Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MARS

MARS

Já vím, že mluvit o věcech, o kterých se běžně nemluví, není snadné. Ale věř mi, že právě tyhle konverzace jsou nejdůležitější. Totiž tím, že se někoho zeptáš, zda je v pořádku nebo zda ho něco netrápí, můžeš zachránit lidský život. Nikdo z nás není neviditelný a každý někdy potřebujeme pomoct, a proto ve světě, kde můžeš být čímkoliv, buď milý.

A prosím, hlavně nikoho neodsuzuj. Nikdy nevíš, jaké úsilí stálo člověka vedle Tebe zvednout se z postele, obléknout se a vyjít ven vstříc novému dni. Nikdy nevíš, čím si prochází a jaké vnitřní boje svádí. Může působit sebevědomě, spokojeně, dokonce se může smát...a přitom může mít úzkost. Může mít depresi. Může mít strach.

Může mít chuť na TYČINKY MARS!

public.jpeg

Myslím, že si ani nedokážu představit to utrpení, které zažíváš, protože jsi ještě neochutnal tenhle recept. Chutná totiž naprosto přesně, jako originál! Karamelové tyčinky s jemným arašídovým máslem jsou obalené v hořké čokoládě a po prvním soustu vytvoří explozi chuťových buněk. No vážně - jsou tak neodolatelné, že bys nikdy neřekl, že jsou vlastně zdravé, a dokonce veganské. A to je na ně navíc potřeba jen pár ingrediencí a jednoduchá příprava zabere chvilku.

Zkusím tedy zachránit tvůj život - tady máš recept!

INGREDIENCE:

Na nugát:

Na karamel:

Do velké mísy nasypeme kokosovou mouku, raw kakaový prášek a kokosový cukr. Vše důkladně promícháme a poté přilijeme arašídové máslo, javorový sirup a rostlinné mléko. Opět promícháme, vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do zapékací formy vyložené pečícím papírem a dáme do mrazáku na 20 min.

Mezitím si připravíme karamel - arašídové máslo smícháme s javorovým sirupem. Nugát vyndáme z mrazáku, naneseme na něj karamel a formu dáme opět do mrazáku na 20 min.

Poté směs rozkrájíme na tyčinky, které obalíme v rozpuštěné hořké čokoláde. Tyčinky necháme 15 min ztuhnout v mrazáku a poté můžeme podávat!


I know that speaking up about things that are difficult to talk about is not easy. But trust me that these conversations are the most important ones. Actually, when you ask someone whether he’s okay, you can save a human life. No one is invisible and we all need a little help sometimes so in the world where you can be anything, be kind.

And please, never judge anyone. You never know how hard it was for the person next to you to get up, dress up and face the world. You never know what he’s going through and what battles he’s fighting. He can act confident, happy, he can be even smiling...but in reality, he can have anxiety. He can have a depression. He can have a fear.

He can crave MARS BARS!

public.jpeg

I think that I can’t even imagine how sad your life must be when you haven’t tried this recipe yet. Honestly, it tastes literally like the real thing! Caramel bars with a smooth peanut butter are coated in a dark chocolate and they cause a taste buds explosion right after the very first bite. Really - they are so delicious that you’d never say they are actually both healthy and vegan. Moreover, they require only few ingredients and their easy preparation takes few minutes.

I’ll try to save your life - here is the recipe!

INGREDIENTS:

For the nougat:

  • 120 g of coconut flour

  • 2 tablespoons of raw cacao powder

  • 50 g of coconut sugar

  • 120 g of peanut butter

  • 50 ml of maple syrup

  • 50 ml of plant milk

For the caramel:

  • 120 g of peanut butter

  • 50 ml of maple syrup

  • + dark chocolate

Add the coconut flour, raw cacao powder and the coconut sugar into a large bowl. Give everything a nice stir and pour in the peanut butter, maple syrup and plant milk. Mix it all again, spread that mixture into a baking tin and place it into the freezer for 20 minutes. Meanwhile make the caramel - combine the peanut butter with the maple syrup.

Remove the nougat from the freezer, spread the caramel all over it and place it back for around 20 minutes.

Then slice that mixture into bars and coat them in a melted dark chocolate. Place them into the freezer for around 15 minutes and serve!

CREAMY PEANUT BUTTER CHEESECAKE

CREAMY PEANUT BUTTER CHEESECAKE

SNICKERS ICE CREAM

SNICKERS ICE CREAM