Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CHIA ALMOND GRANOLA CLUSTERS

CHIA ALMOND GRANOLA CLUSTERS

Vždycky si tak jednou za čas uvědomím, jak moc jsem vděčná za tu naší pozitivní Tereza’s diary komunitu. Na každém z vás mi opravdu záleží a vlastně ani pořádně nedokážu vyjádřit, jak moc mě dokáže potěšit vaše milá zpráva. Jen si ale nemyslete - i mě často chodí zlé a urážlivé komentáře. Přiznávám, dřív jsem se kvůli nim opravdu trápila, nechávala jsem se stáhnout negativní energií a zahodila jsem tak celý den. Naštěstí už jsem ale pochopila, že sice nemůžu ovlivnit něčí negativitu, avšak můžu ovlivnit, jak dlouho budu její součástí.

No jen si schválně představte tuhle situaci - máte 86 400 Kč a někdo vám 10 Kč ukradne.

Budete tak naštvaní, že těch zbylých 86 390 Kč radši někam zahodíte?

Nebo si je naopak budete lépe chránit a užívat naplno?

Pravda je taková, že všichni máme každý den 86 400 sekund. Proto nenechte, aby vám něčí negativita zkazila celý den během 10 sekund. A jestli se vám nedaří najít pozitivního člověka, buďte jím sám - mluvte s lidmi a ne o lidech, rozdávejte kolem sebe úsměvy a nebo třeba ostatním upečte domácí granolu.

IMG_6386.JPG

Nebojte, nemusíte ztrácet svých drahocenných 86 400 sekund v kuchyni složitým vařením - příprava téhle granoly je opravdu jednoduchá a tak rychlá, že vám těch sekund zabere jen pár. Ve zbylých sekundách se totiž budete vznášet na obláčku pozitivní energie, jelikož je chuť téhle granoly návykově sladká, konzistence perfektně křupavá a vůně absolutně neodolatelná. Zároveň je zdravá, neobsahuje přidaný cukr, jako kupované cereálie a z uvedeného množství vzejde hned několik porcí.

IMG_6387.JPG

Proto ať už chcete potěšit ostatní nebo mít snídaně připravené na několik dní, rozhodně tenhle recept vyzkoušejte!

INGREDIENCE:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 200°C.

Všechny suché ingredience dáme do mísy a odložíme stranou.

V druhé míse rozmačkáme banány, přidáme mandlové máslo & javorový sirup a promícháme. Poté přelijeme tekuté ingredience do suchých ingrediencí a vše důkladně promícháme.

Vzniklou směs rovnoměrně rozprostřeme na plech vyložený pečícím papírem a necháme péct dokřupava, přibližně 20 min.

Po vychladnutí můžeme rovnou podávat!


Once in a while I always realize how grateful I am for our positive Tereza’s diary community. Honestly, I care about every single one of you and I can’t even express how happy I am every time receive message from you. But don’t think that I don’t read evil comments as well. I must admit, I used to be sad about it and I let that negative energy ruin my whole day. Fortunately I realized that I can’t influence someone’s negativity but what I can influence is for how long I am a part of it.

Just imagine that situation - you have 86 400 $ and someone steals 10 $ from you.

Would you be so angry that you’d throw all the remaining money away?

Or would you take care of it and spend it wisely?

The truth is that we all have 86 400 seconds every day. So don’t let someone’s ten minute negativity ruin your whole day. And if you can’t find a kind person, be one - talk with others instead of about others, spread smiles around you or bake a homemade granola for your friends.

IMG_6386.JPG

Don’t worry, you don’t have to spend your precious 86 400 seconds in the kitchen - the preparation of this granola is truly easy and so quick it actually takes just a few seconds. In the remaining seconds you’ll flow on the cloud of the positive energy as the taste of that granola is addictively sweet, the consistency is perfectly crispy and the smell is absolutely irresistible. At the same time it’s healthy, it doesn’t contain any added sugar as a store-bought cereal and you’ll get many portions from this amount of ingredients.

IMG_6387.JPG

So if you want to make someone happy or to have your breakfast ready for a couple of days, give this recipe a try!

INGREDIENTS:

  • 1 cup of oats
  • 1 cup of almonds
  • 1/2 cup of walnuts
  • 1/2 cup of sunflower seeds
  • 3 bananas
  • 2 tablespoons of chia protein powder
  • 2 tablespoons of almond butter
  • 2 tablespoons of maple syrup

Start by pre-heating the oven to 200°C.

Add all the dry ingredients into a bowl and set aside.

In another bowl mash the bananas, add in the almond butter & maple syrup and mix it together. Next pour the wet ingredients into the dry ones and give it all a good stir.

Spread the mixture evenly onto a baking tray lined with a parchement paper and let it bake until crispy, for around 20 minutes.

Then let it cool and serve!

PUMPKIN SPICE PANCAKES

PUMPKIN SPICE PANCAKES

CARAMEL OATMEAL

CARAMEL OATMEAL