Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

4-INGREDIENT BANANA SNICKERS

4-INGREDIENT BANANA SNICKERS

Možná jste si všimli, že každé pondělí přidávám na své Instastories okénko, kam mi můžete posílat své otázky. Většinou vás zajímá například moje nejoblíbenější jídlo a v takovém případě znám odpověď hned - vždyť arašídové máslo mi koluje v žilách! Nedávno mi ale přišla otázka, nad kterou jsem musela přemýšlet opravdu dlouho:

,,Kdo je podle Tebe silný člověk?”

Myslím si totiž, že pravá síla nespočívá v tom, kolik zvednete na bench. Myslím si, že opravdu silný člověk se pozná tak, že denně svádí boje, o kterých nikdo jiný neví.

Každý z nás má nějaký svůj příběh a těžší období jsou jeho přirozenou součástí. V takových chvílích se často modlíme, aby se naše situace změnila, a přitom nás nenapadne, že jsme se do téhle situace dostali možná právě proto, aby změnila ona nás. Vždyť nemusíme chodit daleko - skvělým příkladem je třeba takové Snickers! Často se modlíme, aby existovala jeho zdravá verze, a přitom nás ani nenapadne, že jsme se do téhle situace dostali možná právě proto, abychom si jí sami připravili.

IMG_6183.JPG

Zlatíčka, umíte si vůbec představit ten vnitřní boj, který jsem sváděla, když jsem musela nafotit tohle Snickers ještě před tím, než jsem ho snědla?! Ono totiž není jenom naprosto zdravé - jeho neodolatelná chuť se rozplývá přímo na jazyku a rozlévá štěstí do každičké části vašeho těla. Kromě toho je recept také rychlý, jednoduchý a vyžaduje jen 4 základní ingredience.

IMG_6184.JPG

Proto mám dnes otázku já na vás - budete tak silní, že odoláte tomuhle recept?

INGREDIENCE:

Nejdříve si v mixéru rozdrtíme arašídy.

Banán nejdříve rozkrojíme podélně a poté na polovinu (vzniknou 4 stejně velké kousky).

Každý kousek potřeme arašídovým máslem a obalíme v mletých arašídech. Poté dáme banánky na cca 15 min ztuhnout do mrazáku.

Mezitím si na mírném plameni rozpustíme hořkou čokoládu. Banány vyndáme z mrazáku, důkladně obalíme v hořké čokoládě a dáme zpět ztuhnout na cca 30 min. Poté můžeme podávat!


You might have noticed that every Monday I’m doing a Q&A on my Instastories. Most of the times you are interested in things such as what is my favourite food and in this case I know the answer immediately - the peanut butter runs in my veins! However, a couple days ago I got a question which made me think a lot:

,,Who do you think is a strong person?”

Well, I don’t think that a real strength depends on how heavy you lift. In my opinion, a truly strong person is the one who fights battles no one else knows about.

We all have our own stories and harder days are a natural part of them. In these moments we often pray for our situation to change not knowing we were probably given that situation to change us. Actually, the Snickers is a perfect example! We often pray for its healthy version not knowing we were probably given that situation to make it on our own.

IMG_6183.JPG

My friends, can you even imagine that inner battle I had to fight when I had to take photos of these Snickers bars before I was allowed to eat them?! In fact, they are not only absolutely healthy - that delicious taste melts directly on your tongue and spreads the joy into each part of your body. Besides that, the recipe’s quick, easy and requires only 4 basic ingredients.

IMG_6184.JPG

So today I’ve got a question for you - will you be so strong to resist to that recipe?

INGREDIENTS:

  • 1 banana

  • 4 tablespoons of peanut butter

  • 1/3 cup of peanuts

  • 100 g of dark chocolate

Start by crushing the peanuts in a blender.

Slice the banana lengthways and then into half (so you get 4 equal parts).

Spread the peanut butter on each part and dip them in crushed peanuts. Next place the bananas into the freezer for 15 minutes to set.

Meanwhile melt the chocolate over medium heat. Remove the bananas from the freezer, coat them with the melted dark chocolate and place them back for 30 minutes to set. Then they are ready to serve!

POPPY SEED CAKE

POPPY SEED CAKE

RAW LOTUS CHEESECAKE

RAW LOTUS CHEESECAKE