Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BREAKFAST STUFFED SWEET POTATO

BREAKFAST STUFFED SWEET POTATO

Já stejně pořád nemůžu uvěřit, že už je nás na Instagramu přes 20 000. Vím, že je to pořád jen sociální síť, ale čtu každý komentář, odpovídám na každou zprávu a nepopsatelně mě to baví. Poslední dobou se totiž Instagram hodně změnil, a to jen v tom nejlepším smyslu - místo umělé dokonalosti tam najednou vidíme normální holky, které se učí přijímat sami sebe. Právě to bylo také důvodem, proč jsem vymyslela #DeníkSebelásky a každý den vám pokládala jednu otázku. Líbily se mi všechny otázky, ale jedna úplně nejvíc, jelikož jsem na ní svou odpověď znala hned: Jaká byla nejkrásnější věc, co jsi pro sebe kdy udělal?

Přestala jsem se měnit kvůli ostatním.

V životě je totiž nejdůležitější, aby byl člověk spokojený sám se sebou. Proto nedejte na názory ostatních, dělejte, co vás baví a hlavně neskrývejte to, kým doopravdy jste. Na světě je 7 miliard lidí a ať už uděláte cokoliv, nikdy se nezavděčíte všem - nejste přeci brambory! Vždyť jedině brambory mají tu vzácnou schopnost vyhovět každému.

Chcete si vzít něco k seriálu? Bramborové chipsy!

Chcete oslavit, že jsou (za 3/4 roku) Vánoce? Bramborový salát!

Chcete cítit rychlý tlukot srdce, explozi chuťových buněk a slast vynášející vaše tělo do nebeských výšin? Rozpečená batáta s banánem a mandlovým máslem!

IMG_5587.JPG

Batáty jsou moje závislost a už si ani nepamatuji, jaké to je, žít bez nich - traumatické zážitky člověk naštěstí zapomíná. Jsou skvělým zdrojem komplexních sacharidů, vitaminů i minerálů, mají křupavou slupku a perfektně jemný sladký vnitřek. Právě proto se k nim skvěle hodí banán, který jejich sladkou chuť ještě zvýrazní a krémové mandlové máslo to celé dotáhne k dokonalosti.

Jakou krásnou věc pro sebe dnes uděláte? Vyzkoušíte tenhle recept!

INGREDIENCE:

  • 1 střední batáta
  • 1 banán
  • 1 polévková lžíce mandlového másla
  • Hrst kakaových bobů

Batátu propícháme vidličkou a dáme péct do trouby na 200°C přibližně 50 minut.

Když je batáta měkká na dotek, podélně ji rozkrojíme a naplníme banánem a kakaovými boby. Na závěr vše zalijeme mandlovým máslem a můžeme podávat!


I still can’t believe there’s already more than 20 000 of us on the Instagram. I know it’s just a social network but I read every comment, respond to every message and basically, it makes me extremely happy. Actually the Instagram changed a lot recently and instead of fake perfection we are now seeing normal girls learning to accept themselves. In fact, that was the reason why I created our self-love project and asked you questions every day. I liked all of the questions but one I love the most as I exactly knew the answer was: What is the most loving thing you’ve ever done for yourself?

I stopped caring about what other people think about me.

The most important thing in life is to be happy with yourself. So don’t care about what other people think, do what you love and don’t hide your personality. There are 7 billion people and no matter what you do, you will never please everyone - you’re not a potato! Only potatoes have that incredible ability to be loved by everyone.

Would you like something to snack on? Potato chips!

Would you like to celebrate that Christmas is here (in 9 months)? Potato salad!

Would you like to feel your heartbeat, taste buds explosion and joy lifting your body into the heaven? Baked sweet potato with banana & almond butter!

IMG_5587.JPG

Sweet potatoes are my addiction and I can’t even remember how it feels like to live without them - fortunately people forget traumatic experiences. They are a perfect source of complex carbs, vitamins & minerals, have crispy skin and sweet delicious taste. That’s the reason why they go perfectly together with banana and creamy almond butter.

What loving thing will you do for yourself today? Make this recipe!

INGREDIENTS:

  • 1 medium sweet potato
  • 1 banana
  • 1 tablespoon of almond butter
  • Handful of cacao nibs

Prick the sweet potato using a fork and let it bake in the oven for about 50 minutes on 200°C.

Once the sweet potato has been cooked, cut it lengthways and fill with the banana and cacao nibs. Finally drizzle one tablespoon of almond butter all over and serve.

CHOCOLATE PROTEIN PANCAKES

CHOCOLATE PROTEIN PANCAKES

CINNI MINIS

CINNI MINIS