Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHIA PROTEIN PANCAKES

CHIA PROTEIN PANCAKES

O svojí rodině píšu celkem často, a tak už jste si možná všimli, že pro mě znamená úplně nejvíc. Udělala bych pro ni cokoliv, záleží mi na ní víc, než na čemkoliv jiném, a zároveň si uvědomuji, jak velké štěstí mám, že zrovna moje rodina je tak skvělá. Jenže, víte, co je horší, než mít černou ovci v rodině? Být černou ovcí rodiny.

Totiž tím svým bláznivým zdravým jídlem jsem tu naší knedlíkovou rodinu ovlivnila tak moc, že rodiče slavili výročí v Loving hut, moje masožravá sestřenice nosí tričko "Animals are here with us, not for us" a děda projíždí e-shopy se zdravou výživou. Za to ale babička, tak ta pro mě byla velký oříšek - dařilo se jí odolávat pěkně dlouho. Za svůj život totiž vyzkoušela různé neúspěšné diety, a tak si myslela, že je zdravé jídlo jenom zelenina - a potom ochutnala moje chia lívance.

IMG_1928.JPG

Tyhle chia lívance nejsou tak sladké, jako předchozí karamelové lívance - naopak mají díky sojovému tvarohu lehce nakyslou chuť, kterou perfektně doplní sladký banán a arašídové máslo. I když je příprava opravdu jednoduchá a rychlá, tak jsou lívance krásně nadýchané a doslova se rozplývají na jazyku.

IMG_1926.JPG

A jelikož i vy jste součást mojí rodiny, tady máte recept!

INGREDIENCE:

 • 4 polévkové lžíce ovesných vloček
 • 2 polévkové lžíce sojového tvarohu
 • 1 polévková lžíce vanilkového proteinu
 • 1 polévková lžíce chia semínek + 3 polévkové lžíce vody
 • 1 čajová lžička kypřícího prášku
 • 100 ml neslazeného mandlového mléka

ejdříve si připravíme chia vajíčko - chia semínka dáme do hrnku společně s vodou a necháme cca 15 min nabobtnat.

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Poté přidáme všechny zbývající ingredience včetně chia vajíčka a rozmixujeme do hutnější konzistence.

Vzniklou směs nalijeme na pánev do tvaru lívanečků, které opékáme cca 5 min z každé strany.

Poté dozdobíme a můžeme podávat!


I talk about my family pretty often so you could notice that it means a world to me. I'd do literally everything for them and I am absolutely aware how lucky I am for having such an amazing family members. However, do you know what's worse than having the black sheep in your family? Being the black sheep.

Actually with all that my crazy healthy food I've influenced my family so much that my parents celebrated their anniversary in the Loving hut, my meat-loving cousin is wearing "Animals are here with us, not for us" T-shirt and my grandpa is browsing on the organic food e-shops. However, changing my grandma was a real challenge for me - she was resisting for so long. She has tried many unsuccessful diets in her life so she thought that healthy food means solely veggies - and then she tried my chia pancakes.

IMG_1928.JPG

These pancakes are not as sweet as my previous caramel ones - actually they are a bit sour because of the soy quark they contain but the taste matches the sweet banana and the peanut butter perfectly. Even though the preparation is super easy, the pancakes are fluffy and literally melt in your mouth.

IMG_1926.JPG

And as you are a part of my family as well, here is the recipe!

INGREDIENTS:

 • 4 tablespoons of oats
 • 2 tablespoons of soy quark
 • 1 tablespoon of vanilla protein powder
 • 1 tablespoon of chia seeds + 3 tablespoons of water
 • 1 teaspoon of baking powder
 • 100 ml of unsweetened almond milk

Start by making the chia egg - add the chia seeds into a mug along with the water and let them absorb all the liquid.

Add the oats into a blender and blend until flour forms. Next add in all the remaining ingredients as well as the chia egg and blend until required consistency.

Pour this mixture onto a frying pan into a pancake shape and cook each pancake for about 5 minutes from both sides.

Then add your toppings and serve!

DOUBLE CHOCOLATE BUCKWHEAT PORRIDGE

DOUBLE CHOCOLATE BUCKWHEAT PORRIDGE

VEGAN PROTEIN WAFFLES

VEGAN PROTEIN WAFFLES