Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BEETROOT CHOCOLATE BROWNIES

BEETROOT CHOCOLATE BROWNIES

Podívejte se do zrcadla. Do zrcadla, ve kterém uvidíte svoje celé tělo. A teď se zaměřte na všechny jeho nedostatky. Na váš velký nos. Na vaši kůži, která není tak zářivá, jako kůže ostatních holek. Na vaše kulaté tváře, které sice nesnášíte, ale vaše maminka je zbožňuje. Podívejte se na vaše křivé zuby, silná stehna, malá prsa a placatý zadek. Poukažte na každičký nedostatek, který uvidíte. A potom...si je hluboce a nepodmínečně zamilujte.

Protože když to neuděláte vy moji drazí, kdo jiný?

Já vím...to se sice lehce se říká, ale je daleko těžší to opravdu udělat - navíc když nám v tom okolí ani trochu nepomáhá! Sama to znám moc dobře, jelikož jsem byla za svůj život nazývána už všelijak. Pro někoho jsem byla moc silná a pro někoho zase moc hubená. Pro někoho jsem byla hloupá a pro někoho zase moc chytrá. Pokaždé jsem byla buď moc a nebo málo, až jsem si nakonec uvědomila, že se nikdy nedokážu zavděčit všem. Vždyť jediný způsob, jak toho dosáhnout, je neříkat nic, nedělat nic, nebýt ni... BÝT EXTRAČOKOLÁDOVÉ ŘEPNÉ BROWNIES!

IMG_1128.JPG

Podívejte se na tohle brownies. Na brownies, ve kterém uvidíte všechna svoje přání. A teď se zaměřte na všechny jeho dokonalosti. Na jeho velké kusy. Na jeho konzistenci, která je ještě vláčnější, než konzistence ostatních brownies. Na jeho extračokoládovou chuť, kterou milujete a i vaše maminka ji zbožňuje. Podívejte se na jeho jednoduchou přípravu, rychlý postup, pár ingrediencí a zdravé složení. Poukažte na každičkou dokonalost, kterou uvidíte. A potom...si je hluboce a nepodmínečně zamilujte.

IMG_1130.JPG

A když neuděláte tenhle recept vy moji drazí, kdo jiný?

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Lněné semínko dáme do hrnku společně s vodou, promícháme a necháme odstát.

Do velké mísy dáme pyré z červené řepy, mandlové máslo, javorový sirup, vzniklé ,,lněné vajíčko” a vše důkladně promícháme.

Poté přisypeme mandlovou mouku, karob a kypřící prášek, promícháme a vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do formy vyložené pečícím papírem. Formu dáme do trouby a brownies necháme péct cca 25 min. Po vychladnutí můžeme rovnou podávat!


Look in the mirror. A body mirror if you can. And point out every flaw. Like how your nose is too big. Or how your skin is not tan enough to be like other girls. Or your chubby cheeks that your mama loves but you don’t. Look at your crooked teeth, fat thighs, small breasts and flat butt. Point out every single flaw you see. And then...fall deeply and unconditionally in love with them.

Because if you don’t, who will my love?

I know, it’s easier being said than done - especially in our society! I know it from my personal experience as I’ve been called various ways throughout my life. For some people I was too fat and for some I was too skinny. For some people I was stupid and for some I was a nerd. I was always too much or not enough until I realized I can’t please everyone. In fact, the only way how to do it is not saying anything, not doing anything and not being any...BEING A BEETROOT BROWNIES!

IMG_1128.JPG

Look at that brownies. The brownies which will make your dreams come true. And point out every perfection. Like how the squares are big. Or how the consistency is better than any other brownies you ever had had. Or that delicious chocolate taste that both you and your mama love. Look at the easy preparation, quick recipe, few ingredients and health benefits. Point out every single perfection you see. And then...fall deeply and unconditionally in love with them.

IMG_1130.JPG

And if you don’t make this recipe, who will my love?

INGREDIENTS:

  • 1/2 cup of beetroot purée

  • 1/2 cup of almond flour

  • 1/3 cup of almond butter

  • 1/4 cup of maple syrup

  • 1/4 cup of carob powder

  • 1/4 cup of chopped dark chocolate

  • 2 tablespoons of ground flax seeds + 6 tablespoons of water

  • 1 teaspoon of baking powder

  • 1 teaspoon of vanilla essence

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Add the flax seeds into a mug along with water, whisk it together and set aside.

Add the beetroot purée, the almond butter, the maple and the “flax egg” into a bowl and give it all a good stir.

Next add in the almond flour, the carob powder and the baking powder, mix it together and spread the dough evenly into a baking tin. Place the tin into the oven and let the brownies bake for around 25 minutes! Then it’s ready to serve!

MAXI KING

MAXI KING

GINGER CRANBERRY COOKIES

GINGER CRANBERRY COOKIES