Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN CINNAMON BANANA MUFFINS

PROTEIN CINNAMON BANANA MUFFINS

Nezdá se vám, že ten život ubíhá nějak moc rychle? Vždyť ještě před chvílí jsme slavili Nový rok a teď je najednou skoro půlka prázdnin za námi. A to si představte, že jsem si nedávno uvědomila, že si svůj malý Tereza’s diary deníček píšu už přes dva a půl roku! Nicméně, psát mě bavilo vždycky a svůj tajný deník jsem měla už v dětství. Zapisovala jsem si do něj všechny zážitky, myšlenky a sny, které jsem si přála, aby se staly skutečností.

A víte co?

Ono se mi to nakonec opravdu splnilo.

Zdá se mi, že cokoliv na Tereza’s diary napíšu, se stává skutečností - jenže přesně naopak! Jinak si totiž neumím vysvětlit, že jen co jsem na podzim přidala článek “jak se vyhnout nachlazení”, sama jsem po několika letech nastydla. Nedávno jsem zase psala, jak je příjemné, když jsou k sobě lidé milí - a jen o pár dní později jsem spadla tak ošklivě, že jsem se pořádně nemohla zvednout a nikdo kolem si mě ani nevšiml. No a určitě si vzpomenete, jak jsem v minulém článku zmiňovala, že moje recepty většinou vypadají tak, že jen nakrájím zeleninu a zaliju ji dresinkem.

No a dnes?!

Dnes mám pro vás recept na ty nejdokonalejší banánové muffiny!

IMG_1117.JPG

No dobře, musím přiznat, že je tenhle recept stejně tak jednoduchý, jako nakrájet zeleninu - to ale nic nemění na jeho neodolatelné chuti! Banány udělají muffiny krásně sladké, kousky banánových chipsů křupavé, mandlové máslo zajistí perfektně vláčnou konzistenci a skořice dodá příjemně teplou domácí vůni. Díky svému složení jsou navíc muffiny opravdu zdravé, přičemž jsem pro navýšení bílkovin ještě použila protein, takže se skvěle hodí i jako potréninkové jídlo.

IMG_1119.JPG

Proto vám říkám, radši je nezkoušejte, vzniká na nich závislost. Je mi ale jasné, že uděláte přesný opak - proto tady máte recept!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Poté je nasypeme do velké mísy společně s proteinem, skořicí a kypřicím práškem, promícháme a odložíme stranou.

Do hrnce dáme kokosový olej, mandlové máslo a rozmačkané banány. Vše necháme rozpustit na mírném plameni a mícháme, dokud se to nespojí.

Vzniklou směs přelijeme do suchých ingrediencí a důkladně promícháme. Přisypeme banánové chipsy & hořkou čokoládu, promícháme, naplníme muffinové formičky a dáme je péct do trouby na 25 min.

Po vychladnutí můžeme rovnou podávat!


Oh my, the time flies incredibly fast, doesn’t it? Actually it feels like that only recently we celebrated New Year’s Eve and now it’s already half of the summer gone. And guys, just imagine that I realized I’ve been writing my little Tereza’s diary for more than two years! In fact, I always loved writing, even as a child I had a diary in which I wrote my memories, thoughts and dreams I wanted to come true.

And you know what?

They finally did.

It appears that everything I post on Tereza’s diary becomes a reality - the only problem is that the other way round! Or I don’t know how to explain the fact that in the autumn I published the post “how to avoid flu” and got sick only few days later. A couple days ago I talked about how people should be nice to each other and after that I fell so bad I literally couldn’t stand up and no one actually helped me. And finally in the last post I mentioned that my recipes are usually just sliced veggies with some dressing.

And today?

Today I’m having the most delicious muffin recipe for you!

IMG_1117.JPG

Well, I must admit that this recipe’s as easy as to slice the veg - however, it doesn’t change a thing on the incredible taste! Bananas make the muffins perfectly sweet, banana chips crispy, almond butter creates a smooth consistency and the cinnamon provides them with a lovely warm smell. The muffins are truly healthy because of the ingredients and to increase the protein amount, I also added a protein powder which makes them a great post-workout meal as well.

IMG_1119.JPG

So trust me and don’t make them, they are extremely addictive. However, I know you’ll do the complete opposite - so here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 2 cups of oats
  • 1/2 cup of almond butter
  • 1/3 cup of coconut oil
  • 1 scoop of Myprotein women vegan blend banana & cinnamon (can be swapped for vanilla protein powder)
  • 2 ripe bananas
  • 1 tablespoon of cinnamon
  • 1 teaspoon of baking powder
  • 1/2 cup of banana chips
  • 1/2 cup of dark chocolate

Start by pre-heating the oven to 180.

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Transfer the flour into a large bowl along with the protein powder, cinnamon and baking powder, give it all a good stir and set aside.

Add the coconut oil, the almond butter and mashed bananas into a saucepan. Let it all melt over medium heat and stir until well combined.

Pour this mixture into dry ingredients and give it a good stir. Add in the banana chips & dark chocolate, combine, fill the muffin tins and place them into the oven for 25 minutes.

Then they are ready to serve!

ALMOND CHOCOLATE DONUTS

ALMOND CHOCOLATE DONUTS

OREO CAKE

OREO CAKE