Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

COCONUT CHOCOLATE PROTEIN SMOOTHIE BOWL

COCONUT CHOCOLATE PROTEIN SMOOTHIE BOWL

V životě jsou důležité body, které ho rozdělují do jednotlivých období. Maturita, promoce, svatba, děti... každý něco takového máme. A když tak přemýšlím nad těmi svými významnými životními zlomy, napadá mě jediné - snídaně.

Moje období č.1 by se dalo označit jedním slovem - croissant. Jako malá jsem milovala to máslové těstíčko a především, tu nepřekonatelně krémovou jemnou čokoládu. A když potom přišlo 7days s příchutí kokosu, žádná jiná snídaně nepřipadla v úvahu. Potom jsem se ale začala zajímat o #healthylifestyle a přišlo druhé období aneb období jogurt s müsli. Zbožňovala jsem, jak bylo müsli krásně křupavé, ale jelikož neobsahovalo prakticky žádné výživové hodnoty, vždycky jsem po něm měla tak akorát hlad. A tak přišlo třetí období, období omelety, spousty bílkovin a smutného vzpomínání na staré, dobré, sladké snídaně.

Víte, jak staří lidé touží po připomenutí si těch významných bodů svého mládí, a tak se hlásí na vysoké školy, hledají o polovinu mladší partnery nebo v 70ti plodí děti? I já jsem při sfouknutí 19 svíček takový pocit dostala.

A tak vznikl tento recept!

Croissant mi připomíná krémová čokoláda s kokosem, müsli křupavá domácí granola a výživové hodnoty omelety zase spousta bílkovin! A ta dokonalá kombinace toho nejlepšího mi připomíná, jak je ten život vlastně krásný.

Chcete to taky připomenout?

INGREDIENCE:

- 1 mražený banán

- 140 g bílého řeckého jogurtu

- 1 odměrka čokoládového proteinu

- 1 čajová lžička raw kakaového prášku

- Kokosová voda

+ granola

Všechny ingredience dáme do mixéru s přibližně dvěma polévkovými lžícemi kokosové vody. Rozmixujeme a případně dolijeme více kokosové vody - smoothie přemístíme do misky, dozdobíme čímkoliv, co máme rádi a můžeme podávat!


There are some key points in life that divide it into each phases. Graduation, wedding, kids... we all have them. And when I think about my important life milestones, the breakfast is what comes first on my mind.

My phase nr.1 could be called the croissant phase. As a child I loved the pastry and the smooth creamy chocolate even more. And when the 7 days came with their coconut flavour I refused to start my day with anything different. But then I started being more into this #healthylifestyle kind of thing and the next phase begun - yoghurt & müsli phase. I loved how crispy the müsli was but I was always hungry afterwards as it didn't contain any nutritional values. So it was time for the next phase. Phase of the omelette, a lot of protein and dreams about sweet breakfast.

Do you know how elderly people often get this feeling that they need to remember those important points again so they sign up for colleges, find teenage partners and have babies? I got this feeling as well.

And this recipe happened!

The combination of creamy chocolate and coconut reminds me of the croissant, homemade granola of crispy müsli and the amount of protein of the omelette nutritional values! And all that amazing stuff in a bowl reminds me how beautiful the life is.

Would you like to be reminded as well?

INGREDIENTS:

- 1 frozen banana

- 140 g of plain Greek yoghurt

- 1 scoop of chocolate protein powder

- 1 teaspoon of raw cacao powder

- Coconut water

+ homemade granola

Add all the ingredients into a blender along with couple tablespoons of coconut water. Blend and pour in more water if required - transfer your smoothie into a bowl, top with whatever you like and serve!

PB&J PROTEIN PANCAKES

PB&J PROTEIN PANCAKES

BUCKWHEAT PORRIDGE

BUCKWHEAT PORRIDGE