Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BIRCHER MÜSLI

BIRCHER MÜSLI

Nedávno jsem dočetla knížku Jak se stát mistrem svého života. Později vám o ní řeknu víc, ale jedna myšlenka mě zaujala natolik, že se s vámi o ní musím podělit už teď. Říká se, že máme žít v přítomnosti a vážit si toho, co máme. Zároveň ale všude vidíme příspěvky, které nás motivují vystupovat z pohodlné zóny, překonávat naše limity a mít velké cíle.

Jaká je tedy správná odpověď?!

Myslím, že pokud chceme něčeho dosáhnout, opravdu musíme žít naplno. Musíme překonávat svůj strach a dělat změny, které nás posunou zase o kousek dál. Avšak nesmíme při tom zapomínat žít v přítomnosti a být vděční za všechno, co máme. Jaká je tedy správná odpověď?! Myslím, že rovnováha.

Právě rovnováha je totiž nejdůležitější úplně ve všem - a tenhle recept je toho důkazem.

IMG_5359.JPG

Obsahuje všechny 3 makronutrienty, tedy bílkoviny, sacharidy i tuky, díky čemuž není pouze zdravý, ale také opravdu vyvážený. Zároveň vyžaduje jen pár ingrediencí a jeho příprava je opravdu jednoduchá - dokonce se dá připravit dopředu a věřte mi, že za to ráno budete opravdu vděční a přítomný okamžik si užijete naplno!

IMG_5360.JPG

A jaký je můj cíl? Abyste vyzkoušeli tenhle recept!

IMG_5361.JPG

INGREDIENCE:

Ovesné vločky dáme do misky společně s dýňovými & slunečnicovými semínky. Vše zalijeme mandlovým mlékem a javorovým sirupem, promícháme a necháme odležet v lednici alespoň 30 min. Poté už jen dozdobíme a můžeme podávat!


Recently I finished reading a book The Greatness Guide. I’ll tell you more about it later but there’s one thing I need to share with you now. It’s being said that we should live in the present and appreciate what we already have. However, there are also posts which motivate us to step out of our comfort zone, to break our limits and to have big goals.

Soo, what’s the right answer?!

I think that if we want to reach something, we have to live to the fullest. We have to overcome our fear and make changes which take us a little bit further. However, at the same time we should never forget to live in the present and to be grateful for all we already have. So what’s the right answer?! I think that it’s the balance.

In fact, the balance is the most important thing in everything - and this recipe’s the proof.

IMG_5359.JPG

It contains all 3 macronutrients, protein, carbs and fat so it’s not only healthy but really balanced as well. Also, it requires only few ingredients and the preparation is truly easy - it can be even made ahead and trust me that you’ll be so grateful for it in the morning and that you’ll enjoy the present moment to the fullest.

IMG_5360.JPG

So what’s my goal? That you give this recipe a try!

IMG_5361.JPG

INGREDIENTS:

  • 1 cup of oats

  • 1/2 cup of unsweetened almond milk

  • 2 tablespoons of sunflower seeds

  • 2 tablespoons of pumpkin seeds

  • 2 tablespoons of maple syrup

Add the oats into a bowl along with the pumpkin & the sunflower seeds. Pour in the almond milk and the maple syrup, give it all a good stir and leave it in the fridge for at least 30 minutes. Then add your toppings and serve!

FRENCH TOASTS

FRENCH TOASTS

HAZELNUT BLUEBERRY OATMEAL

HAZELNUT BLUEBERRY OATMEAL