Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CREAMY RICE PORRIDGE

CREAMY RICE PORRIDGE

Nedávno jsem narazila na jednu z prvních fotek, co jsem nahrála na Instagram a hned se mi vybavila spousta vzpomínek. Původně jsem si totiž Tereza’s diary zakládala jen jako profil, kde budu sdílet své zdravé recepty a nikdy by mě nenapadlo, co pro mě jednou bude znamenat. Nemyslím tím sledovanost, počet liků nebo odběratelů, ale tu neuvěřitelnou podporu, kterou od vás každý den dostávám. Jsem opravdu vděčná, jak pozitivní komunitu se nám daří budovat - jen bych si přála, aby bylo takových milých lidí víc.

IMG_6060.JPG

Zrovna před pár dny jsem byla svědkem celkem smutné situace - do obchodu vešla slečna, měla na sobě bohatou sukni, vysoké Happy socks ponožky a designové boty do špičky. Jednotlivé kousky se k sobě nehodily, já sama bych tak nikdy nevyšla, ale přesto se mi to líbilo. Možná byla extravagantní, ale byla svá - a jiné slečně její originalita vadila tak moc, že jí tajně vyfotila a se smíchem fotku běžela ukázat kamarádce. Holt jsou asi stále lidé, kteří neumí přijmout, když je někdo jiný a sám sebou. No schválně někomu řekněte, že jste vegan! Aby měl dostatek informací k pomluvení vašeho rozhodnutí, pravděpodobně se vás zeptá na tu složitou otázku: ,,A co teda jíš?”.

Odpověď je ale jednoduchá - ,,mléčnou rýži”.

IMG_6061.JPG

Přes zimu jsem se zamilovala do ovesných kaší, protože jsou krásně krémové, zasytí a zahřejí. Ale i když je nekonečné množství nejrůznějších kombinací, cítila jsem, že by to chtělo změnu - a tak mě napadlo místo ovesných vloček použít rýži. Příprava je úplně stejně rychlá a jednoduchá, avšak rýže je ještě daleko krémovější a chutná spíš jako nějaký luxusní dezert.

IMG_6062.JPG

A jelikož je vegan mléčná rýže možná trochu extravagantní, také jsem jí vyfotila - a ukážu vám jí i s receptem!

IMG_6064.JPG

INGREDIENCE:

  • 1/2 hrnku rýže basmati
  • 1 hrnek kokosového mléka
  • 1 polévková lžíce javorového sirupu
  • 1 čajová lžička vanilkového aroma
  • Špetka skořice

Rýži dáme do hrnce, zalijeme mlékem a přivedeme k varu. Poté přidáme javorový sirup, vanilku a skořici, promícháme a necháme vařit, dokud rýže neabsorbuje všechno mléko.

Poté mléčnou rýži přemístíme do misky, dozdobíme a můžeme podávat!


A couple days ago I came across one of the very first photos I uploaded on the Instagram and I remembered all those memories. I created Tereza’s diary just in order to have some platform where I could share my healthy recipes and I’d never imagine it would end up being like that. I don’t mean the amount of followers, likes or whatever. I mean that incredible support you are giving me every day. I’m so grateful for such a positive community we have created together - if only everyone was so nice.

IMG_6060.JPG

Recently I witnessed a pretty sad situation - some girl entered the shop and she was wearing long skirt, high Happy socks and design shoes. I’d never go out dressed like that but in fact, I liked her outfit. It might have been different but it expressed herself - and that shocked some other girl that much she took a picture of her and laughed at it with her friend. Apparently, there are still people who can’t accept when someone is showing his pure self. Just try saying someone you’re vegan! In order to have enough information about your decision, he would probably ask that typical hard question: “And what do you eat?”.

However, the answer is pretty simple - “the rice porridge”.

IMG_6061.JPG

During the winter I fell in love with oatmeal as it’s nicely creamy, filling and comforting. But even though it can be prepared various ways I felt I needed some change - so I tried to use the rice instead of the oats. The preparation’s as quick and easy as the oatmeal one but the rice porridge is even creamier and tastes more like some kind of a luxurious dessert.

IMG_6062.JPG

And as the vegan rice porridge’s a bit extravagant as well I took a photo of it -and I’ll show it to you along with the recipe!

IMG_6064.JPG

INGREDIENTS:

  • 1/2 cup of basmati rice
  • 1 cup of coconut milk
  • 1 tablespoon of maple syrup
  • 1 teaspoon of vanilla essence
  • Pinch of cinnamon

 Add the rice into the saucepan, pour in the milk and allow it to heat. Next add in the maple syrup, the vanilla and the cinnamon, mix it all together and let it cook until all the liquid has been absorbed.

Finally transfer the rice into a bowl, add your favourite toppings and serve!

CINNI MINIS

CINNI MINIS

CINNAMON ROLL PANCAKES

CINNAMON ROLL PANCAKES