Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CARROT CAKE

CARROT CAKE

K minulému vánočnímu Q&A mi přišla spousta otázek a jedna z nich byla, co mám na Vánocích úplně nejradši. Vůni skořice, pohádky, cukroví... všechny tyhle věci úplně zbožňuju. Přesto je tady ale ještě něco, co nic jiného nepřekoná - čas strávený s rodinou. Vlastně si o Vánocích vždycky ještě víc uvědomím, že mám tu nejlepší rodinu na světě, která hrdinně zvládá všechny moje výmysly.

IMG_4637.JPG

Ono to se mnou totiž není vůbec lehké a mojí největší nevýhodou je to, že vždycky všechno přeženu do extrému. Začalo to už někdy v 5 letech, když mě najednou napadlo, že by byl obal od sušenky smutný, kdybych ho vyhodila, a tak jsem si ho radši schovala v pokojíku. Jenže to, co začalo jedním schovaným obalem, skončilo posedlostí schraňovat vše, co jsem našla. Ale nemyslete si, že to bylo jen nějaké dětské období - i letošní léto jsem si užívala svým aktivním způsobem tak moc, že jsem se nedávno musela plazit z pokoje na záchod, jak moc mě bolely nohy. Ale co, moje schraňování ani plazení nikdo jiný zas tak nepocítil - to s dezerty, které své rodině připravuji, už je to horší.

Vždyť já tu zeleninu přidávám i do pečení!

IMG_4639.JPG

Tenhle dort je nejlepší příklad mého přehánění všeho do extrému - základ tvoří mrkev a pár dalších extrémně zdravých ingrediencí, je extrémně vláčný, zatímco náplň je extrémně sladce krémová, a dokonce i ta příprava celého receptu je až extrémně jednoduchá.

IMG_4640.JPG

A hlavně - dortík je tak extrémně dokonalý, že se o něj musím podělit i s vámi!

IMG_4641.JPG

INGREDIENCE:

Základ:

 • 2 hrnky najemno nastrouhané mrkve
 • 1 hrnek ovesné mouky
 • 1/2 hrnku neslazeného mandlového mléka
 • 1 banán
 • 1 polévková lžíce kokosového cukru
 • 1 čajová lžička skořice
 • 1 čajová lžička kypřícího prášku

Krém:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Do velké mísy nasypeme ovesnou mouku, nastrouhanou mrkev, kokosový cukr, skořici a kypřící prášek a vše důkladně promícháme.

V druhé míse si smícháme rozmačkaný banán společně s mandlovým mlékem a vzniklou směs přelijeme do suchých ingrediencí.

Vše důkladně promícháme a těsto rovnoměrně rozprostřeme do dortové formy vyložené pečícím papírem. Základ necháme péct přibližně 35 min.

Mezitím si připravíme krém - všechny ingredience dáme do mixéru a rozmixujeme do požadované konzistence.

Vychladlý základ potřeme krémem, posypeme drcenými pekanovými ořechy a můžeme podávat!


I've received a lot of questions for my Christmas Q&A and one of them was what I love the most about Christmas. The smell of the cinnamon, fairytales, treats...oh yeah, I love it all. However, there's actually one thing that can't be beaten by anything - the time I spend with my family. Actually during Christmas I always assure myself that I have the best family on Earth which still manages to handle all of my crazy inventions.

IMG_4637.JPG

In fact, living with me is not easy at all and my biggest disadvantage is that I do everything extremely. It all started when I was about 5 years old and I somehow decided to save the wrap from the bar I had eaten as I thought it would be sad if I threw it into the bin. However, what started with one saved wrap ended up with me storing literally everything I found. Unfortunately, it wasn't a childish thing by any mean - actually I was enjoying last summer in such an active way that a couple days ago my legs were hurting so much I couldn't even walk. But at least those things didn't bother other people - it's much worse when I'm baking something for my family.

Oh my, I'm adding veggies even into desserts!

IMG_4639.JPG

This cake is a perfect example of my obsession with everything extreme - the base is made of the carrot and few other extremely healthy ingredients, it's extremely moist while the filling is extremely creamy and the preparation is extremely easy as well.

IMG_4640.JPG

And most importantly - the cake's so delicious that I have to share the recipe with you!

IMG_4641.JPG

INGREDIENTS:

For the base:

 • 2 cups of finely shredded carrot
 • 1 cup of oat flour
 • 1/2 cup of unsweetened almond milk
 • 1 banana
 • 1 tablespoon of coconut sugar
 • 1 teaspoon of cinnamon
 • 1 teaspoon of baking powder

For the cream:

 • 250 g of silken tofu
 • 1 scoop of vanilla protein powder (can be replaced by the sweetener of choice)
 • 1/2 cup of unsweetened almond milk
 • + pecans

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Add the oat flour, shredded carrot, coconut sugar, cinnamon and baking powder into a bowl and give it all a good stir.

In a separate bowl combine mashed banana along with the almond milk and pour this mixture into dry ingredients.

Mix everything properly and spread the dough evenly into a cake tin lined with parchment paper. Let the base bake for around 35 minutes.

Meanwhile make the cream - add all the ingredients into a blender and blend them until required consistency.

Spread the cream all over the cooled base, top it with crushed pecans and serve!

CHOCOLATE HAZELNUT SLICES

CHOCOLATE HAZELNUT SLICES

4 INGREDIENT OREO CUPCAKES

4 INGREDIENT OREO CUPCAKES