Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

PROTEIN BREAD PUDDING

PROTEIN BREAD PUDDING

V době, kdy píšu tenhle článek, se akorát balím na cestu do Londýna a přišla mi od vás spousta zpráv, že byste hned někam odjeli také. Proto bych se s vámi chtěla podělit o něco, co jsem si sama uvědomila teprve nedávno. Možná jste si všimli, že cestování opravdu zbožňuju - miluju zkoušet nové věci, objevovat nová místa a hlavně poznávat ten náš záhadný svět. Proto si možná vzpomenete, jak jsem byla minulý rok smutná, když mi nevyšla moje vysněná cesta do Asie. Přiznávám, chtěla jsem tak trochu utéct od svých problémů, zároveň jsem ale chtěla po maturitě zažít léto, na které nikdy nezapomenu.

A víte co? Ono se mi to nakonec opravdu splnilo.

Věřím, že se všechno v životě děje z nějaké příčiny a minulé léto jsem si to jen potvrdila. Uvědomila jsem si, že ať už odjedu kamkoliv, moje problémy půjdou vždycky se mnou. A že vlastně ani nezáleží tolik na tom, kde jste, ale s kým jste. Když bych totiž měla vyjmenovat nejkrásnější zážitky svého života, jako první se mi vybaví, jak jsme s mamkou na chalupě trhaly rybíz. Jak taťka hrál na kytaru a falešně si u toho broukal. Jak jsme se ségrou strávily upršený den koukáním na Disneyovky.

Jak mě babička pokaždé přivítala těsným objetím a její nepřekonatelnou žemlovkou.

IMG_3073.JPG

Kdo by také na starou, dobrou žemlovku zapomněl. Perfektně propečená křupavá krusta plněná krémovým tvarohem a slaďoučkými jablíčky s domácí vůní skořice...a spoustou cukru & prázdných kalorií. Proto jsem se pustila do vymýšlení její zdravé verze. Snažila jsem se, aby byl recept rychlý & jednoduchý, a proto je hotový za pár minut a o všechno se postará trouba. Zároveň jsem chtěla, aby byl veganský, proto jsem místo tvarohu použila mandlový protein Glossy Line, který má krémovou konzistenci, smetanovou chuť a spoustu bílkovin, takže z žemlovky navíc udělá opravdu výživné jídlo. I přesto ale zůstala chuť tak dokonalá, že by ani babička nepoznala rozdíl!

IMG_3074.JPG

Chcete zažít léto, na které nikdy nezapomenete? Tak tady máte recept!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Mandlový protein dáme do hrnku, přidáme mandlové mléko, stéviové kapičky a rozmícháme do krémové konzistence.

Toust potřeme 1/2 krému, přiklopíme druhým plátkem, potřeme druhou polovinou krému, posypeme skořicí a dáme zapéct na cca 20 min.

Jablko si nakrájíme na kostičky, posypeme skořicí a ve zbývajících 10 minutách přidáme péct k toastům.

Na závěr můžeme přidat ještě například mandlové máslo, oříšky nebo rozinky a poté rovnou podávat!


By the time I’m writing that post I’m packing my stuff to London and I’ve received many messages from you saying that you’d love to travel somewhere as well. Because of that I’d like to share with you one thing I learned recently. You probably noticed that I have a huge passion for travelling - I love trying new things, visiting new places and exploring our wonderful world. So you might remember how sad I was last year when my adventurous trip to Asia was cancelled. I must admit that I was trying to run away from my problems but most importantly, I wanted to remember that summer for the rest of my life.

And you know what? I actually do.

I believe that everything in life happens for a reason and last summer was the proof. I realized that no matter where I go, my problems will always go with me. And that it doesn’t actually matter where in the world you are but with who you are. In fact, my favourite memory is when we were gardening with my mum on our cottage. When my dad was playing on the quitar. When we spent rainy day binge watching Disney movies with my sis.

When my grandma always gave me her warm hug and unforgettable bread pudding.

IMG_3073.JPG

Who could forget about good old bread pudding, right. Perfectly baked crispy crust filled with cream and sweet cinnamony apples...but also tons of sugar & empty calories. Because of that I decided to create its healthy version. I did my best for the recipe to be quick & easy so it’s ready in a few minutes and the oven does everything instead of you. Also, I wanted the meal to be vegan so instead of the cream I used the Glossy line almond protein powder which has a lovely creamy consistency and even creates a nourishing meal from the bread pudding! However, the taste remained so delicious that not even grandma would notice any difference!

IMG_3074.JPG

Do you want to remember this summer for the rest of your life? Here is the recipe!

INGREDIENTS:

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Add the almond protein powder into a mug along with the almond milk & stevia and whisk it all until creamy.

Spread 1/2 of the cream onto the first toast, cover it with the second piece, spread the remaining half on top and sprinkle the cinnamon all over. Let it bake for around 20 minutes.

Chop the apple into cubes, sprinkle them with cinnamon and place them next to the toast to bake for the remaining 10 minutes.

Finally you can add almond butter, nuts or raisins and serve!

PEANUT BUTTER NICE CREAM

PEANUT BUTTER NICE CREAM

VANILLA PROTEIN WAFFLES

VANILLA PROTEIN WAFFLES