Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

VANILLA STRAWBERRY NICE CREAM

VANILLA STRAWBERRY NICE CREAM

Učení malých dětí golf byla rozhodně ta nejlepší brigáda, kterou jsem kdy měla. Opravdu mě to bavilo, vydělala jsem si pěkné peníze a hlavně jsem díky tomu zjistila spoustu věcí - třeba to, že bych nikdy nemohla být učitelka. Miluju děti, ale víte, jak je těžké učit někoho, kdo vás vůbec neposlouchá a celou dobu myslí tak akorát na zmrzlinu po tréninku?

Řeknu vám, povolání učitele je opravdu nedoceněné a zdaleka není jediné - co takoví záchranáři, doktoři, hasiči...nebo zmrzlináři! Pokaždé když jsem v Puro gelato, obdivuji, jak mi obsluha dokáže podat přetékající kornout bez jakéhokoliv olíznutí. Víte, kolik úsilí je to musí stát? No moje teta by mohla vyprávět - v mládí její letní zmrzlinářská brigáda skončila tím, že děda doplácel dluh za záhadně zmizelou zmrzlinu. Já jí ale naprosto chápu, jsem totiž úplně stejná. Ve zmrzlinárně jsem sice nikdy nepracovala, ale při přípravě domácí zmrzliny nepotřebuji ani misku - bohatě mi stačí mixér a můj prst.

Jenže, když se jedná o takovýhle recept...

Teď mě dobře poslouchejte - připravte si čokoládovou polevu jako první. Na samotnou zmrzlinu jsou totiž potřeba jen hlavní 3 ingredience (přezrálé mražené banány, mražené jahody a troška kokosového mléka), které po rozmixování vytvoří tak krémovou konzistenci a slaďoučkou chuť, že budete mít problémy se ovládat.

A jelikož vím, že stejně jako moji golfoví žáčci celou dobu myslíte tak akorát na to, kdy konečně skončím a dám vám zmrzlinu, tady máte recept!

INGREDIENCE:

Nice cream:

 • 3 mražené banány
 • 1 hrnek jahod
 • 1/3 hrnku kokosového mléka
 • 1 polévková lžíce vanilkového proteinu (nemusí být)

Čokoládová poleva:

 • 1 polévková lžíce karobu
 • 1 polévková lžíce javorového sirupu
 • 2 polévkové lžíce vody

Nejdříve si připravíme čokoládovou polevu - všechny ingredience dáme do hrnečku a důkladně promícháme.

Všechny ingredience na zmrzlinu dáme do mixéru a rozmixujeme do požadované konzistence.

Poté zmrzlinu přemístíme do misky, zalijeme polevou, dozdobíme a můžeme podávat!


Teaching small children how to play golf was definitely the best part-time job I've ever had. I was enjoying it so much, I earned some money and I even realized so many things - like the fact I could never become a teacher. I love children but do you know how hard it is to teach someone who's only thinking about the ice-cream he's going to have afterwards?

Being a teacher is definitely one of the most difficult jobs, the others are rescuers, doctors, fire men...or ice-cream vendors! Every time I go to the Puro gelato I'm amazed when the stuff gives me an ice-cream without tasting it at all. Can you even imagine what kind of effort they have to make? My auntie could be a perfect example - when she was young, she had a part-time job in the ice cream parlor. However, it ended up quickly when my grandpa had to pay the debts she left there. But to be perfectly honest, I'm absolutely the same case. I have never worked in an ice-cream parlor but mostly I don't even need a bowl while making my homemade nice cream - the blender and my finger work perfectly.

Especially when it tastes like this recipe...

Now listen carefully guys - make the chocolate sauce first. Nice cream requires just 3 main ingredients (over-ripe frozen banana, frozen strawbs and a little bit of coconut milk) but they create such a creamy consistency and sweet taste you won't be able to control yourself.

And as I know you are thinking only about the ice-cream from the very beginning just like my golf students did, here is the recipe!

INGREDIENTS:

Nice cream:

 • 3 frozen bananas
 • 1 cup of strawberries
 • 1/3 cup of coconut milk
 • 1 tablespoon of vanilla protein powder (optional)

Chocolate sauce:

 • 1 tablespoon of carob powder
 • 1 tablespoon of maple syrup
 • 2 tablespoons of water

Start by making the chocolate sauce - add all the ingredients into a mug and mix properly.

Add all the nice cream ingredients into a blender and blend until required consistency.

Transfer the nice cream into a bowl, drizzle with the chocolate sauce, add in your toppings and serve!

CHIA PUDDING & BERRY NICE CREAM

CHIA PUDDING & BERRY NICE CREAM

COFFEE NICE CREAM

COFFEE NICE CREAM