Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHIA PUDDING & BERRY NICE CREAM

CHIA PUDDING & BERRY NICE CREAM

Víte, proč vám tady radši pořád dokola vyprávím o své lásce k ořechovým máslům, než abych vám řekla také něco o svých reálných vztazích? Upřímně, není moc o co stát - vlastně můj poslední vztah, který za něco stál, byl na dovolené na Kanárských ostrovech.

Před 15 lety.

Tou dobou jsem totiž bývala ještě nenáročná a k tomu, abych si před zraky místního animátora v převleku klauna vzala náhodného kluka, mi stačilo, že byl blonďatý. Postupem času jsem si ale začala vytvářet to, co se mi nakonec stalo osudným - požadavky.

Můj první vztah ztroskotal hned na mém prvním požadavku - přála jsem si najít někoho, kdo mi bude pořád na blízku. A tak když jsme na rande v restauraci seděli každý u jiného stolu, jelikož se mě přítel styděl, došlo mi, že to asi nebude ten pravý. Nicméně ani s mým druhým požadavkem to není jednoduché - totiž když říkám, že bych si přála najít někoho, kdo bude úplně jiný než já a s kým se budeme navzájem doplňovat, nemyslím tím 50 letého manekýna se zálibou ve svých vysolárkovanýchsteroidových svalech a luxusním superdrahém autě. Můj třetí požadavek - aby mi byl přítel oporou, až se budu cítit na dně - vypadal nadějně, než jsme vyrazili do kina. Zatímco mě rozesmutněl tak akorát popcorn rozsypaný po zemi, přítele film vzal tak, že se za jeho srdcervoucími vzlyky otáčely děti v prvních řadách.

Co myslíte, jsem náročná?

Já nevím...vždyť mně by bohatě stačilo mít vztah, jako má chia pudding se zmrzlinou!

IMG_0699.JPG

Chia pudink se dá připravit předem a ochotně čeká v lednici, aby mohl být zmrzlině kdykoliv nablízku. Zároveň je hutný a krásně zasytí, proto sladkou lehkou osvěžující zmrzlinu perfektně doplňuje. A kdykoliv zmrzlina dojde na dno, zůstává v misce i chia pudink, aby jí pomohl spokojeně odejít do vašeho břicha.

IMG_0700.JPG

Proto bych i na vás měla jeden malý požadavek - vyzkoušejte tenhle recept, ať poznáte, jak chutná pravá láska.

INGREDIENCE:

Chia pudink:

 • 4 polévkové lžíce chia semínek
 • 1 polévková lžíce javorového sirupu
 • 1 hrnek neslazeného mandlového mléka

Zmrzlina:

 • 1 hrnek mražených borůvek
 • 1 menší mražený banán
 • 50 g jogurtu (sojový, řecký nebo Skyr)

Chia semínka dáme do hrnku a přidáme všechny zbylé pudinkové ingredience. Důkladně promícháme, dáme do lednice a necháme chia semínka cca 2 hod nabobtnat.

Mezitím si připravíme zmrzlinu - všechny ingredience dáme do mixéru a rozmixujeme do požadované konzistence.

Chia pudink přemístíme do mísy, přidáme zmrzlinu, dozdobíme a můžeme rovnou podávat!


Do you know what it's the real reason why I'm rather talking about my love with nut butters than about the real relationships I have? It's nothing to be excited about - actually the last exciting relationship I had was at our holidays in Canary Islands.

15 years ago.

In that time I didn't want that much so it wasn't problem for me to get married with boy I didn't even know by an animator dressed like a clown - all I cared about was that my "husband" was blond. However, later on I built up something which changed my life forever - requirements.

My first relationship ended up because of my first requirement - I needed to find someone who'd stand next to me no matter what. So when we were on a date in a restaurant and we sat separately because my boyfriend was shy, I realized he probably wasn't the one. However, it's not easy even with my second requirement - actually when I say I need someone who'd be the opposite of myself so we can complete each other, I don't mean a 50 year old guy who's only interested in his steroid muscles and superexpensive luxurious car. My third requirement - to find someone who'd be there for me once I'd be feeling down - was almost successful. Until we went to the cinema. While the only thing I was sad about was the crumbled popcorn on the floor, my boyfriend was crying so loud that he was interrupting children sitting in the front.

What do you think, do I want too much?

I don't know...in fact, I'd be absolutely happy having a relationship like chia pudding & nice cream has!

IMG_0699.JPG

Chia pudding can be prepared ahead so it's always prepared to lay next to the nice cream. It's also truly filling so it completes the freshly light nice cream perfectly. And everytime the nice cream touches the bottom, the chia pudding is in the bowl with it ready to happily get inside your belly.

IMG_0700.JPG

So I have one requirement for you as well - give this recipe a try so you find out how the real love tastes!

INGREDIENTS:

Chia pudding:

 • 4 tablespoons of chia seeds
 • 1 tablespoon of maple syrup
 • 1 cup of unsweetened almond milk

Nice cream:

 • 1 cup of frozen blueberries
 • 1 small frozen banana
 • 50 g of yoghurt (soy, Greek or Skyr)

Add the chia seeds into a mug and add in all the remaining pudding ingredients. Mix it all properly and place the mug into the fridge for about 2 hours so the chia seeds can absorb all the liquid and create a pudding-like consistency.

Meanwhile make the nice cream - add all the ingredients into a blender and blend until required consistency.

Transfer the chia pudding into a bowl along with the nice cream, add in your favourite toppings and serve!

CARAMEL BANANA PANCAKES

CARAMEL BANANA PANCAKES

VANILLA STRAWBERRY NICE CREAM

VANILLA STRAWBERRY NICE CREAM