Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CARAMEL CACAO NICE CREAM

CARAMEL CACAO NICE CREAM

Zmrzlina. Čokoláda. Karamel. Zdravá snídaně. 

Zdá se vám, že se to poslední slovo k těm ostatním úplně nehodí Vůbec se vám nedivím. Kdyby mi tuhle snídani někdo připravil a nevěděla, co tam je, přísahala bych, že je to ten největší cheat meal. Chutná totiž jako pravé italské gelato. Jen s tím rozdílem, že neobsahuje žádný přidaný cukr. 

Tahle nice cream je neskutečně slaďoučká, krémová, s výraznou chutí karamelu a čokolády. Zároveň ale obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek: 

BANÁNY 

Banány obsahují všechny 3 přírodní cukryfruktózu, glukózu i sacharózu, takže jsou perfektním zdrojem energie po ránu. Dále také obsahují velké množství vlákniny, která napomáhá správné funkci střev. 

RAW KAKAOVÝ PRÁŠEK 

Raw kakaový prášek se považuje za tzv. superfoods. Je významným zdrojem antioxidantů a hořčíku. Samotné účinky kakaa jsou asi dobře známénavozuje pocit štěstí a spokojenosti. 

MACA 

Maca je prášek výborné karamelové chuti, který se doporučuje konzumovat především ženám. Stabilizuje totiž hormonální hladinu, léčí neplodnost a podporuje sexualitu 

INGREDIENCE: 

- 3 zmražené banány 

- 50 ml mandlového neslazeného mléka 

- 1 čajová lžička raw kakaového prášku 

- 1 čajová lžička maca prášku 

- 1 polévková lžíce kešu másla 

+ chia semínka, slunečnicová semínka, nepražené kakaové boby, pufovaná quinoa 

Tři zralé banány necháme přes noc v mrazáku. Vyndáme a dáme do mixéru se všemi zbývajícími ingrediencemi. Když je vše promíchané, přemístíme do misky a servírujeme například s chia semínky, slunečnicovými semínky, nepraženými kakaovými boby a pufovanou quinoou 


Ice cream. Chocolate. Caramel. Healthy breakfast. 

The last word mentioned does not belong to the others, does it? If someone prepared this breakfast for me and I would not know what is inside, I would swear that it is the biggest cheat meal. Actually, it tastes like real Italian gelato. The only difference is that it does not contain any added sugar. 

This nice cream is unbelievably sweet, creamy with an instense caramel - chocolate flavour. It has a huge amount of health benefits as well: 

BANANAS 

Bananas contain all three natural sugarsfructose, glucose and sacharose so they are perfect morning fuel. They also contain fiber which is very important for proper intensines function. 

RAW CACAO POWDER 

Raw cacao powder is considered as a superfood. It is the main source of antioxidants and magnesium. Its´ health benefits are widely knownit makes you happy and satisfied 

MACA 

Maca is a powder with caramel – like taste which is recommended especially for women. It stabilizes hormonal level, heals infertility and boosts sexual activity. 

INGREDIENTS: 

- 3 frozen ripe bananas 

- 50 ml of almond unsweetened milk 

- 1 teaspoon of raw cacao powder 

- 1 teaspoon of maca powder 

- 1 tablespoon of cashew butter 

+ chia seeds, sunflower seeds, cacao nibs, puffed quinoa  

Put two ripe bananas into a freezer and let them there overnight. Put them in a blender and blend with all the other ingredients. Once smooth, place the mix in a bowl. You can top your smoothie bowl with chia seeds, sunflower seeds, cacao nibs and puffed quinoa. 

SUPER GREEN SMOOTHIE BOWL

SUPER GREEN SMOOTHIE BOWL