Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

HAZELNUT BLUEBERRY OATMEAL

HAZELNUT BLUEBERRY OATMEAL

Vánoce už jsou za dveřmi a společně s nimi i milé koledy, staré pohádky...a závistivé srovnávání. Přichází totiž přesně to období, kdy se každý snaží mít tu nejkrásnější výzdobu, nejbohatší strom, nejlepší bramborový salát a hlavně - nejvíc dárků. Proto se lidé tak akorát srovnávají s ostatními, navzájem si závidí a vlastně si ani neuvědomují, že jediný člověk, kterého by se měli snažit překonat, je ten, kterým byli včera.

Ale co vám budu povídat - vždyť já jsem bývala úplně stejná. Ještě před pár lety jsem měla u vánočního stromečku tak kyselý výraz, že jsem akorát svým blízkým zkazila ty nejkrásnější chvíle v roce. Naštěstí už jsem si ale uvědomila, že Vánoce ve skutečnosti nejsou ani trochu o dárcích - totiž když mám střechu nad hlavou, co jíst, pár blízkých přátel a rodinu kolem sebe, nic dalšího už nepotřebuji. A co bych tedy udělala, kdybych měla tři oříšky jako Popelka?

Dala bych je na ovesnou kaši!

IMG_3841.JPG

Právě ovesné kaše jsem si zamilovala natolik, že bych klidně nesnídala nic jiného. Kaše je totiž hotová za pár minut, její příprava je opravdu jednoduchá a navíc krásně zahřeje. Zároveň je zdrojem komplexních sacharidů, díky čemuž je výživná a skvěle zasytí. Dá se připravit na milion způsobů, ale já nedám dopustit na kombinaci borůvek, lískových oříšků, lískooříškového másla, javorového sirupu a skořice - přísahám, že to chutná jako Vánoce v misce!

IMG_3842.JPG

Snažíte se o tu nejdokonalejší kaši? Tak tady máte recept!

INGREDIENCE:

Do hrnce nalijeme mandlové mléko a necháme ohřát. Postupně přisypáváme ovesné vločky a mícháme, dokud nemají kašovitou konzistenci. Poté přidáme borůvky, javorový sirup, promícháme a vaříme ještě přibližně 2 minuty.

Kašičku přendáme do misky, posypeme skořicí a lískovými oříšky, zalijeme lísko-oříškovým máslem a můžeme podávat!


Christmas is all around the corner along with those nice carols, traditional fairy tales and... envious comparison. In fact, it’s coming that time of the year when everyone is trying to have the most beautiful decorations, the nicest tree, the best potato salad and most importantly - as many presents as possible. So basically, people compare themselves to others, they are envious of each other and they don’t actually realize that the only person they should be trying to beat is the one they were yesterday.

But to be perfectly honest with you guys - I used to be pretty much the same. Only few years ago I was so grumpy during the Christmas Eve that I literally ruined the most beautiful time of the year to my whole family. However, fortunately I realized that Christmas is not about the presents at all - in fact, when I have where to sleep, what to eat, few close friends and family around, I don’t need anything else. So what would I do if I had nuts like Cinderella?

I’d put them on the oatmeal!

IMG_3841.JPG

I actually fell in love with oatmeal so much that I wouldn’t mind having it for breakfast every single day. It’s ready in a few minutes, the preparation is truly easy and it’s also perfectly comforting. It’s an amazing source of complex carbs as well so it’s highly nourishing and satisfying. It can be made various ways but my favourite combination is blueberries, hazelnuts, hazelnut butter, maple syrup and the cinnamon - I swear it tastes literally like Christmas in a bowl!

IMG_3842.JPG

Are you trying to make the most delicious oatmeal? So here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 1 cup of oats

  • 1 cup of unsweetened almond milk

  • 1 tablespoon of maple syrup

  • 1 cup of fresh blueberries

  • 1 teaspoon of cinnamon

  • handful of hazelnuts

  • 1 tablespoon of hazelnut butter

Pour the almond milk into a saucepan and allow it to heat. Gradually add in the oats and stir until you reach a creamy consistency. Next add in the blueberries, maple syrup, mix it all together and cook for 2 more minutes.

Transfer the oatmeal into a bowl, sprinkle it with the cinnamon, top it with the hazelnuts & hazelnut butter and serve!

BIRCHER MÜSLI

BIRCHER MÜSLI

5-MINUTE PROTEIN BANANA BREAD

5-MINUTE PROTEIN BANANA BREAD