Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

SCRAMBLED TOFU

SCRAMBLED TOFU

Také se vám ani nechce věřit, že už se pomalu blíží říjen? Já dokonce začínám sepisovat "September Favourites" a uvědomila jsem si, že je to už čtvrté září, co tenhle článek píšu. První článek četla tak akorát moje mamka, ale jen o rok později byl můj největší zážitek vydání E-BOOKU a minulý rok nás tu bylo už přes dvacet tisíc. Naše Tereza’s Diary rodinka se ale rozrůstá dál a já díky vám zažívám věci, za které nikdy nepřestanu být vděčná.

A také nikdy nepřestanu být vděčná za to, že jsem tehdy sebrala odvahu a rozhodla se dělat to, co mě baví - a to i přesto, že se mi jiní lidé smáli a že si doteď vymýšlí nejrůznější nepravdivé pomluvy. Lidé Tě totiž budou hodnotit, ať už uděláš cokoliv a život je moc krátký na to, abys ho strávil snahou zalíbit se někomu jinému. Proto dělej, co Tě baví! Máš nápad na článek? Tak ho napiš! Máš téma na podcast? Tak ho nahraj!

Máš chuť na míchaná vajíčka? Tak si připrav míchané tofu!

public.jpeg

Míchaná vajíčka jsem dřív měla opravdu ráda, a proto jsem hned po přechodu na veganství zkoušela jejich rostlinné alternativy. Naštěstí jich ale existuje spousta a i já už jsem s vámi nějaké recepty sdílela. Jelikož ale poslední dobou snídám míchané tofu téměř každý den, připravila jsem si pro vás recept, který mě baví nejvíc! Je totiž rychlý a navíc opravdu jednoduchý - jeho základem je tofu, které jen stačí dochutit směsí kurkumy, černé soli a tamari. Ráda ještě přidávám čerstvou cuketu, mrkev a polníček, ale úplně nejdůležitější je nori řasa, která jídlo udělá ještě výživnější a dotáhne ho k naprosté dokonalosti.

Máš natěšené chuťové buňky? Tak tady máš recept!

INGREDIENCE:

Tofu si nadrobíme na malé kousky, které dáme na pánev. Posypeme ho kurkumou & černou solí, přilijeme tamari a promícháme. Poté přidáme natrhanou nori řasu, promícháme a přidáme cuketu, mrkev & polníček - opět promícháme. Vše necháme společně vařit přibližně 5 min a poté podáváme, nejlépe s kvalitným celozrnným pečivem!


Am I the only one who can’t believe that the October is almost here? I started writing down my “September Favourites” and I actually realized that this is the fourth September I’m writing that post. The only one who read my very first article was my mum, but my greatest experience of the second episode was the release of my E-BOOK and last year there was already more than 20 thousands of us. However, our Tereza’s Diary family is still growing and because of you, I’m experiencing things I’ll never stop being grateful for.

And also, I’ll never stop being grateful that I took my courage and decided to follow my passion - even though people laughed at me and they’ve been making stupid judgements until now. Actually, people will criticize you no matter what you do and life’s to short to spend it trying to please someone else. So do what you like to do! Do you have an idea for an article? Write it! Do you have a topic for a podcast? Record it!

Do you have cravings for scrambled eggs? Make scrambled tofu!

public.jpeg

I honestly used to love scrambled eggs so I tried many plant based alternatives after going vegan. Fortunately, there are so many of them and I already shared some recipes with you as well. However, as I’m now having scrambled tofu for a breakfast almost every day here I’ve got for you my favourite recipe! In fact, it’s quick and incredibly easy - you just need to combine a tofu with some turmeric, black salt and tamari. I usually also add some fresh zucchini, carrots and lamb’s lettuce but the most important is the nori sea weed which makes the meal even more nourishing and creates an absolutely perfect taste.

Do you have excited taste buds? Here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 100 g of tofu

  • 100 g of lamb’s lettuce

  • 50 g of zucchini

  • 50 g of carrots

  • 2 sheets of nori seaweed

  • 10 ml of tamari

  • 2 teaspoon of turmeric

  • pinch of black salt

Crumble the tofu into small pieces and place them on a pan. Sprinkle them with a turmeric & black salt, pour in the tamari and give it a nice stir. Next add in the nori seaweed, mix it and add in the zucchini, carrots & lamb’s lettuce - mix it all together again. Let it cook for around 5 minutes and then serve, preferably with a whole meal toast!

CACAO BUCKWHEAT CREPES

CACAO BUCKWHEAT CREPES

MATCHA OATMEAL

MATCHA OATMEAL