Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

COFFEE NICE CREAM

COFFEE NICE CREAM

Ve škole se naučíte spoustu věcí, ale nakonec vám dají stejně nejvíc životní zkušenosti. No vážně - za ta léta ve škole jsem se sice naučila, jaký má vzorec hydrogenuhličitan draselný a nebo jak se rozmnožují plži, ale všechny životní pravdy jsem se naučila až při vaření.

Naučila jsem se například to, že nikdy není nic tak špatné, aby to nemohlo být ještě horší - to jsem si uvědomila tenkrát, když jsem brečela, že mi fazolové burgery nedrží pohromadě. Chvíli potom jsem totiž brečela, že mi pohromadě nedrží prst - zůstal v mixéru. Později jsem se zase naučila, že láska prochází žaludkem, a že někdy pěkně bolí - to když jsem sestře připravila quinoovou pizzu a ona jí jedla s práškem proti bolesti. Také jsem se ale naučila něco, co je možná ze všeho nejdůležitější - ty nejlepší věci v životě vznikají náhodou!

Tenhle recept totiž vznikl tak, že jsem místo kakaa omylem koupila karob. A jelikož jsem s karobem nikdy neměla dobré zkušenosti, rozmixovala jsem ho s mým milovaným arašídovým práškem na banánovou zmrzlinu a doufala v zázrak.

A ON SE OPRAVDU STAL!

Sice pořád nechápu, jak je to možné, ale kombinace PB2 a karobu zajistí to, že banánová zmrzlina chutná jako ledová káva. A to ne jen tak ledajaká - přesně taková ta krémově hutná, a zároveň osvěžující, která vás u moře donutí vstát z lehátka a udělat těch pár vyčerpávajících kroků k plážovému stánku. Jediný rozdíl je v tom, že je naprosto zdravá, slazená jen banánem a pořádně výživná díky svému nutričnímu složení.

Proto se nebojte jednou život nechat náhodě, vyzkoušejte tenhle recept a vychutnejte si pocit, že jste na pláži!

INGREDIENCE:

- 2 mražené banány

- 120 g sojového jogurtu

- 1 polévková lžíce čokoládového proteinu

- 1 polévková lžíce karobu

- 1 polévková lžíce PB2

+ arašídy, kakaové boby, konopná semínka

Všechny ingredience dáme do mixéru a mixujeme do požadované konzistence. Přemístíme do misky, posypeme arašídy, kakaovými boby a konopnými semínky a můžeme podávat!


 

You learn a lot of in school but at the end of the day, the life experience you gain is what teaches you the most. In school I've learnt the chemical formula of potassium bicarbonate or how do the snails reproduce but all the life lessons I've learnt during the cooking.

I've learnt that nothing is ever so bad that it couldn't be worse - this thing I learnt when I cried that my bean burgers don't hold together. Actually a couple minutes later I cried that my finger doesn't hold together - I had forgotten it in the blender. Later on I've learnt what does it mean to feel butterflies in your stomach when you're in love and that the love can hurt sometimes - I learnt this when I made a quinoa pizza for my sis and she had to eat it with a pill against pain. However, I've also learnt something what's probably the most important - the best things in life happen by coincidence!

This recipe happened to be created because I had bought the carob powder instead of the cacao powder. And as I didn't like carob powder before, I mixed it with my life-saving PB2 into a nice cream and I hoped for the miracle.

AND IT TRULY HAPPENED!

Even though I still don't understand how it's possible, the combo of carob powder and PB2 tastes literally like iced coffee. And not any basic iced coffee - exactly that creamy, filling while also refreshing one which makes you leave the sunbed and do those few exhausting steps towards the beach stand. The only difference is that my version is absolutely healthy, sweetened only with the banana and it has amazing nutritional values.

So for once, don't be afraid to leave your life to coincidence, give this recipe a try and just enjoy that beach taste!

INGREDIENTS:

- 2 frozen bananas

- 120 g of soy yoghurt

- 1 tablespoon of chocolate protein powder

- 1 tablespoon of carob powder

- 1 tablespoon of PB2

+ peanuts, cacao nibs, hemp seeds

Add all the ingredients into a blender and blend until required consistency. Transfer the nice cream into a bowl, sprinkle with peanuts, cacao nibs and hemp seeds and serve!

VANILLA STRAWBERRY NICE CREAM

VANILLA STRAWBERRY NICE CREAM

CACAO ALMOND CHIA PUDDING

CACAO ALMOND CHIA PUDDING