Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

CACAO ALMOND CHIA PUDDING

CACAO ALMOND CHIA PUDDING

Člověk si pořád něco vypisuje, čte, stresuje se maturitou a vůbec si v tom všem neuvědomí, že to tím vlastně celé končí. To každodenní vstávání, písemky a hlavně potkávání pořád těch samých lidí. Jasně, častokrát si lezeme na nervy, ale přeci jen jsme spolu strávili 8 let a zažili jsme spolu spoustu zážitků. A teď se najednou naše cesty rozdělí. Kdo ví, kde budeme za 10 let...

No zrovna nedávno jsem potkala svého bývalého spolužáka. Pamatuji si ho jako kluka, který mi byl někam po pas a jediný jeho zájem byly počítače. A teď si se svou přítelkyní staví dům! To ale není nic v porovnání s mojí bývalou spolužačkou. Naposledy jsem jí viděla na celodenním výletě ve druhé třídě v růžových legínkách Hello Kitty a teď se jí narodilo dítě. Ale co, vždyť je to normální, že už takhle mladí lidé chtějí strávit zbytek života se svojí láskou. Já to tak mám taky.

A proto přidávám své milované mandlové máslíčko úplně do všeho!

Nevím sice, kde budu za 10 let, ale jsem si jistá, že mandlové máslo tam bude se mnou. A to hlavně díky tomuhle receptu - dá se totiž připravit den předem a vzít kamkoliv sebou. Jeho příprava je jednoduchá, rychlá a vyžaduje jen pár ingrediencí. Zároveň ale vznikne jemný sladký pudink s nádechem mandlového másla, který ve svém životě prostě musíte mít.

Proto jestli jste zatím lásku svého života nenašli, tady máte recept!

INGREDIENCE:

- 1 hrnek neslazeného mandlového mléka

- 3 polévkové lžíce chia semínek

- 1/2 banánu

- 1 polévková lžíce mandlového másla

- 1 čajová lžička raw kakaového prášku

+ zbytek banánu, drcené mandle, kakaové boby

Všechny ingredience dáme do mixéru a promícháme. Směs přemístíme do misky a necháme alespoň 2 hodiny v lednici. Poté pudink vyndáme, dozdobíme a můžeme podávat!


One is so immersed in all this studying for graduation that he absolutely forgets the fact that everything is ending now. Daily waking up, tests and especially meeting the same people all over again. Of course we argue sometimes but actually we've been together for 8 years and went through a lot. And now our ways are going to split apart. Who knows where we'll be in 10 years...

For example I just recently met my ex- classmate. I've remembered him as a short guy with all the interests in the PC world and now they are building a house together with his girlfriend. But that's nothing compared to my other ex-classmate! The last time I saw her she was wearing cute Hello Kitty leggings and now she has a baby. Whatever. It's actually normal that young people want to spend the rest of their lives with their loved ones. So do I actually.

And because of that I'm adding my dearest almond butter into everything!

Even though I don't know where I'll be in a ten years I'm absolutely sure an almond butter will be there with me. Especially because of this recipe! It's preparation is incredibly easy, quick and requires just a few ingredients. However, it creates sweet gel-like pudding with a hint of almond butter that can't be missing in your life.

So if you haven't found the love of your life yet, here is the recipe!

INGREDIENTS:

- 1 cup of unsweetened almond milk

- 3 tablespoons of chia seeds

- 1/2 of banana

- 1 tablespoon of almond butter

- 1 teaspoon or raw cacao powder

Add all the ingredients into a blender and pulse. Transef the mixture into a bowl and place it into the fridge for at least two hours. Then remove, add your toppings and serve!

COFFEE NICE CREAM

COFFEE NICE CREAM

BUCKWHEAT PORRIDGE

BUCKWHEAT PORRIDGE