Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHOCOLATE COCONUT NICE CREAM

CHOCOLATE COCONUT NICE CREAM

Nedávno jsem si uvědomila, že domov není místo, ale pocit. Vsadím se, že určitě máte také nějaké místo, kde jste opravdu šťastní a kde je vám tak příjemně, že byste tam nejradši strávili celý život. Já třeba přesně takové pocity zažívám v obchodech se zdravou výživou. Miluji procházet těmi úzkými uličkami, objevovat neznámé produkty a vymýšlet nové recepty. Také tam vždycky utratím spoustu peněz - a to i přesto, že nakupování jinak úplně nesnáším.

Už jsem vám o sobě prozradila spoustu věcí, a pokud jste doteď měli alespoň maličké, poslední smítko naděje, že jsem normální, vsadím se, že teď nenávratně odletí pryč - jestli totiž někdy zažívám pocit, že chci domů, tak při nakupování oblečení.

Já vím!

Mít ruce plné tašek s novými věcmi je snem každé holky, ale já jsem holt vždycky ve všem trochu jiná. Dlouho jsem se tím trápila a snažila jsem se sama sebe změnit, avšak aby byl člověk výjimečný, musí být přeci jiný, ne?

No třeba tahle čokoládovo/kokosová zmrzlina je toho důkazem!

IMG_5263.JPG

Na první pohled by se mohlo zdát, že je stejná, jako její italské kamarádky - je stejně krémová, slaďoučká a extračokoládová s lehce exotickým kokosovým nádechem. Přesto je ale úplně jiná. Je zdravá, jsou na ní potřeba jen 4 ingredience a její příprava zabere míň, než minutu.

IMG_5264.JPG

A ten pocit dokonalé chuti navíc umocní to, že je domácí - proto tady máte recept!

IMG_5314.JPG

INGREDIENCE:

Všechny ingredience dáme do mixéru a rozmixujeme do krémové konzistence. Poté už jen dozdobíme a můžeme podávat!


Recently I finally realized that home is not a place, it’s a feeling. I bet you have some place as well where you’re feeling so nice you could spend your whole life there. Personally, I have this feeling when I’m in an organic food store. I honestly love walking through those tiny aisles, finding unknown products and coming up with brand new recipes. Also, I always spend a lot of money there - despite the fact I absolutely hate shopping.

I’ve already told you many things about myself and if you had a tiny piece of hope I was normal, it would be gone for sure now. In fact, when I’m buying clothes that’s exactly when I’m desperately feeling I want to go home.

I know!

Having thousands of bags with clothes is a dream of every girl but I always used to be a little different. I was ashamed about it for so long but then I realized that in order to be special, you must be a little different.

And that nice cream is the proof!

IMG_5263.JPG

It might appear that it’s similar to its Italian friends - it is also creamy, sweet and extrachocolaty with a hint of the coconut. However, it’s absolutely different. It’s healthy, it requires 4 ingredients and the preparation takes less than a minute.

IMG_5264.JPG

And that amazing feeling is even increased by the fact it’s homemade - so here is the recipe!

IMG_5314.JPG

INGREDIENTS:

Add all the ingredients into a blender and blend until creamy. Then add your toppings and serve!

SCRAMBLED TOFU & AVO TOAST

SCRAMBLED TOFU & AVO TOAST

CHOCOLATE CHIA PUDDING

CHOCOLATE CHIA PUDDING