Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

DOUBLE CHOCOLATE CASHEW MUFFINS

DOUBLE CHOCOLATE CASHEW MUFFINS

Pamatuji si, že na gymplu jsem měla nejradši právě tohle povánoční období. Všechny testy jsme napsali už před Vánoci, a tak po Vánocích začala ta pravá pohoda. Hodiny jsme trávili vyprávěním zážitků a dojídáním cukroví a na nějaké zkoušení jsme ani nepomysleli. To na vysoké je to přesně naopak. Na vysoké to jsou samé srandičky, prdelky a pak najednou zapomenete, že vůbec nějaké Vánoce byly, že existuje spánek a že venku bývá čerstvý vzduch - zkouškové.

Přiznávám, někdy se snažím být trapně vtipná, a tak záměrně trochu přeháním. Ráda bych vám řekla, že přeháním i tentokrát a že to vlastně není tak hrozné, ale ve skutečnosti je to ještě daleko horší a moje oficiálně první zkouškové začíná už za pár dní. Naštěstí mám ale tajnou zbraň - čokoládu. Zkoušku z psychologie jsem zvládla jen díky extračokoládovému brownies zatímco před sociologií mě zachránila extračokoládová pohanková kaše.

A tak mi přeci nezbývalo nic jiného, než upéct extračokoládové muffiny.

IMG_1872.JPG

Jestli mě sledujete delší dobu, tak víte, že mi v žilách koluje kešu máslo, a proto ani nemusím říkat, že je součástí tohoto receptu (moje nejnejnejoblíbenější seženete zde). Na doslazení jsem ale místo klasického cukru použila banán, který muffiny udělal krásně sladké, a zároveň perfektně vláčné. Díky použitým ingrediencím jsou veganské i zdravé, což z nich dělá naprosto perfektní dezert do zkouškového - věřte mi, že to u jednoho kousku nezůstane.

IMG_1873.JPG

Proto radši zavřete učebnici a přečtěte si tenhle recept!

INGREDIENCE:

 • 2 hrnky ovesných vloček
 • 1 hrnek neslazeného mandlového mléka
 • 1/4 hrnku kešu másla 
 • 3 zralé banány
 • 1 odměrka čokoládového proteinu
 • 2 polévkové lžíce chia semínek + 6 polévkových lžic vody
 • 2 polévkové lžíce raw kakaového prášku
 • 1 čajová lžička kypřícího prášku

Nejdříve si vytvoříme chia vajíčko - chia semínka smícháme s vodou a necháme nabobtnat.

Troubu si předehřejeme na 180°C.

Do velké mísy dáme banány a vidličkou je rozmačkáme na jemnou kaši. Poté přidáme mandlové mléko, kešu máslo a stevii a vše důkladně promícháme.

Do tekuté směsi přidáme chia vajíčko, vločky, protein, kakao a kypřící prášek a vše promícháme.

Vzniklou směsí naplníme muffinové formičky, které dáme na 15 min do trouby. Poté necháme vychladnout a můžeme rovnou podávat!


I remember I loved that part of the year the most when I was on a high school. We had all the exams before Christmas holiday so when we returned back to school, we just chilled. We talked about our Christmas memories, ate cookies and didn’t even think about any exams. But the Uni is a completely different thing. You are chilling the whole year and then you forget that there used to be something as Christmas, that the sleep does exist and that there’s actually fresh air outside - the finals time.

I must admit that I exaggerate sometimes in order to be funny. I’d love to say that I’m exaggerating now as well but it’s actually even worse and I’m having my very first Uni finals in few days. But at least I’ve got a secret weapon - the chocolate. I succeeded in my psychology exam because of the extrachocolaty brownies and the extrachocolaty porridge was what saved me before the sociology exam.

So basically, I didn’t have any other option than to make extrachocolaty muffins.

IMG_1872.JPG

If you’ve been following me for a longer time you know that the cashew butter runs in my veins so I don’t have to mention it’s the part of this recipe. As a sweetener I went for the banana instead of the traditional sugar and it made the muffins both sweet and perfectly moist. Because of the ingredients the muffins are completely healthy and vegan what makes them a perfect pre-exam dessert - trust me, you won’t end up eating one piece.

IMG_1873.JPG

So close your student’s book and check out this recipe!

INGREDIENTS:

 • 2 cups of oats
 • 1 cup of unsweetened almond milk
 • 1/4 cup of cashew butter
 • 3 ripe bananas
 • 1 scoop of chocolate protein powder
 • 2 tablespoons of chia seeds + 6 tablespoons of water
 • 2 tablespoons of raw cacao powder
 • 1 teaspoon of baking powder

Start by making the chia egg - combine the chia seeds with water and let them absorb all the liquid.

Pre-heat the oven to 180°C.

Add the bananas into a large bowl and mash them with a fork. Pour in the almond milk, add in the cashew butter and the stevia and mix it properly.

Next add in the chia egg, oats, protein powder, cacao and the baking powder and mix it all until well-combined.

Next fill the muffin tins with that mixture and place them into the oven to bake for around 15 minutes.

Then remove, let them cool and serve!

POPPY SEED ROLL

POPPY SEED ROLL

NESQUIK BARS

NESQUIK BARS