Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PUMPKIN SPICE PANCAKES

PUMPKIN SPICE PANCAKES

Uff a je tady můj nejméně oblíbený měsíc - říjen. No...co vám budu povídat. Po odpočinkových prázdninách mi znovu začala škola a dlouhé období posunutých budíků, zmeškaných autobusů a prázdných testů. Je pěkně těžké všechno stihnout, natož aby si člověk zvládl ještě třeba odpočinout.

Ovšem když se zastavíte a podíváte se kolem sebe, ten náš život je přeci nádherný.

Nejsou všechny dny dobré, ale na každém dni se dá najít alespoň nějaká jedna pozitivní maličkost. Možná nás teď místo slunečních paprsků a šumění vln budí otravný budík. A možná místo ranního běhu po pláži dobíháme autobus. Přesto bychom ale za svůj život měli být vděční a měli bychom si vážit toho, v jak úžasné zemi žijeme. V zemi bez válek, násilí, přírodních katastrof... v zemi nekonečných možností, kde se každý může stát tím, kým chce.

Dokonce i dýně lívanci!

IMG_9082.JPG

Už minule jsem vám říkala, jak se dýně schovala do muffinů, a tentokrát se zase rozhodla pro to, být lívanci. Navíc chtěla být sladká, nadýchaná a neodolatelná, a tak si na pomoc přibrala pár základních kamarádů. Krásně se spojili dohromady, vytvořili perfektní konzistenci a vznikl tak recept, který je jednoduchý, zdravý a který udělá ze vstávání vaší nejoblíbenější část dne.

IMG_9083.JPG

A když se zastavíte a podíváte se na recept, tyhle lívance jsou přeci nádherné!

IMG_9084.JPG

INGREDIENCE:

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Přidáme všechny zbylé ingredience, promixujeme a směs necháme chvíli odstát.

Poté ji nalijeme na nepřilnavou pánev a lívance opékáme cca 3 min z každé strany.

Na závěr už jen dozdobíme a můžeme podávat!


Pff and the least favourite month of mine is finally here - the October. Well...what should I say. After the holiday relax the school started again along with those snoozed alarm clocks, missed buses and empty exam papers. It’s pretty hard to manage it all or to even have some rest.

But actually, when you stop and look around, this life is pretty amazing.

Not every day is good but there’s something good in every day. Maybe instead of sun breams and ocean waves we are now being woken up by the annoying alarm clock. And maybe instead of the running on the beach we are running towards the bus. However, we should be grateful for our life and for the country we live in. For the country where are no wars, violance, natural disasters...for the country of endless possibilities where everyone can become what he wants.

Even pumpkin can turn into pancakes!

IMG_9082.JPG

I already told you before how pumpkin had hided into the muffins and now it decided to become pancakes. Moreover, it wanted to be sweet, fluffy and irresistible so it asked for help some basic friends. They combined together perfectly, created a heavenly consistency and made an easy & healthy recipe which will turn waking up into your favourite part of the day.

IMG_9083.JPG

And when you stop and look at the recipe, these pancakes are pretty amazing.

IMG_9084.JPG

INGREDIENTS:

  • 4 tablespoons of oats
  • 1/2 of banana
  • 1/2 cup of pumpkin purée
  • 1/3 cup of unsweetened almond milk
  • 1 tablespoon of flax seeds
  • 1 teaspoon of cinnamon
  • 1 teaspoon of pumpkin spice

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Then add in all the remaining  ingredients, blend again and let the mixture set for a while.  Next pour the mixture onto a non-stick frying pan and cook the pancakes from both sides for about 3 minutes.

Finally add your toppings and serve!

CARROT CAKE OATMEAL

CARROT CAKE OATMEAL

CARAMEL OATMEAL

CARAMEL OATMEAL