Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

McFLURRY

McFLURRY

Co se vám vybaví, když se řekne “Tereza’s diary”?

Cvičení?

Kešu máslo?

Zelenina?

Přiznávám, opravdu jsem jedna z těch divných lidí, co rádi cvičí a zbožňují mrkev - ale nebylo to tak vždycky. Sama už jsem skoro zapomněla na období, kdy jsem nosila krátké sukně, hluboké výstřihy, spoustu make-upu a svítivě růžovou kabelku s nápisem HEY BABY. Také jsem byla pěkně líná a můj jediný pohyb bylo natáhnout se pro ovladač nebo dojet do McDonald’s. Právě McDonald’s jsem opravdu milovala, a proto se mě lidé často ptají, jak jsem se toho dokázala vzdát.

Možná vás ale trochu zklamu - já se vlastně ničeho nevzdala.

IMG_5859.JPG

Totiž jestli jsem se něco za svých 20 let naučila, tak to, že je v životě nejdůležitější balanc. Není dobré, když je něčeho málo, ale zároveň se nic nesmí přehánět. Proto když mám chuť na burger, klidně si ho dám - jen si připravím ten šťavnatý od Linda McCartney’s. Když mám chuť na hranolky, hned si je běžím udělat - jen si připravím batátové se skořicí, které nepřekonatelně voní.

A když mám chuť na McFlurry? Připravím si domácí!

IMG_5860.JPG

Já vím. My vegani často dáme plátek rajčete na list římského salátu, přidáme bazalku a potom přísaháme, že to chutná jako pizza. Tentokrát mi ale můžete věřit, že u tohoto receptu nepoznáte rozdíl od klasického McFlurry. Jsou na něj potřeba jen 4 ingredience, přičemž banány ho udělají perfektně sladké, hedvábné tofu krémové a trocha vanilkového aroma dodá lehký vanilkový nádech. Jediný rozdíl je v tom, že jsem místo lentilek použila hořkou čokoládu, která ale slaďoučkou zmrzlinu perfektně doplní a navíc obsahuje spoustu vitaminů & minerálů.

IMG_5858.JPG

Proto tady máte recept a dejte mi vědět, co na něj říkáte - I’m loving it!

INGREDIENCE:

  • 4 mražené banány
  • 20 g hedvábného tofu
  • 1 čajová lžička vanilkového aroma
  • 1/2 hrnku chipsů z hořké čokolády

Všechny ingredience kromě čokolády dáme do mixéru a rozmixujeme do krémové konzistence.

Vzniklou směs přemístíme do misky, posypeme čokoládovými chipsy, promícháme a můžeme podávat!


What comes on your mind when someone says “Tereza’s diary”?

Exercising?

The cashew butter?

Veggies?

Sure. I must admit that I am one of those weird people who honestly enjoy working out and eating carrots - but it wasn’t always like that. When I was younger, I used to wear mini-skirts, a lot of make-up and a pink bag with a huge sign “HEY BABY”. I was pretty lazy as well and the only exercise I did was switching TV programmes or going to McDonald’s. Actually I loved McDonald’s so much that people often ask me how I manage to avoid it.

But the answer is pretty simple - I haven’t avoided the meals at all.

IMG_5859.JPG

What I’ve learned during those 20 years is that there’s nothing more important than the balance. So when I crave the burger, I just eat it - but I make the juicy one by Linda McCartney’s. When I crave fries, I just eat them - but I make the sweet potato ones which have a lovely smell along with the cinnamon.

And when I crave the McFlurry? I make myself the homemade one!

IMG_5860.JPG

I know. We as vegans often put a slice of tomato and the fresh basil on a Romaine lettuce and then we swear it tastes like pizza. But trust me that this McFlurry tastes exactly like the real thing! It requires just 4 ingredients, while bananas create a super sweet taste, silken tofu makes a creamy consistency and the vanilla extract provides the dish with a little vanilla hint. The only difference is that I used the dark chocolate in the place of lentils which goes together perfectly with the sweet ice-cream while it’s full of vitamins & minerals.

IMG_5858.JPG

So here is the recipe and let me know what do you think about it - I’m loving it!

INGREDIENTS:

  • 4 frozen bananas
  • 20 g of silken tofu
  • 1 teaspoon of vanilla essence
  • 1/2 cup of dark chocolate chips

Add all the ingredients except the chocolate into a blender and blend until creamy.

Transfer this mixture into a bowl, sprinkle with the chocolate chips and give it a good stir. Then it's ready to serve!

CINNAMON ROLLS

CINNAMON ROLLS

ČOKOPIŠKOTY

ČOKOPIŠKOTY