Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

MATCHA OATMEAL

MATCHA OATMEAL

Možná se Ti zdá, že se ve svém životě nikam neposouváš, ale schválně si vzpomeň, kde jsi byl před rokem touto dobou. Vzpomeň si na všechny ty chvíle, kdy jsi to chtěl vzdát a na všechny ty pády, po kterých jsi se zvedl a bojoval dál. Změň to, jak nahlížíš na svůj pokrok - ta cesta totiž nikdy není přímá a nikdy nevede rovnou na vrchol.

Ať už pracuješ na svém seberozvoji, uzdravení či se snažíš naučit něco nového...počítej s tím, že na své cestě několikrát spadneš. Buď na to připravený a neboj se, říct si o pomoc, když budeš potřebovat. Nikdy v tom nejsi sám. Selhání je naprosto normální a naučí Tě mnohem víc, než okamžitý úspěch. Proto buď sám na sebe milý a nevyčítej si, že nemáš ponětí, co dělat dál. Kolikrát ty nejlepší věci v životě vznikají z nejistého rozhodnutí riskovat - a tahle matcha ovesná kaše je toho důkazem!

public.jpeg

Matcha je superpotravina, která je skvělým zdrojem aminokyselin, beta-karotenu, antioxidantů a vitaminů. Většinou se z ní připravuje čaj, ale já jsem se rozhodla riskovat a přidala jsem ji do ovesné kaše. Navíc jsem ještě použila kokosovou vodu v kombinaci s trochou kokosové mouky, což zvýraznilo exotickou chuť kaše, kterou perfektně doplnil sladký javorový sirup.

public.jpeg

A jestli nemáš ponětí, co dělat dál...vyzkoušej tenhle recept!

INGREDIENCE:

+ goji, strouhaný kokos, vlašské oříšky, banán

Do hrnce nalijeme vodu společně s kokosovou vodou a necháme ohřát. Poté přisypeme ovesné vločky, kokosovou mouku & matcha, přilijeme javorový sirup, vše důkladně promícháme a vaříme do zhoustnutí, přibližně 7 min. Poté kaši přemístíme do misky, dozdobíme a můžeme podávat!


You may feel like you’re not moving forward but just think of where you were last year. Think of all those moments when you wanted to give up and of all those times when you hit the ground but continued on fighting. Change the way you measure your progress - the road is not linear and doesn’t lead directly on top.

If you’re working on your self-development, are in recovery or trying to learn a new skill...be prepared that you’ll fall numerous times. Be prepared and don’t be scared to ask for help if needed. You’re never alone. Failure is absolutely normal and it’ll teaches you way more than a straight success ever will. Be kind to yourself and don’t blame yourself for not knowing what to do. Sometimes, the best things in life happen when you decide to take the risk - and that matcha oatmeal is the proof!

public.jpeg

Matcha is a superfood which is a great source of amino-acids, beta-carotene, antioxidants and vitamins. It’s usually being used as a tea but I decided to take the risk and I added it into an oatmeal. Moreover, I also used coconut water along with the coconut flour which even intensified the exotic taste and I went for the maple syrup as a sweetener.

public.jpeg

So if you don’t know what to do...give this recipe a try!

INGREDIENTS:

  • 100 ml of water

  • 100 ml of coconut water

  • 50 g of oats

  • 15 g of coconut flour

  • 15 ml of maple syrup

  • 2 teaspoons of matcha powder

+ goji, shredded coconut, walnuts, banana

Pour the water along with the coconut water into a pot and let it heat. Then stir in the oats, coconut flour & matcha powder, pour in some maple syrup, give everything a good stir and cook for around 7 minutes. Then transfer the oatmeal into a bowl, add your toppings and serve!

SCRAMBLED TOFU

SCRAMBLED TOFU

BAKED MILLET WITH VANILLA CREAM & APRICOTS

BAKED MILLET WITH VANILLA CREAM & APRICOTS