Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CARROT CAKE OATMEAL

CARROT CAKE OATMEAL

Moji milí, představte si, že jsem se před pár dny sešla s kamarádkou. Divíte se, proč vám to sem vůbec píšu? Sešly jsme se totiž po deseti letech a já si díky tomu uvědomila spoustu věcí - hlavně to, jak moc se můj život za tu dobu změnil. Kolikrát jsem udělala rozhodnutí, o kterých dodnes nevím, jestli byla správná a některá z nich bych dokonce vzala zpátky. Ovšem jedním jsem si jistá - přejít na veganství bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě.

Vždycky se snažím řídit citátem: ,,buď tou změnou, kterou chceš ve světě vidět”, a proto můžu upřímně říct, že jsem se v té filosofii založené na nenásilí a respektu úplně našla. Vlastně mi připadá, že je to část mě a je mi to tak přirozené, že pořádně nechápu, proč to má někdo jinak. Právě to byl ten důvod, proč jsem se ptala i vás na vaše argumenty proti veganství a proč jsem se ty nejčastější snažila vyvrátit v samostatném článku. Hned jako první jste mi psali, že vegani jedí jenom zeleninu. Vždyť to ale přeci není vůbec pravda! Jíme i ovesné vločky...s mrkví...

IMG_3553.JPG

Haha, nebojte, dělám si pr...ávě další misku, protože tahle ovesná kaše chutná úplně přesně, jako mrkvový dort! Je slaďounká, jemně se rozplývá na jazyku a tak příjemně voní podzimem, že krásně zahřeje. Ovšem narozdíl od mrkvového dortu je zdravá, je na ní potřeba jen pár ingrediencí a její příprava je opravdu jednoduchá.

IMG_3556.JPG

Věřte mi - tahle ovesná kaše je změnou, kterou ve své misce chcete vidět. Tady máte recept!

IMG_3555.JPG

INGREDIENCE:

Mandlové mléko nalijeme do hrnce a necháme ohřát. Přisypeme ovesné vločky, promícháme a necháme vařit přibližně 5 min. Poté přidáme strouhanou mrkev a rozinky, vše důkladně promícháme a vaříme do požadované konzistence.

Jablko nakrájíme na kostičky, posypeme skořicí a dáme péct do trouby na 10 min.

Kaši přemístíme do misky, přidáme opečené jablko, posypeme vlašskými ořechy, zalijeme javorovým sirupem a můžeme podávat!


Guys, just imagine that few days ago I met my friend. Are you wondering why I’m even writing it to you? Actually we met after ten years and it made me realize many things - most importantly, how much my life has changed. I’ve made many decisions which I’m not sure about until now and to be perfectly honest, some of them I regret. However, at least one thing I know on 100% - going vegan was the best decision in my life.

I’m always trying to live by the quote: “be the change you wish to see in the world” so I can honestly say that I found myself in that philosophy of non-violence and respect. Actually I can feel that it has become a part of me and it’s so natural I don’t fully understand why someone isn’t a vegan. That was actually the reason why I asked you for your arguments against the veganism and why I tried to make those myths clear in a separate post. First thing you mentioned was that vegans eat solely veggies. Oh my, not at all! We eat oats as well...with carrot...

IMG_3553.JPG

Hah, don’t worry I’m just kidding and in fact, this oatmeal tastes exactly like the carrot cake! It’s sweet, moist and smells so lovely like fall that it perfectly warms you up. However, it’s healthy, it requires just a few ingredients and the preparation is truly easy.

IMG_3556.JPG

Trust me - this oatmeal is the change you wish to see in your bowl. Here is the recipe!

IMG_3555.JPG

INGREDIENTS:

  • 1 cup of oats
  • 1/2 cup of grated carrots
  • 1/3 cup of raisins
  • 1 cup of unsweetened almond milk
  • 1/2 of red apple
  • cinnamon
  • walnuts
  • maple syrup

Pour the almond milk into a saucepan and allow it to heat. Add in the oats, give them a good stir and let them cook for around 5 minutes. Next add in the grated carrots and the raisins, mix it all together and let it cook until required consistency.

Chop the apple, sprinkle it with the cinnamon and let it bake for around 10 minutes.

Transfer the oatmeal into a bowl, top it with baked apple, sprinkle with walnuts, drizzle the maple syrup all over and serve!

MILLET PORRIDGE

MILLET PORRIDGE

PUMPKIN SPICE PANCAKES

PUMPKIN SPICE PANCAKES