Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

COFFEE&WALNUT OVERNIGHT OATS

COFFEE&WALNUT OVERNIGHT OATS

Víš vůbec, jak by na Tebe bylo Tvé jedenáctileté já pyšné? Bylo by tak pyšné, žes přes to všechno došel až sem. Vím, žes to chtěl několikrát vzdát a že ani teď někdy nemáš sílu jít dál, ale přesto stále bojuješ. Vím, že je spousta věcí, ve kterých bys mohl být lepší, ale přesto se snažíš být nejlepší verzí sebe sama. Vím, že mi nevěříš, ale...Tvé jedenáctileté já by na Tebe bylo opravdu pyšné. Bylo by tak pyšné.

Proto jestli dnes máš ,,den na nic”, nevzdávej to. Nevyčítej si to. Dokonce si nevyčítej ani to, jestli máš takových dní víc. Víš, nikdo z nás nemá dokonalý život, i když se to tak někdy může zdát. Avšak přestože není každý den dobrý, na každém dni se dá najít něco dobrého - stačí se jen zaměřit na maličkosti. Na to, jakou má barvu obloha, když se ráno probouzíš. Na to, jak září oči člověku, kterého potěšíš.

Na to, jak neodolatelný recept už brzy vyzkoušíš!

public.jpeg

Ovesné kaše patří bezpochyby mezi mé nejoblíbenější snídaně a na blogu už najdeš spoustu receptu - dnes jsem si pro Tebe ale připravila jeden dokonalý! Je na něj potřeba jen pár ingrediencí, a přitom obsahuje vyvážený poměr bílkovin, sacharidů i zdravých tuků. Ovesné vločky společně s chia semínky a mandlovým mlékem vytvoří božsky krémovou konzistenci, rostlinný protein zajistí neodolatelně kávovou chuť a raw kakaový prášek dodá jemný čokoládový nádech. Vše je navíc hotové za chvilku, a dokonce si to můžeš připravit už den předem.

Proto tady máš recept - víš vůbec, jak na na Tebe budou Tvé chuťové buňky pyšné?

INGREDIENCE:

Do misky dáme ovesné vločky, protein, kakao a chia semínka. Vše promícháme a přilijeme mandlové mléko. Opět vše důkladně promícháme a vzniklou směs necháme odležet v lednici (ideálně přes noc). Poté už jen dozdobíme a můžeme podávat!


Eleven year old would be so proud of you. She would be so proud that after everything you had been through, you were brave. And you kept trusting in the process even when you were scared. And even though there are so many things you have yet to figure out, you still try to be the best version of yourself. I know that it is so hard to see but...she would be so proud. Eleven year old you would be so proud.

So if you’re having an ‘off day’ there’s nothing to be ashamed of. Even if you’re having more days like this. No one life’s perfect even though some people appear that way. However, every day may not be good but there’s something good in every day - it’s all about those little things. The color of the sky when you wake up in the morning. The light in the eyes of a person you make happy.

The recipe that you’re about to try!

public.jpeg

Oatmeal is definitely one of my absolutely favourite breakfast and you can already find many recipes on the blog - however, this time I’ve got a perfect one for you! It requires only few ingredients but it has a balanced amount of protein, carbs and healthy fats. Oats along with the chia seeds and the almond milk create a heavenly creamy consistency, plant protein makes a delicious coffee taste and raw cacao powder provides the meal with a nice chocolate hint. Moreover, everything’s ready in a few minutes and you can even make it ahead.

So here is the recipe - your taste buds will be so proud of you!

INGREDIENTS:

  • 50 g of oats

  • 20 g of Myprotein Vegan blend coffee & walnut

  • 15 g of raw cacao powder

  • 10 g of chia seeds

  • 150 ml of almond milk

Add the oats, the protein powder, the cacao powder and the chia seeds into a bowl. Mix it all properly and pour in the almond milk. Give it all a good stir again and let it set in the fridge (preferably overnight). Then just add your toppings and serve!

CASHEW CACAO SMOOTHIE BOWL

CASHEW CACAO SMOOTHIE BOWL

3-INGREDIENT VEGAN CREPES

3-INGREDIENT VEGAN CREPES