Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BANANA & PEANUT BUTTER MUFFINS

BANANA & PEANUT BUTTER MUFFINS

Minule jsem sama sebe troufale pasovala do role food bloggerky, a tak bych se teď s vámi chtěla podělit o takové střípky ze zákulisí, které děláme všichni, ale nikdo se k nim nepřizná. Nejprve ale začneme tím, jak food bloggera vůbec poznat - na první pohled byste si ho totiž lehce spletli s filosofem. Food blogger je také naprosto pohlcen svými hlubokými myšlenkami, jediný rozdíl je v tom, že přemýšlí, zda do receptu přidat sladkou nebo uzenou papriku. Jeho recepty jsou tudíž opravdu promyšlené, přesto bych vám ale nedoporučovala chodit k němu na jídlo.

2017-05-11 12.36.23.jpg

Vše začíná už samotným zmatkem v kuchyni - spotřebiče pracují na plné obrátky, zatímco se střídavě něco připaluje, jelikož food blogger běhá po bytě a hledá vhodnou podlahu na focení.Právě focení je totiž tou nejdůležitější částí celého obřadu - nazdobený talíř stojí na malém kousku uprostřed týdny neuklizeného pokoje, kde se naaranžovaly maminčiny nové kytky a sváteční ubrus po prababičce. Když je potom ta 1 fotka z 6283736 nepovedených pokusů konečně hotová, stejně to studené jídlo nebudete smět ochutnat - jde přeci do lednice ke zbývajícím krabičkám na další den.

K čemu by také food blogger měl svojí vlastní lednici!

No dobře, možná jsem nakonec nepopisovala všechny food bloggery, ale sebe, tedy bláznivou holku, která si musela koupit vlastní lednici, jelikož se její recepty do té společné už nevešly. Ale jen řekněte, kdybyste před sebou měli recept na slaďoučké skořicové proteinové muffiny s perfektními výživovými hodnotami a vláčnou konzistencí, dokázali byste odolat?

Ne, a proto ho tady máte - ale nebojte, muffiny zmizí tak rychle, že lednice ani nebude potřeba.

INGREDIENCE:

 • 2 hrnky mletých mandlí
 • 1 hrnek datlí
 • 1/2 hrnku ovesných vloček
 • 2 banány (+1 na dozdobení)
 • 3 vajíčka
 • 1 polévková lžíce arašídového másla
 • 1 polévková lžíce kokosového oleje
 • 1 čajová lžička kypřícího prášku

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Všechny ingredience dáme do mixéru a promixujeme.

Muffinové formičky naplníme vzniklou směsí, navrch dáme kolečko banánu a necháme péct přibližně 35 min.

Poté necháme vychladnout a můžeme rovnou podávat!


Last time I called myself a blogger so now I'd love to share with you some things all food bloggers do but none of them admits. Let's start with the basic instructions how to find out someone's a food blogger - you may mistake him with a philosopher from the very first sight. In fact, he's also absolutely immersed in his thoughts, the only difference is that a food blogger's thinking whether to use sweet or smoked paprika in the next recipe.Even though his recipes are perfected to the last detail I wouldn't recommend eating with him.

Everything starts right in the kitchen when all the appliances are working while the food is slowly getting burnt as the food blogger's running all over the flat searching for the perfect place for shooting. The shooting's actually the most important part of the whole process - a lovely bowl is on a small, well-arranged place in the middle of the room which hasn't been tidied for months. When the only one photo from those 6283736 unsuccessful attempts is finally taken, you still won't get the chance to taste the already cold food - it's supposed to go into the fridge next to all those remaining meal boxes.

That's the reason why the food blogger has his a separate fridge!

Well, maybe I wasn't describing all the food bloggers but just myself, a crazy girl who had to buy her own fridge because she couldn't fit all her recipes into the family one. But be honest guys, if you had the recipe for sweet cinnamon protein muffins with the perfect nutritional values and smooth consistency in front of you, would you be able to resist?

No you wouldn't so there you go!

INGREDIENTS:

 • 2 cups of ground almonds
 • 1 cup of dates
 • 1/2 cup or oats
 • 2 bananas (+1 for topping)
 • 3 eggs
 • 1 tablespoon of peanut butter
 • 1 tablespoon of coconut oil
 • 1 teaspoon of baking powder

Start by pre-heating the oven to 180°C. Add all the ingredients into a blender and blend until required consistency.

Fill the muffin tins with this mixture, top with a slice of banana and let the muffins bake for about 35 minutes.

Then let them cool and serve!

NUTELLA

NUTELLA

SCHOKO-BONS

SCHOKO-BONS