Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SWEET BREAKFAST PIZZA

SWEET BREAKFAST PIZZA

Já vím, že už je to možná otravné, ale stejně se o to s vámi musím podělit - nedávno jsem si totiž znovu potvrdila, jak rychle ten čas letí a jak se všechno dokáže změnit během chvilky. Tentokrát ale nemám na mysli to, že mi oficiálně skončila moje náctiletá léta a můj věk začíná dvojkou. Dokonce ani to, že dětská selfiečka mých přátel vystřídaly fotky jejich dětí. Tentokrát jsem si to uvědomila proto, že už to byly 3 měsíce od toho, co jsem se rozhodla přejít na veganství.

IMG_6274.JPG

Ve veganství jsem se konečně našla a přijde mi, jako bych byla na rostlinné stravě odjakživa. Ve skutečnosti mi ale trvalo pěkně dlouho, než jsem tu svojí cestu našla - každý jsme totiž jiný, každému vyhovuje něco jiného a já navíc následovala nejrůznější fitness mýty.  Například jsem nejedla po páté hodině, vyhýbala jsem se ovoci odpoledne, a nebo jsem se tolik bála sacharidů, že jsem snídala tak akorát vaječné bílky. Byla jsem pořád hladová, nespokojená a podrážděná, ale naštěstí mě vysvobodilo právě veganství a jeho tajná zbraň - slaďoučká snídaňová pizza.

IMG_6275.JPG

Díky veganství a téhle pizze jsem si totiž uvědomila, že sacharidy jsou kámoš a že jídlo není jen zdroj energie, ale hlavně potěšení. Tahle fitness pizza totiž není jen zdravá a výživná, je i křupavá, sladká a doslova se rozplývá na jazyku. Přesto ale vyžaduje jen pár základních ingrediencí, je superjednoduchá a rychlá na přípravu.

IMG_6276.JPG

Když jsem přecházela na veganství, slíbila jsem si, že do toho nebudu nikoho nutit. Časy se ale mění a já se svojí tajnou zbraň nebojím použít ani na vás - tady máte recept!

INGREDIENCE:

  • 1 hrnek ovesných vloček
  • 1/2 hrnku neslazeného mandlového mléka
  • 1/2 banánu
  • 1 polévková lžíce lněného semínka + 3 polévkové lžíce vody
  • 1 čajová lžička kypřícího prášku 

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180°C.

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Poté přidáme všechny zbylé ingredience, promixujeme a necháme chvíli odležet.

Vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme do dortové formy a necháme péct přibližně 15 min. Poté už jen přidáme oblohu a můžeme podávat!


I know it’s probably already annoying but I have to share it with you - few days ago I reassured myself how quickly the time flies and how quickly everything can change. However, this time I don’t mean the fact I’m not a teenager anymore and that my age officially starts with 2. I don’t even mean that childish selfies of my friends were swapped for photos of their children. This time I mean the fact that it’s been already 3 months since I went vegan.

IMG_6274.JPG

Honestly, I found myself in veganism and it feels like I’ve been vegan my whole life. But in reality it took me a lot of time until I found my own path - we are all different, we have different needs and I’ve actually tried various fitness myths. For example, I didn’t eat after 5 PM, I avoided fruit in the afternoon or I was so scared of carbs I had plain egg whites for breakfast. So I was constantly hungry, annoyed and grumpy, until veganism and it’s secret weapon saved me - the sweetest breakfast pizza.

IMG_6275.JPG

The veganism and this pizza made me realize that carbs are friends and food is not only a fuel, but also a joy. In fact, that fitness pizza is healthy and nourishing, it’s crispy, sweet and spreads the joy all over your body. At the same time, it requires just few ingredients, the preparation is superquick and easy.

IMG_6276.JPG

When I was going vegan I promised myself I won’t ever force anyone into that transition. However, the times are changing so fast and I’m not scared to use my secret weapon on you as well - here is the recipe! 

INGREDIENTS:

  • 1 cup of oats
  • 1/2 cup of unsweetened almond milk
  • 1/2 of banana
  • 1 tablespoon of flax seeds + 3 tablespoons of water
  • 1 teaspoon of baking powder

Start by pre-heating the oven to 180°C.

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Next add in the remaining ingredients, blend them all together and set aside.

Transfer this mixture into a cake tin and let it bake for around 15 minutes. Then add your toppings and serve!

BASIC OATMEAL

BASIC OATMEAL

CREAMY PB CHOCOLATE OATS

CREAMY PB CHOCOLATE OATS