Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

OVERNIGHT QUINOA PORRIDGE

OVERNIGHT QUINOA PORRIDGE

Měla jsem vymyšlenou perfektní snídani. Už jsem se viděla, jak ráno obracím lívance a potom si je v klidu vychutnávám v posteli. Když v tom mi zavolal doktor, že ráno musím na odběry krve. Nalačno. Svět jako by se najednou zastavil a můj život přestal dávat smysl. Vše, co jsem dala do promýšlení mé snídaně bylo rázem pryč.

Né dobře, to trochu přeháním. Ale musela jsem vyřešit, co si sbalím s sebou k snídani. Jogurt mi přišel moc obyčejný, na chia pudink jsem neměla chuť a tak jsem projížděla různé internetové recepty.

Narazila jsem na nejrůznější overnight oats recepty, zoats recepty ("ovesná" kaše z cukety?!), ale žádný mi nějak neseděl. A tak jsem zoufale seděla bezradná v kuchyni, když v tom jsem nahoře v poličce zbystřila quinou.

Vzpomněla jsem si, že jsem viděla pár snídaňových receptů s quinoou. Už bylo ale pozdě večer a neměla jsem čas hledat recept, a tak jsem se pustila do vlastního experimentu, kdy jsem do kaše naházela doslova co mi přišlo pod ruku.

PANEBOŽE, TO BYLO TAK DOBRÝ!!!!

Nejkrémovější, nejsladší kaše co jsem za poslední dobu měla. A jak mě zasytila! Byla to ta nejlepší poodběrová odměna, co jsem si mohla přát. Zároveň jelikož je quinoa plná bílkovin (ve 100 g má víc bílkovin, než kuřecí maso), byla to opravdu výživná snídaně obsahující všechny makronutrienty.

Takže pokud jste zoufalí a nevíte, co si udělat k snídani a nebo sbalit s sebou, tady máte receptík:

 INGREDIENCE:

- ½ hrnku quinoa

- 1 banán

- 1 polévková lžíce kešu másla (ořechy & ořechová másla si objednávám na grizly.cz , kde při zadání kódu terez5 obdržíte slevu 5% na celý nákup!)

- 1 čajová lžička skořice

- hrst pekanových ořechů

Quinou dáme do hrnce a zalijeme dvojnásobným množstvím vody. Vaříme, dokud všechnu neabsorbuje.

Banán rozmačkáme vidličkou na kaši a vmícháme do uvařené quinoi. Přidáme polévkovou lžíci kešu másla, posypeme skořicí a opět důkladně promícháme.

Na závěr posypeme pekanovými ořechy a necháme nejlépe přes noc odležet v lednici.


It was a lovely evening and I was picturing myself how I'll make pancakes in the morning and eat them right inside my bed. When my doctor called and said that in the morning I had to go on a blood collection. Which had to be done on an empty stomach. It felt like the Earth stopped rotating and my life lost it's sense. Everything I put into my breakfast plans was gone.

Well yeah, maybe it wasn't that serious but I had to solve what I'll pack for a breakfast. The yoghurt appeared too casual and chia pudding wasn't what I crave so I looked on the internet for some recipes.

I found various overnight oats recipes, zoats recipes ("oatmeal" made of zucchini?!) but nothing actually suited me. So I sat down desperetaly in the kitchen when my eyes captured quinoa.

I remembered I had seen some quinoa recipes before but it was too late to look for a proper one. So I put together literally everything I found.

OH GOD, IT TASTED SO INCREDIBLE!

The creamiest, sweetest porridge I've ever had. And how it filled me! It was the best after blood collection reward I could possibly asked for. Also as the quinoa is full of protein (in 100 g has more protein than chicken does) it was a balanced breakfast packed with all the macronutritients.

If you are desperate or you don't know what to pack for breakfast, here is the recipe:

INGREDIENTS:

- ½ cup of quinoa

- 1 banana

- 1 tablespoon of cashew butter

- 1 teaspoon of cinnamon

- handful of pecans

Add quinoa into a saucepan with double amount of water. Cook until all the water has been absorbed.

Mash the banana using a fork and stir it into cooked quinoa. Add 1 tablespoon of cashew butter, sprinkle with cinnamon and mix properly.

Finally sprinkle over some pecans and let it set in the fridge overnight.

SUPER GREEN SMOOTHIE BOWL

SUPER GREEN SMOOTHIE BOWL

CARAMEL CACAO NICE CREAM

CARAMEL CACAO NICE CREAM