Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

ALMOND CHOCOLATE DONUTS

ALMOND CHOCOLATE DONUTS

Dámy a pánové, vítejte na mistrovství nejšpinavější kuchyně roku. Letošní ročník má jasného vítěze a cenu za nejvyšší počet použitých hrnců, upatlaných talířků a zbytků přilepených na dno mixéru získává...

TEREZA ŠLANCAROVÁ!

Ghhr, můžete mi sakra někdo vysvětlit, proč příprava jídla zabere pár minut, sníst ho pár sekund a uklidit kuchyň desítky let plných krve, potu a slz? V takových chvílích, kdy se špinavé nádobí dotýká stropu a já se nerušeně pouštím do přípravy dalšího chodu, si vždycky uvědomím, jak úžasnou mám rodinu. I vy se mě často ptáte, jak můj životní styl berou doma a já musím říct, že jsem opravdu vděčná za jejich podporu - i když, zrovna nedávno se mě mamka ptala, jestli ,,není voser jíst pořád zdravě”.

Přiznávám, jsem jedna z těch divných lidí, kterým upřímně chutná zelenina. Vlastně se kolikrát ani nemůžu dočkat, až si nastrouhám šťavnatou mrkev a připravím velkou mísu čerstvého salátu. Zároveň ale neberu žádné jídlo jako “cheat meal” a už vůbec nemám potřebu dávat si nějaké “cheat days”. Myslím si totiž, že je daleko zdravější dopřát si, na co máte chuť, než o tom neuspokojeně snít s pusou plnou salátu. A také vám prozradím jedno malé tajemství - extrémy jsou jednoduché, to rovnováha vyžaduje praxi.

A proto se musí ta mrkev v jedné ruce vyvažovat donutem v druhé!

IMG_8147.JPG

Základ těchto donutů je jemný jako samet a nadýchaný jako obláček. Slaďoučká čokoládová poleva je božsky krémová a posyp na povrchu dokonale křupavý. Avšak i když jejich chuť dosahuje nevyčíslitelné hodnoty, je vyvážená tím, že je na recept potřeba jen pár základních ingrediencí a recept je tak rychlý a jednoduchý, že nepotřebujete skoro žádné nádobí.

IMG_8148.JPG

Vlastně jediné, co potřebujete je recept - tady ho máte!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Chia semínka smícháme s vodou a odložíme stranou.

V misce si smícháme mouku, protein, kakao a kypřící prášek.

V druhé misce si smícháme tekuté ingredience - vzniklé chia vajíčko, mandlové máslo, jogurt a mléko. Promícháme a vzniklou směs přelijeme do suchých ingrediencí.

Těsto rovnoměrně rozprostřeme do donutových formiček, které dáme do trouby a necháme péct přibližně 20 min.

Mezitím si na mírném plamenu rozpustíme čokoládu.

Donuty necháme vychladnout a poté je zalijeme čokoládou + posypeme mletými mandlemi. Necháme chvíli odležet a můžeme podávat!


Ladies and gentleman, welcome on the dirtiest kitchen championship. The winner of this year is pretty obvious and the award for the highest amount of used pans, dirty plates and leftovers stuck in the blender goes to...

TEREZA ŠLANCAROVÁ!

Ghrr, can someone explain to me how the hell is it possible that it takes few minutes to cook the meal, few seconds to eat it and thousands years of blood, sweat and tears to clean the kitchen? During those times when dirty dishes are reaching the ceiling and I’m starting to prepare another meal I always realize how amazing my family is. You also often ask how my family reacts to my lifestyle and honestly, I’m so grateful for their support - well in fact, few days ago my mum asked me whether the healthy food is not “pissing me off”.

Okey, I must admit that I am one of those weird people who truly enjoy eating veggies. To be honest, sometimes I can’t even wait to slice some juicy carrot and make a huge bowl of a crispy salad. However, I don’t consider any meal as a “cheat meal” and I’m definitely not any kind of a “cheat day” person. In my opinion, it’s way healthier to eat what you crave than to dream about it with a mouth full of salad. And let me tell you one little secret - extremes are easy, the balance takes practice.

And that’s exactly the reason why it’s important to have a carrot in one hand and a donut in the other!

IMG_8147.JPG

The base of these donuts is as fluffy as a cloud. The sweetest chocolate coating is heavenly creamy and the topping is perfectly crispy. However, even though the taste is incalculable, it’s balanced with the fact that the recipe requires only few basic ingredients and it’s so easy and quick you won’t need almost any dishes.

IMG_8148.JPG

Actually, the only thing you need is the recipe - so there you go!

INGREDIENTS:

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Combine the chia seeds with the water and set aside.

Add the flour, the protein powder, the cacao and the baking powder into a bowl.

In another bowl combine all the wet ingredients - the chia egg, the almond butter, the yoghurt and the milk. Mix it all together and pour this mixture into the dry ingredients.

Spread the dough evenly into the donut tins and place these into the oven to bake for around 20 minutes.

Meanwhile melt the chocolate over medium heat.

Once the donuts are completely cool, top them with the chocolate and sprinkle them with the almonds. Let them sit for a while and then serve!

RAW MÍŠA DORT

RAW MÍŠA DORT

PROTEIN CINNAMON BANANA MUFFINS

PROTEIN CINNAMON BANANA MUFFINS