Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHOCOLATE CHIA PUDDING

CHOCOLATE CHIA PUDDING

Jaká byla v dětství vaše nejoblíbenější pohádka? Tou mojí byl Petr Pan. Snila jsem o tom, že se také podívám do Země Nezemě, přesto jsem ale jednu věc nechápala - proč Petr Pan nikdy nechtěl vyrůst? Vždyť to musí být tak boží, být dospělý! Já sama jsem se na to nemohla dočkat - dospělí přeci nemají žádné zákazy, nemusí chodit do školy, a hlavně, nikdo jim neříká, co mají dělat.

IMG_5115.JPG

Moji milí, já se s vámi klidně rozdělím o arašídové máslo, jen mě vezměte do Země Nezemě - prosím, alespoň na chvíli!!! Totiž dospělý sice možná nemají žádné zákazy, rádi si je ale uměle vytvářejí sami. A možná nemusí chodit do školy, ale život je často rád zkouší sám - a chudáci dospělí potom hledají odpovědi všude, kde se dá. Ptají se učitelů, šamanů, rodičů i přátel - ale nikdo jim neříká, co mají dělat. Jediné štěstí, že v sobě máme ten vnitřní hlas, který ví naprosto přesně, co je pro nás správné. Jen se zkuste pořádně zaposlouchat, slyšíte ho?

Volá po čokoládovém chia pudinku!

IMG_5116.JPG

Chia semínka jsou považována za nejzdravější superpotravinu na naší planetě, a proto jsou pro naše tělo opravdu správná. Jsou významným zdrojem například omega-3 mastných kyselin nebo bílkovin a po smíchání s tekutinou nabobtnají tak, že vytvoří pudinkovou konzistenci. Příprava pudinku je rychlá, jednoduchá a dá se vymyslet spousta příchutí - já jsem tentokrát zvolila čokoládovou, kterou jsem doplnila o mražené ovoce, banán a plátky kokosových chipsů.

IMG_5117.JPG

Celý recept je tak výb...jo, aha. Vy už posloucháte tak akorát svůj vnitřní hlas, že? Tak tady máte recept!

IMG_5118.JPG

INGREDIENCE:

Chia semínka dáme do misky a zalijeme mlékem. Přidáme chia protein, raw kakaový prášek, javorový sirup, vše důkladně promícháme a necháme alespoň 2 hod odležet v lednici (ideálně přes noc). Poté už jen dozdobíme a můžeme podávat!


What was your favourite fairy tale when you were a child? For me, it was a Peter Pan. However, even though I dreamed about flying to the Neverland, there was one thing I could never understand - why Peter Pan didn’t want to grow up? It’s so cool to be an adult! I literally couldn’t wait for it - adults don’t have any restrictions, they don’t go to school and most importantly, no one tells them what to do.

IMG_5115.JPG

My friends, I’ll share the peanut butter with you, just take me to the Neverland - I beg you, at least for a while! In fact, adults might not have any restrictions but we create them on ourselves. And they might not got to school but the life’s testing them instead - and poor adults are then looking for the answers wherever they can. They are asking teachers, wise men, parents and friends - but no one tells them what to do. Oh how lucky we are to have that inner voice inside us which knows exactly what’s right for us. Just try to listen carefully, can you hear it?

It’s calling for the chocolate chia pudding!

IMG_5116.JPG

The chia seeds are considered to be one of the healthiest superfoods on our planet so they are definitely right for our bodies. They are an important source of omega-3 fatty acids as well as the protein and they create a pudding-like consistency once combined with a liquid. The preparation is quick, easy and you can create various flavours - this time I went for the chocolate one and I also added some frozen berries, banana and coconut flakes.

IMG_5117.JPG

The whole recipe’s so deli...wait. You’re now listening solely to your inner voice, right? So here is the recipe!

IMG_5118.JPG

INGREDIENTS:

  • 4 tablespoons of chia seeds
  • 2 tablespoons of raw cacao powder
  • 1 tablespoon of maple syrup
  • 1 tablesooon of the chia protein powder (you can get 5% off by entering the code “TEREZAS5”) 
  • 200 ml of unsweetened almond milk

Add the chia seeds into a bowl and pour in the milk. Add in the chia protein powder, the raw cacao powder, the maple syrup, mix it all together and let it sit in the fridge for around 2 hours (preferably overnight). Then just add your toppings and serve!

CHOCOLATE COCONUT NICE CREAM

CHOCOLATE COCONUT NICE CREAM

PEANUT BUTTER NICE CREAM

PEANUT BUTTER NICE CREAM