Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MILLET PORRIDGE

MILLET PORRIDGE

Moji milí, za svůj život jsem toho s vámi prožila spoustu. Byli jste se mnou, když se narodila Tereza’s diary, doprovodili jste mě poprvé do školy, fandili jste mi při půlmaratonu, a také jste se mnou oslavili moje dvacáté narozeniny. Jste moji nejbližší, a proto...bych vám to asi měla říct. Bylo mi zjištěno, že mi v žilách proudí arašídové máslo místo krve a že je moje závislost smrtelně nebezpečná. Mám pro vás tedy poslední radu - vyhněte se nákupním centrům!

Ne dobře, teď vážně. Vánoce se dají označit různě, ale rozhodně ne jako svátky klidu a pohody. Všichni najednou propadli panice, že zbývá už jen měsíc a v nákupních centrech vypuklo naprosté šílenství. To já naopak nemůžu uvěřit, že už je to rok od minulých Vánoc! Vždyť jsem ještě ani nedostala toho opáleného surfaře, kterého jsem si tak přála! Přála jsem si, aby byl vegan, aby mě každé ráno zahřál, aby byl jemný, a zároveň energický a abychom spolu mohli trávit čas různými způsoby.

Přála jsem si někoho, jako jáhly!

IMG_0035.JPG

Jáhly jsem poprvé vyzkoušela díky natu.cz a už jsem vám o nich říkala v recenzi. Právě jáhly jsou totiž veganské a dá se z nich vytvořit kašička, která krásně zahřeje. Kašička je také jemně krémová a tak výživná, že dodá spoustu energie. Dokonce se dá připravit na různé způsoby (já jí tentokrát doplnila hruškou, goji, kakaovými boby a vlašskými oříšky) a samotná příprava je rychlá & jednoduchá.

IMG_0037.JPG

A že jste to vy, dám vám ještě jednu poslední radu - vyzkoušejte tenhle recept!

IMG_0039.JPG

INGREDIENCE:

  • 1/2 hrnku jáhel

  • 1 hrnek neslazeného mandlového mléka

  • 1 čajová lžička perníkového koření

  • + oblíbené ovoce (nejlépe se hodí hruška nebo jablko!), javorový sirup, vlašské oříšky, goji, kakaové boby

Jáhly dáme do hrnce a zalijeme mandlovým mlékem. Přisypeme perníkové koření, promícháme a necháme vařit, dokud jáhly neabsorbují všechno mléko (přibližně 10 min).

Uvařenou kaši přemístíme do misky, dozdobíme a můžeme podávat!


Dear friends, we’ve been through a lot together. You were with me when Tereza’s diary was born, you walked me to school for the very first time, you run the half-marathon with me and we also celebrated my twentieth birthday together. You are closest to my heart so I...need to tell you something. It was found that peanut butter runs in my veins instead of blood and that my addiction is so dangerous it might cause death. So I have a very last advice for you - avoid visiting shopping centers!

No, but now seriously. You can say a lot about Christmas but definitely not that it’s a peaceful and calm feast. Everyone started to panic when they realized it’s only one month until Christmas and an absolute disaster’s happening right now in the shopping centers. While I can’t actually believe that it’s been already one year since last Christmas! I still didn’t get that tanned surfer I wished for so bad! I wished for him to be vegan, to warm me up every morning, to be both nice and energetic and I wished we could spend time various ways.

I wished for him to be like the millet!

IMG_0035.JPG

In fact, millet is vegan and can create a porridge which perfectly warms you up. It’s also nicely creamy and so nourishing that it provides you with tons of energy at the same time. Moreover, it can be made various ways (this time I added a pear, goji berries, cacao nibs and walnuts) and the preparation is truly quick & easy.

IMG_0037.JPG

So I have another last advice for you - give this recipe a try!

IMG_0039.JPG

INGREDIENTS:

  • 1/2 cup of millet

  • 1 cup of unsweetened almond milk

  • 1 teaspoon of pumpkin spice

  • + favourite fruit (preferably a pear or an apple!), maple syrup, walnuts, goji berries, cacao nibs

Add the millet into a bowl and pour in the almond milk. Sprinkle in some pumpkin spice, mix it properly and let it cook until all the milk has been absorbed (for around  10 minutes).
Transfer cooked porridge into a bowl, add your favourite toppings and serve!

5-MINUTE PROTEIN BANANA BREAD

5-MINUTE PROTEIN BANANA BREAD

CARROT CAKE OATMEAL

CARROT CAKE OATMEAL