Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN CHOCOLATE ZOATS

PROTEIN CHOCOLATE ZOATS

Do deníčků jsem byla blázen už odmala. Měla jsem deník snad každé velikosti, tvaru, typu, dokonce jsem měla i takový, na který bylo potřeba speciální světlo, aby se v něm dalo číst. Většinou jsem si tam ale nezapisovala zážitky, spíš jsem si vymýšlela příběhy a tajně si přála, aby se staly skutečností. Bláznivé, že? A to si představte, že se mi to splnilo.

Tereza's diary. Né vážně, není to jenom deníček o batátě na tisíc způsobů - je to regulérní černá magie! Jinak si totiž nedokážu vysvětlit tu absurdní situaci, která se mi nedávno stala. Pamatujete si na článek o kritice, pomluvách a předsudcích? To jsem se takhle den po jeho vydání procházela historickým centrem Prahy, nedávala jsem pozor na cestu a málem jsem vrazila do člověka přede mnou. Do takového malého, roztomilého dědečka ve slušném oblečení, který vypadal jak z nějaké pohádky. Jaké to pak bylo překvapení, když na mě zařval: ,,ty jsi kráva, viď!".

Byla jsem z toho v šoku a tak rozčílená, že jsem to musela zajíst. S plnou pusou jsem tedy pokračovala dál, přičemž jsem narazila na skupinku romů pracujících na opravě silnice. Očekávala jsem výrazy ve stylu pohádkového dědečka, ale naopak jsem slyšela jen samé: ,,dobrou chuť" , ,,krásný den".

Není to snad dostatečné potvrzení toho, že člověk nemá mít předsudky?

A tak když jsem se další ráno vzbudila a vykoukla na mě cuketa s životním údělem být součástí salátu, rozhodla jsem se zahodit předsudky a nastrouhat jí do ovesné kaše. Přestože mi události z centra Prahy mojí teorii o předsudcích potvrdily, první sousto cuketové, extračokoládové ovesné kaše mě šokovalo. Chuť cukety totiž nebyla vůbec cítit, naopak se akorát umocnila už tak čokoládová chuť a objem kaše se zvětšil na nekončící porci.

A jelikož nechci být v tom boji proti předsudkům sama, tady máte recept!

INGREDIENCE:

- 4 polévkové lžíce ovesných vloček

- 1 hrnek mandlového mléka

- 1/2 nastrouhané cukety

- 1/2 rozmačkaného banánu

- 1/2 odměrky čokoládového proteinu

- 1 polévková lžíce raw kakaového prášku

Do hrnce si dáme mandlové mléko a necháme ohřát. Mícháme a postupně přisypáváme vločky. Když mají kašovitou konzistenci, přidáme rozmačkaný banán, nastrouhanou cuketu, protein a kakao. Důkladně promícháme a vše necháme vařit přibližně 7 min.

Poté kašičku přemístíme do misky, dozdobíme a můžeme podávat!


I've been obsessed with diaries since my childhood. I used to have various sizes, shapes, types, I even had one which required special light for reading in it. However, my notes weren't about my experience, I wrote down things I secretly wanted to happen. It seems crazy, right? So guys, now imagine that my dream actually came true.

Tereza's diary. Seriously, it's not just a diary about sweet potatoes - it's a real black magic! Because there is no other explanation for the absurd situation I went through lately. Do you remember my last article about criticism, judgement and prejudice? The day after I posted it I went for a walk into the heart of Prague. I wasn't paying attention much and I almost run into a man walking in front of me. Into a small, picturesque old man who looked like some fairy tale character. How surprised I was when he yelled at me: ,,what the fuck are you doing?".

I was shocked and so angry I had to improve my mood with some food. I walked with a full mouth while I came across a group of gypsies who were repairing the pavement. I was expecting similar phrases I heard from that fairy tale man but surprisingly enough, I heard only expresions like "enjoy your meal", "have a lovely day".

Isn't it such a strong proof that having a prejudice is bullshit?

So when I woke up the next morning and I saw a zucchini which was supposed to be a part of a salad, I decided to forget about this prejudice and I made a zucchini oatmeal. Even though the Prague experience had a huge impact on my prejudice theory, I was shocked right after I had the very first bite of that extra chocolaty oatmeal. You couldn't taste the zucchini at all, in fact it only increased the chocolate flavour and widened the apparently never-ending portion.

And as I don't want to be in this battle against the prejudice alone, here is the recipe!

INGREDIENTS:

- 4 tablespoons of oats

- 1 cup of almond milk

- 1/2 of shredded zucchini

- 1/2 of mashed banana

- 1/2 scoop of chocolate protein powder

- 1 tablespoon of raw cacao powder

Add the almond milk into a saucepan over medium heat. Gradually stir in the oats. Once they have a mash consistency, add in the banana, shredded zucchini, the protein powder and cacao. Mix it all properly and let it cook for about 7 minutes.

Transfer the oatmeal into a bowl, add in the toppings and serve!

COFFEE NICE CREAM

COFFEE NICE CREAM

CACAO ALMOND CHIA PUDDING

CACAO ALMOND CHIA PUDDING