Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CINNAMON BANANA CRUMBLE

CINNAMON BANANA CRUMBLE

Myslím, že máme se ségrou hezkej vztah. Sice jsme každá úplně jiná, ale v hodně věcech si rozumíme a držíme při sobě. Přesto jsou ale dny, kdy jedna druhé trhá vlasy zatímco druhá ji kouše do ruky a vzájemně se posíláme do těch nejhorších míst. Dřív to bylo kvůli tomu, že mým barbienám utrhala hlavy nebo je ostříhala, ale teď jde o něco daleko závažnějšího. Jde o granolu.

Jsem hrozně ráda, když jí něco ode mě chutná. Ale jen do té doby, než si chci udělat nicecream, otevřu granolovou nádobu a kouká na mě krásně naleštěné dno. Jelikož jsem ale hrozně hodná ségra (a nebo pěkně sobecká mrcha?) rozhodla jsem se granolu posunout ještě na vyšší level. A vzniklo z toho něco jako drobenkový koláč.

Máte rádi drobenkový koláč? Já šíleně. Vždycky si vybavím chalupu, babičku a domácí rybízový drobenkový koláč. Mňam. Jenže co si budeme povídat, klasický recept obsahuje spoustu cukru a navíc je jeho příprava pěkně zdlouhavá. Proto je můj crumble rychlý, jednoduchý, ale hlavně zdravý.

A nebojte, pořád je neskutečně sladký a výborný!

 INGREDIENCE:

- 5 zralých banánů

- 1 hrnek ovesných vloček

- 1 hrnek mandlí

- 1 hrnek pekanových ořechů

- 2 polévkové lžíce kokosového oleje

- 2 polévkové lžíce javorového sirupu

- 2 polévkové lžíce skořice

Ořechy rozmixujeme na mouku, kterou dáme společně s vločkami do mísy.

V hrnci si rozpustíme kokosový olej, javorový sirup a skořici a celou mísu tím zalijeme - vše důkladně promícháme.

Banány nakrájíme na kolečka a dáme do zapékací mísy. Posypeme skořicí a drobenkou a necháme péct 20 minut na 180°C.


I think that we have a pretty great relationship with my sister. We are absolutely different but we can agree on a lot of things and help each other when needed. Although there are days when she rends my hair while I am biting her. In the past it was mostly because she cut my Barbie's head, but now it's because of something way more serious. Now it's because of granola.

I'm really happy when she likes something I prepare as long as I want to make nice cream, open granola box and there's nothing left. But as I'm super kind sister (or a selfish bitch?) I decided to take my granola to the next level. And this crumble happened.

Do you like crumble? I love it. I always think of cottage, my grandma and currant crumble. Yumm. But to be honest, it's not healthy at all and it's prep takes a looot of time. Because of that my crumble is quick, easy and healthy.

And don't be afraid, it's still amazingly sweet and delicious!

 INGREDIENTS:

- 5 ripe bananas

- 1 cup of oats

- 1 cup of almonds

- 1 cup of pecans

- 2 tablespoons of coconut oil

- 2 tablespoons of maple syrup

- 2 tablespoons of cinnamon

Blend the nuts until the flour forms. Transef the flour into a bowl along with the oats.

Melt the coconut oil, maple syrup and cinnamon and pour this mixture all over the bowl - mix everything properly.

Slice the bananas and add them into a baking dish. Sprinkle with cinnamon and the crumble and let it bake for 20 minutes on 180°C.

RAW PISTACHIO RASPBERRY CAKE

RAW PISTACHIO RASPBERRY CAKE

RAW DOUBLE LAYERED BLUEBERRY CAKE

RAW DOUBLE LAYERED BLUEBERRY CAKE