Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

FRENCH TOASTS

FRENCH TOASTS

Mám pro vás hádanku - víte, jak poznáte, že je někdo vegan?

Řekne vám to.

Asi byste nečekali, že zrovna já začnu článek vtipem o veganech, že. Ale co si budeme povídat, vždyť ona je to vlastně pravda! Já sama považuji přechod na veganství za to nejlepší rozhodnutí ve svém životě a jak už jste si mohli všimnout, nijak zvlášť se tím netajím. Právě díky veganství jsem totiž konečně objevila magický stroj času, který vás dokáže přenést z tmy do té nejlepší části dne, a to navíc během chvilky - spánek.

Dřív mě spánek vážně trápil a mívala jsem s ním pěkné problémy. Nemohla jsem usnout, během noci jsem se často budila a ráno jsem vstávala s myšlenkou tak akorát na to, kdy si půjdu znovu lehnout. Za to poslední dobou na svůj milovaný spánek nedám dopustit! Usínám hned, spím tvrdě celou noc a ráno vstávám s myšlenkou tak akorát na to, že mám před sebou tu nejlepší část dne - snídani.

A víte, jak poznáte, že je někdo šťastný vegan?

Má k snídani francouzské tousty.

IMG_3849.JPG

Člověk je prý šťastný ve chvíli, kdy je pro něj realita lepší, než sny - a moji milí, přísahám, že o těchto neodolatelných francouzských toastech se vám nikdy ani nesnilo! Jsou perfektně propečené a křupavé, božsky sladké a neodolatelně voní. Přesto je ale jejich příprava extrémně jednoduchá, vyžadují pár ingrediencí a jsou hotové za chvilku.

Chcete, aby se vaše sny staly skutečností? Vyzkoušejte tenhle recept!

IMG_3851.JPG

INGREDIENCE:

Na tousty:

  • 3 plátky celozrnného toastového chleba

  • 1 hrnek neslazeného mandlového

mléka

Na karamelizovaný banán:

Mandlové mléko, javorový sirup, chia

semínka a skořici dáme do mixéru a důkladně promixujeme.

Směs přelijeme na talíř a obalíme v ní toasty z obou stran.

Toasty pečeme na nepřilnavé pánvi přibližně 5 min z každé strany.

Smícháme si kokosový olej s javorovým sirupem a směs přelijeme na rozehřátou pánev. Přidáme nakrájený banán a necháme cca 3 min opékat.

Tousty přendáme na talíř, přidáme karamelizovaný banán a vlašské oříšky, vše zalijeme javorovým sirupem a můžeme podávat!


I have a riddle for you - how do you find out that someone’s vegan?

He tells it to you.

You probably didn’t expect that I’d begin with a joke about vegans, right. Well but it’s actually soo true! Personally, I consider the veganism as the best decision I’ve ever made and as you may have noticed, I’m talking about it pretty often. In fact, because of the veganism I found a magical time machine which takes you from the darkness straight to the best part of your day - the sleep.

I actually used to struggle a lot with sleeping in the past. I couldn’t fall asleep, I was awake at night and my only thought in the morning was when I would go to sleep again. But now I couldn’t ask for a better sleep! I fall asleep immediately, I sleep like a baby whole night and my only thought in the morning is that the best part of the day is ahead of me - breakfast.

And do you know how you find out that someone is a happy vegan?

He has French toasts for breakfast.

IMG_3849.JPG

It’s being said that one’s happy when the reality is better than his dreams - and my friends I swear that these French toasts are what dreams are made of! They are perfectly crispy, heavenly sweet and have an irresistible smell. However, their preparation is extremely easy, they require just some basic ingredients and they are ready in few minutes.

IMG_3851.JPG

Would you like to make your dreams come true? Give this recipe a try!

INGREDIENTS:

For the toasts:

  • 3 pieces of toasts

  • 1 cup of unsweetened almond milk

  • 1/3 cup of maple syrup

  • 1 tablespoon of chia seeds

For the caramelized banana:

  • 1 banana

  • 1 tablespoon of coconut oil

  • 1 tablespoon of maple syrup

  • + maple syrup, walnuts

Add the almond milk, the maple syrup, chia seeds and the cinnamon into a blender and blend it all together.

Pour this mixture onto a plate and dip the toasts in it from both sides. Then bake the toasts on a non-stick pan for around 5 minutes.

Combine the coconut oil with the maple syrup and pour this mixture onto a pre-heated pan. Add in sliced banana and let it bake for around 3 minutes.

Transfer the toasts onto a plate, top them a with caramelized banana and walnuts, pour all over the maple syrup and serve!

WHOLE WHEAT PANCAKES

WHOLE WHEAT PANCAKES

BIRCHER MÜSLI

BIRCHER MÜSLI