Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHOCOLATE ACAÍ BOWL

CHOCOLATE ACAÍ BOWL

Čím jsem starší, tím víc mi chybí dětství. Když jste malí, váš jediný problém je, jakou pohádku zkouknout první, nikdo po vás nic nechce a všichni vás chválí jen za to, jak jste roztomilí. Přesto má ale dospělost jednu obrovskou výhodu – nikdo vám nemůže zabránit v tom jíst zmrzlinu v zimě a ještě navíc k snídani!

Sice jsem s fialovou pusou od zmrzliny asi moc dospěle nevypadala, nejlepší zmrzlinu v životě jsem ale rozhodně měla. A navíc ještě byla zdravá!

Jestli během dne míváte chuť na sladké, tak je tahle snídaně přesně pro vás. Je totiž tak slaďoučká, že si jakýkoliv Hagen dasz ani neškrtne. Ale nebojte, mandlové máslo zase zajistí to, že skvěle zasytí a hlad mít opravdu nebudete.

A teď ta nejlepší část - superfood mixy. První mix, forever beautiful, je směsí chia semínek, acai, maqui, acerola, maca a borůvkového prášku. Druhý mix, chocolate lover, je směsí nepraženého kakaa, karobu, strouhaného kokosu, chia semínek alucumy. Chápete, že stačí jen lžička, abyste do sebe dostali všechny tyhle superhealthy exotické potraviny?

A ještě ve formě zmrzliny!

Zmrzliny !!

No jo, no jo, už končím a tady máte recept - protože to prostě musíte zažít sami!

INGREDIENCE:

-          1 zmražený banán

-          1 hrnek mražených malin/borůvek

-          1 polévková lžíce mandlového másla

-          1 polévková lžíce chocolate lover mixu (Mixy superpotravin Yoursuperfoods seženete na rawlife.cz a po zadání kódu Terezasdiary obdržíte slevu 10% na celý nákup!)

-          1 čajová lžička forever beautiful mixu

-          ½ hrnku neslazeného mandlového mléka

+ domácí granola, kakaové boby, kokosové chipsy, chia semínka, konopná semínka

Všechny ingredience dáme do mixéru a mixujeme do krémové konzistence. Dozdobíme čímkoliv, co máme rádi a můžeme podávat!


The older I get, the more I miss childhood. When you are a child, your only problem is which fairy tale watch first, you aren't supposed to do anything and everyone loves you just because you are cute. However, being an adult has a huge advantage - no one can stop you from eating an ice cream for a breakfast!

Well, I probably wasn't looking as a proper adult with a purple mouth, but I definitely had the best ice-cream in my life. And it was actually healthy!

If you are having sweet cravings throughout the day, this breakfast is ideal for you. It's so sweet that even the Hagen dasz would be jealous. But don't worry - almond butter makes the bowl so creamy and thick that it will perfectly fill you up as well. 

And now moving on to the best part - the superfood powders. The first one, forever beautiful, is the mix of chia seeds, acai, maqui, maca and blueberry powder. The second one, chocolate lover, is the mix of raw cacao, carob, shredded coconut, chia seeds and lucuma. Just imagine that you can have all these superhealthy exotic foods on one spoon.

Moreover in the ice-cream !!

Ice-cream !!

Ok, ok, enough from me and here is the recipe - you need to try it on your own!

INGREDIENTS:

- 1 frozen banana

- 1 cup frozen berries

- 1 tablespoon of almond butter

- 1 chocolate lover mix

- 1 teaspoon forever beautiful mix

- ½ cup of almond milk

+ homemade granola, cacao nibs, coconut chips, chia seeds, hemp seeds

Add all the ingredients into a blender and blend until creamy. Top with your favourite toppings and serve!

GRANOLA

GRANOLA

SUPER GREEN SMOOTHIE BOWL

SUPER GREEN SMOOTHIE BOWL