Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MAXI KING

MAXI KING

Jak bys popsal sám sebe? Pěkně těžká otázka, na kterou ovšem znáš odpověď jedině Ty - hlavně se nikdy neřiď tím, co o Tobě říká okolí! Vždyť když jsem byla mladší, podle většiny spolužáků jsem byla až moc tlustá - potom jsem ovšem zhubla a najednou jsem byla až moc hubená. Dříve jsem se také tolik neučila, a proto jsem podle některých byla hloupá - když jsem se ovšem začala učit víc, najednou jsem byla až moc chytrá. I teď mě lidé často uráží a říkají, že to s veganstvím přeháním - a přitom podle některých nejsem dostatečně vegan!

Proto nikdy neposlouchej názory ostatních, jak máš žít.

Vytvoř si svá vlastní pravidla a vydej se svou vlastní cestou.

IMG_2697.JPG

Opatruj to, co miluješ a zbav se toho, co nesnášíš. V pátek večer si vem vysoké podpatky a ráno nazuj pohodlné tenisky. Dopřej si skleničku vína, ale nezapomínej na vodu. Tvrdě makej, ale často odpočívej. Buď nespoutaný a odvážný, ale také se neboj být někdy tichý a uzavřený. Dej si zeleninu, když si to žádá Tvé tělo a udělej si MAXI KING, když si to žádá tvá duše. 

IMG_2698.JPG

Tohle MAXI KING chutná jako ten nejnezdravější dezert, a přitom tvému tělu dodá jen samé zdraví prospěšné látky. Má perfektní konzistenci, a zároveň vyžaduje jen pár základních ingrediencí. Jeho příprava je rychlá & jednoduchá a kombinace krémové vrstvy, jemného karamelu a křupavých křupínků v hořké čokoládě je naprosto neodolatelná.

IMG_2699.JPG

Jak bych popsala tohle Maxi king? Pěkně těžká otázka, na kterou budeš muset najít odpověď jedině Ty - tady máš recept!

INGREDIENCE:

Krémová náplň:

Karamel:

Čokoládová poleva:

Nejdříve si připravíme krémovou náplň - do mísy dáme kokosovou mouku, přilijeme javorový sirup & kokosový olej, vše důkladně promícháme a vzniklou směs rozdělíme na dvě části. První část rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem a dáme ztuhnout do mrazáku.

Mezitím si připravíme karamelovou vrstvu - datle dáme do mixéru společně s trochou vody a rozmixujeme na pastu.

Základ vyndáme z mrazáku a rovnoměrně na něj naneseme nejdříve karamelovou vrstvu a poté druhou část krémové směsi. Vrátíme na 1 hod do mrazáku. Poté směs rozkrájíme na tyčinky.

V hrnci si rozpustíme hořkou čokoládu, přisypeme drcené mandle, důkladně promícháme a tyčinky v čokoládě obalíme z obou stran. Vrátíme zpět do mrazáku na půl hodiny a poté můžeme podávat!


How would you describe yourself? A pretty hard question which only you know how to answer - most importantly, never follow the opinion of other people! Actually, when I was younger, I was too fat according to my classmates - however, then I lost some weight and I became too skinny instead. Also, back than I wasn’t studying that much so I was stupid according to some - however, when I started studying more I was called way too clever instead. Even now I’m getting rude comments and people are telling me that I am too strict about the veganism - while according to some people I am not enough vegan.

So never listen to other people telling you how you should live.

Create your own rules and follow your own path.

IMG_2697.JPG

Keep the things you love and throw out the things you don’t. Wear heels on a Friday night and comfy sneakers the next day. Drink glasses of wine but never forget your water. Work hard but rest often. Be adventurous and bold but sometimes allow yourself to be calm and reserved. Eat veggies when your body needs it and make yourself the MAXI KING when your soul needs it.

IMG_2698.JPG

This MAXI KING tastes like the most unhealthy dessert yet it provides your body with so many health benefits. It has a perfect consistency and it requires only few basic ingredients at the same time. The preparation is quick & easy and the combination of creamy layer, smooth caramel and chocolate covered crispies is just irresistible.

IMG_2699.JPG

How would I describe this Maxi King? A pretty hard question which only you have to find how to answer - here is the recipe!

INGREDIENTS:

Creamy filling:

  • 1 cup of coconut flour

  • 1/2 cup of maple syrup

  • 1/3 cup of coconut oil

For the caramel:

  • 1 cup of medjool dates

  • 1/3 cup of hot water

Chocolate coating:

  • 100 g of a dark chocolate

  • 1/2 cup of crushed almonds

Start by making the creamy filling - add the coconut flour into a bowl, pour in the maple syrup & the coconut oil, give it all a good stir and divide this mixture into two equal parts. Spread the first part evenly into a baking tin lined with a parchment paper and place it into the freezer to set.

Meanwhile make the caramel layer - add the dates into the blender along with a little bit of water and blend them until smooth paste forms.

Remove the base from the freezer, firstly spread the caramel on it and then the second part of the cream. Place it back into the freezer for 1 hour. Then slice the mixture into bars.

Melt the dark chocolate over medium heat, stir in chopped almonds, give it a good stir and coat the bars in the chocolate mixture from both sides. Place them back into the freezer for 30 minutes and then serve!

PEANUT BUTTER & CHOCOLATE PRETZEL PIE

PEANUT BUTTER & CHOCOLATE PRETZEL PIE

BEETROOT CHOCOLATE BROWNIES

BEETROOT CHOCOLATE BROWNIES