Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CARAMEL BANANA PANCAKES

CARAMEL BANANA PANCAKES

Kdy si uvědomíte, že je vaše sladké dětství definitivně u konce? Když vám začnou rodit kamarádky. Z těhotenství první kamarádky jsem byla úplně v šoku, ale teď už to beru jako celkem běžnou věc a dokonce sama přemýšlím nad tím, jak jednou budu vychovávat svoje děti já. Asi vás nepřekvapí, že jsem spíš pro liberálnější výchovu bez násilí, zbytečných trestů a zákazů. Přesto si ale myslím, že by děti nějaké hranice dostat měly - přeci jen si díky tomu líp uvědomí, kým vlastně jsou. I když...co já tady vůbec radím o výchově dětí.

Vždyť já sama pořádně nevím, kým jsem.

tázky, jestli jsem vegetarián nebo vegan mi chodí opravdu často a já se omlouvám, že vám v tom dělám takový zmatek. Ale věřte mi, že já jsem v tom sama pěkně zmatená! Jsem přesvědčená o pozitivním vlivu veganství na naše zdraví, chci žít bez násilí a rostlinná strava mi vyhovuje víc, než cokoliv jiného. Přesto je ale pořád pár mých starých receptů, které se teprve snažím zveganizovat - a jedním z nich byly donedávna i cottage lívance. Ráda bych vám řekla, že jsem našla rostlinnou náhražku vajíčka a cottage, kteří spolu žily šťastně až do mé pusy, ale bohužel jsem našla tak akorát několik způsobů, jak strávit dopoledne seškrabováním blátivých trhanců z pánve.

Jo, a vlastně jsem také našla způsob, jak udělat nepřekonatelné vegan karamelové lívance.

IMG_0490.JPG

Přestože je na tyhle lívance potřeba jen pár základních ingrediencí, pohromadě drží skvěle, a dokonce jsou krásně nadýchané. I když jsou výrazně sladké, není v nich žádný cukr - jen banán a superpotravina maca, která dodá lehce karamelovou chuť. A také spoustu zdraví prospěšných látek, jako je například vláknina nebo vitaminy C, B2 a B6.

Proto tady máte recept - avšak připravte se na to, že vám posune lívancové hranice.

INGREDIENCE:

Vločky dáme do mixéru a rozmixujeme na mouku. Přidáme všechny zbylé ingredience, promixujeme a směs necháme chvíli odstát.

Poté směs nalijeme na nepřilnavou pánev a lívance opékáme cca 3 min z každé strany.

Na závěr už jen dozdobíme a můžeme podávat!


In which moment you realize that your lovely childhood's definitely gone? When your girlfriends start giving birth. I was shocked when my first girlfriend got pregnant but now it has become such a regular thing and I am actually thinking about how I will raise my children. You probably won't be surprised by the fact that I am more into a liberal kind of upbringing, no violence or punishments. However, I still think that children should get some kind of borders - it helps them realize who they truly are. But... I am not the one who can give advices about raising children.

In fact, I don't even know who I am.

've received a lot of questions whether I am a vegetarian or a vegan and I'm so sorry for making you wonder. But the truth is that I'm wondering as well! I'm convinced that the plant based diet has a positive impact on our bodies, I want to live a cruelty-free lifestyle and I love plant based meals more than anything. However, there are some of my older recipes that still need to veganize - and the cottage cheese pancakes used to be one of them. I'd love to say that I found a plant based substitute for the cottage cheese + eggs which lived together happily ever after but all I found were various ways how to spend whole morning cleaning pan from a soggy mash.

Well, and I also created the best vegan caramel pancakes.

IMG_0490.JPG

Even though these pancakes require just few ingredients they hold together perfectly and their consistency's literally on point. Even though they are truly sweet they don't contain any added sugar - solely the banana and the superfood called maca which provides the pancakes with deliciously caramel taste. And also with many health benefits such as the calcium or vitamins C, B2 and B6.

So here is the recipe - but be prepared that it will change your pancake borders!

INGREDIENTS:

  • 4 tablespoons of oats
  • 1/2 of banana
  • 1/3 cup of unsweetened almond milk
  • 1 tablespoon of flax seeds
  • 1 teaspoon of maca powder

 Add the oats into a blender and blend until flour forms. Then add in all the remaining ingredients, blend again and let the mixture set for a while.

Next pour the mixture onto a non-stick frying pan and cook the pancakes from both sides for about 3 minutes.

Finally add your toppings and serve!

PUMPKIN OVERNIGHT OATS

PUMPKIN OVERNIGHT OATS

CHIA PUDDING & BERRY NICE CREAM

CHIA PUDDING & BERRY NICE CREAM