Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

GINGERBREAD

GINGERBREAD

Někdy jen tak pozoruji ptáky a přemýšlím, proč někam neodletí, když mohou kamkoliv po světě - a pak se na to samé ptám sama sebe. Vždyť přece miluju teplo, které je v Česku vždy jen pár dní. Nejradši pozoruji moře nebo zdolávám vrcholky vysokých hor a ani jedno v Česku nemáme. Mám ráda, když jsou na sebe lidé milí a ne když na vás nerudní čeští řidiči troubí, zatímco se ze všech sil snažíte s nateklým kolenem přejít přechod. Proč já tady vlastně pořád žiju?

Odpověď je celkem jednoduchá - Vánoce.

Vánoce jsou můj nejoblíbenější svátek a ty naše české mám ráda tak moc, že bych je nikdy nechtěla trávit jinde. I když je totiž za okny mráz, doma je krásné rodinné teplo. A i když nepozoruji moře ani vysoké hory, 3 oříšky mi ke spokojenosti bohatě stačí. A možná jsou na sebe lidé jinde milejší, ale zase tam nemají klasické české nepřekonatelné perníčky.

IMG_7211.JPG

Přiznávám, můj recept není tradičně český, ale za to chuť je naprosto přesná - jsou perfektně měkounké, sladké i čokoládové. Příprava je vážně jednoduchá a zabere míň, jak půl hodiny. Také je na ně potřeba jen pár ingrediencí, a to navíc tak zdravých, že vaší pyžamovou party s plechem perníčků nikdo nepozná.

IMG_7210.JPG

A hlavně voní tou nezaměnitelnou vůní Vánoc, kterou ani nedokážu popsat - proto tady máte recept!

NGREDIENCE:

 • 1 hrnek pohankové mouky
 • 1 hrnek pekanových ořechů
 • 1/2 hrnku mandlí
 • 1/2 hrnku javorového sirupu
 • 1/3 hrnku kokosového oleje
 • 1/3 hrnku raw kakaového prášku
 • 1/3 hrnku vody
 • 2 polévkové lžíce chia semínek

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Ořechy dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Přidáme všechny zbylé ingredience a mixujeme, dokud nevznikne lepkavé těsto.

Kuchyňskou desku posypeme trochou mouky, těsto vyválíme na tenkou vrstvu a vykrájíme perníčky.

Perníčky dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct přibližně 25 min.

Po vychladnutí můžeme rovnou podávat!


Sometimes I just watch birds and think why they don't fly away when they could go wherever they want - and then I ask myself the same thing. I love that warm weather which is only a few days a year here in Czech. I love watching the sea or the highest peaks of the mountains and neither of them we have in Czech. I love when people are kind to each other and not constantly grumpy as the majority of the Czech inhabitants are. So why am I still living there?

The answer is pretty simple - Christmas.

Christmas is my favourite custom and I love the Czech one so much that I wouldn't like to spend it anywhere else. Actually even though it's freezing outside, in home is nice family warm. And even though I'm not watching the sea or mountains I am absolutely happy with our Czech fairy tales. And there might be nicer people somewhere, but they don't have our classical Czech unbeatable gingerbread.

IMG_7211.JPG

I admit that my gingerbread recipe's not like the traditional Czech one but the taste is absolutely same - they are soft, sweet and chocolaty. They also require just few ingredients which are so healthy that no one will notice you had pyjama party with the whole gingerbread tray.

IMG_7210.JPG

And most importantly they have that Christmassy smell I can't even describe - so here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 1 cup of buckwheat flour
 • 1 cup of pecans
 • 1/2 cup of almonds
 • 1/2 cup of maple syrup
 • 1/3 cup of coconut oil
 • 1/3 cup of raw cacao powder
 • 1/3 cup of water
 • 2 tablespoons of chia seeds

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Add the nuts into a blender and blend until flour forms. Then add in all the remaining ingredients and blend until sticky.

Sprinkle the kitchen table with a little bit of flour, roll the dough and cut it into the gingerbread shape.

Place them onto a baking tray lined with a parchment paper and let them bake for around 25 minutes.

Then let them cool and serve!

VANILKOVÉ ROHLÍČKY

VANILKOVÉ ROHLÍČKY

CARROT CAKE

CARROT CAKE