Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BREAKFAST SWEET POTATO MASH

BREAKFAST SWEET POTATO MASH

Jestli sháníte nějaké přesné hodiny, které nezaberou moc místa, nabízím vám svoje služby. Totiž i když u nás doma žádné funkční hodiny nejsou, každý ví úplně přesně, jaký je čas. Vždyť přeci v 6:30 odcházím cvičit, potom celý den někde lítám, až nakonec v 19:15 zapnu troubu, jelikož se vrátím ze své pravidelné procházky, která následuje hned po večeři. Mohlo by se zdát, že jsou mé dny vyčerpávající, ale vlastně je to přesně naopak - můj bláznivý životní styl mě tak akorát nabíjí energií a pozitivní náladou. I když s tím ne všichni souhlasí.

IMG_1810.JPG

Třeba takový můj kotník. Tak dlouho mě toleroval, až mu jednou došla trpělivost a donutil mě strávit pondělí vysněným způsobem většiny normálních lidí - odpočinkem v tlustých ponožkách. A tak mi hold nezbývalo nic jiného, než zkusit najít jiný způsob, jak se nabít energií a pozitivní náladou - uklidila jsem si, natočila jsem video, dokonce jsem si i obarvila vlasy, nic ale nezabíralo. Když v tom mi to najednou došlo - batátová kaše!

IMG_1811.JPG

Batátová kaše vás totiž opravdu nabije energií, jelikož obsahuje spoustu kvalitních sacharidů, a zároveň zajistí i tu pozitivní náladu, jelikož vyžaduje jen dvě ingredience, pár minut a její chuť vám doslova rozlije štěstí po těle.

IMG_1812.JPG

A protože už musím běžet, tady máte recept!

INGREDIENCE:

  • 1 střední batáta
  • 1 polévková lžíce tahini
  • + sójový jogurt, domácí granola, oříšky, kakaové boby, ovoce...

Batátu nakrájíme na kostičky a dáme do hrnce. Zalijeme horkou vodou a necháme vařit do změknutí. Poté přesypeme do mixéru, přidáme polévkovou lžíci tahini a mixujeme do kašovité konzistence.

Kaši přemístíme do misky, dozdobíme a můžeme podávat!

PS: Opravdu bych doporučovala přidat jogurt, jelikož se chuť sladké teplé kaše perfektně hodí k ochlazující nahořklé chuti jogurtu. Naopak bych byla opatrná se sladkým ovocem, které by mohlo chuť kaše rušit.


If you're looking for some compact watches, I'm offering myself. Well, even though we don't have any functional clocks at ours, everyone knows exactly what time it is. Actually I leave everyday at 6:30, spend whole day running somewhere and then turn on the oven at 19:15 because I get back from my regular walk. It might appear that my days are exhausting but in fact, they do the complete opposite - my crazy active lifestyle is providing me with huge amount of energy and positive vibes. However, not everyone shares the same opinion as I do.

IMG_1810.JPG

For example my ankle. He was tolerating me for so long until once he decided to be stubborn and I was forced to spend whole day at home. So I basically I didn't have any other option than to look for something different which would provide me with the energy and positive vibes - I cleaned my room, recorded the video and even dyed my hair but nothing worked. And in that moment I got it - the sweet potato mash!

IMG_1811.JPG

This mash truly provides your body with a lot of energy because of the carbs it contains while it also gives you the positive vibes as it requires just two ingredients, few minutes and it spreads the joy into each part of your body.

IMG_1812.JPG

And as I got to go now, here is the recipe!

INGREDIENTS:

  • 1 medium sweet potato
  • 1 tablespoon of tahini
  • + soy, yoghurt, homemade granola, nuts, cacao nibs, fruit...

Cut the sweet potato into cubes and place them into a saucepan. Pour in hot water and let them cook until tender. Then add the cubes into the blender along with one tablespoon of tahini and blend until mashed consistency.

Transfer the mash into a bowl, add in your favourite toppings and serve!

PS: I would highly recommend adding the yoghurt as the warm sweet taste of the mash perfectly matches the bitter taste of yoghurt. However, I wouldn't recommend adding sweet fruit as it doesn't go together with the taste of the mash that much.

CHIA PROTEIN PANCAKES

CHIA PROTEIN PANCAKES

VEGAN PROTEIN WAFFLES

VEGAN PROTEIN WAFFLES