Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SUPER GREEN SMOOTHIE BOWL

SUPER GREEN SMOOTHIE BOWL

Přesně si vybavuji den, když jsem psala svoje první pololetní testy na nové škole. Jelikož se u nás na škole hodně hlídá, aby nikdo neopisoval, jsme pokaždé rozděleni do tříd s lidmi z jiných ročníků. A jelikož jsem byla v primě, tudíž nejmladší na škole, hrozně jsem se všech ostatních styděla.

Začali jsme psát, ve třídě hrobové ticho, nastražený učitel kontrolující každičký pohyb... když v tom mi začalo šíleně kručet v břiše. Doufala jsem, že to nikdo neslyšel a místo přemýšlení nad matematickými příklady jsem přemýšlela nad tím, jak se najíst, aniž by si toho někdo všiml. A pak to přišlo znova. A tak silně, že se spousta studentů otáčela, co se děje. Nikdy nezapomenu na výraz kluka (mimochodem tenkrát maturanta) sedícího vedle mě, když jsem si rychle nacpala do pusy víc jak půlku rohlíku.

Od té doby jsem se naučila snídat. A ne jen tak snídat - klidně vstanu o hodinu dřív jen proto, abych mohla obracet lívance. Pokud ale nejste takoví blázni jako já a zároveň nechcete ostatní rušit kručícím břichem, mám pro vás řešení - super green smoothie bowl!

Nejenom, že jeho příprava ráno zabere cca 2 minuty, ale zároveň obsahuje omega-3, chlorofyl, vitaminy A, C, B1-B7, B9, B12, E, K, vápník, draslík a železo.

A především, perfektně zasytí!

 INGREDIENCE:

- 2 zmrzlé banány

- 1/2 avokáda

- hrst špenátu

- 1 polévková lžíce vanilkového proteinu

- 1 čajová lžička Yoursuperfoods Super green mixu (Mixy superpotravin Yoursuperfoods seženete na rawlife.cz a po zadání kódu Terezasdiary obdržíte slevu 10% na celý nákup!)

- kokosové mléko

+ konopná semínka, kešu ořechy, chia semínka, kokosové chipsy , kakaové boby, domácí granola

Dva zralé banány necháme přes noc v mrazáku.

Na dno mixéru nalijeme trochu kokosového mléka, přidáme mražené banány a všechny zbývající ingredience. Mixujeme do požadované konzistence.

Přemístíme do misky, dozdobíme a můžeme podávat.


I remember the day I wrote my very first final exam on our school like it was yesterday. Rules during these tests are pretty strict so we are always divided into rooms with people from different classes. And as I was the youngest from them all, I was so ashamed.

We started writing, whole class was so quiet you could hear a pin drop, teacher was watching every movement... when my stomach started rumbling. I hoped that no one had heard it and instead of thinking about math test I was thinking about how to stealthily eat something. And then it came again. And this time it was so loud that some students looked around wondering what was going on. I'll never forget the expression of the boy sitting next to me when I stuffed my mouth with literally more than a half of bread.

Since that I got used to having breakfast. And actually not just having breakfast - I would wake up one hour earlier just to manage to flip my pancakes. But if you aren't such a freak as I'm but you also don't wanna have a rumbling stomach I've got an amazing solution for you - super green smoothie bowl!

Not only the preparation takes about 2 minutes but it also contains omega-3, chlorophyll, vitamins A, C, B1-B7, B9, B12, E, K, calcium, potassium and iron.

And most importantly, it perfectly fills you up!

INGREDIENTS:

- 2 frozen bananas

- 1/2 of avocado

- handful of spinach

- 1 tablespoon of vanilla protein powder

- 1 teaspoon of Yoursuperfoods Super green mix

- coconut milk

+ hemp seeds, cashews, chia seeds, coconut chips , cacao nibs, homemade granola

Put two ripe bananas into a freezer and let them freeze overnight.

Pour the coconut milk into the bottom of a blender. Then add frozen bananas and all the other ingredients. Blend until required consistency.

Transfer it into a bowl, add your toppings and serve.

 

GRANOLA

GRANOLA

CARAMEL CACAO NICE CREAM

CARAMEL CACAO NICE CREAM