Meanwhile make the cream - add the cashews into a blender and blend them until creamy. Next add in the remaining ingredients and blend it all together.

Remove the base from the freezer and spread the cream evenly all over. Let the cake set in the freezer for around 2 hours.

Finally melt the dark chocolate and pour it all over the cream. Place the cake back to the freezer for the last 30 minutes and then serve!

FERRERO ROCHER ICE CREAM

FERRERO ROCHER ICE CREAM

ALMOND CHOCOLATE DONUTS

ALMOND CHOCOLATE DONUTS