Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

HIGH PROTEIN BANANA BREAD

HIGH PROTEIN BANANA BREAD

Pamatujete, jak jsem vám říkala, že nevím, o čem budu psát, když si přes léto nemám na co stěžovat?  Tak si představte, že jsem si zase něco našla. Nebo lépe řečeno, moje rodina.

Na jednu stranu je chápu - ono to asi fakt není lehké sdílet jednu malou kuchyň s někým, kdo má milion receptových nápadů, stovky nakoupených ingrediencí a desítky připravených jídel. A možná není zrovna příjemné, když si jako hlava rodiny musíte k obědu v den otců ohřát párky v mikrovlnce, jelikož trouba, mixér i všechny 4 plotýnky jsou v plném provozu. Já bych ale byla ráda úspornější, fakt! Jenže se mi to daří asi stejně tak, jako s kešu máslem.

Ono je fajn vylizovat prstem kešu máslo, ale jen do chvíle, než zjistíte, že je třetina skleničky pryč. A že ta sklenička, o které jste si mysleli, že má 150 g, má ve skutečnosti 300 g. Ale co tedy dělat, když nechcete okupovat celou kuchyň ani kupovat nové kešu máslo?

Banánový chlebík.

Kuchyň sice potřeba je, ale příprava je opravdu rychlá a tak jednoduchá, že se o vše postará trouba. Chlebík je slaďoučký i chuťově výrazný sám o sobě, takže kešu máslo potřeba není, ale byl by hřích ho nepoužít - stejně tak, jako nevyzkoušet tenhle recept!

INGREDIENCE:

 • 1 1/2 hrnku ovesné mouky
 • 1/2 hrnku kokosového cukru
 • 1/2 hrnku neslazeného mandlového mléka
 • 2 odměrky vanilkového proteinu
 • 1 zralý banán
 • 2 bílky (pro vegan verzi možno nahradit ,,vajíčkem´´ z lněného semínka)
 • 1 čajová lžička kypřícího prášku
 • 1 čajová lžička skořice

Do velké mísy nasypeme ovesnou mouku, kokosový cukr, protein, skořici a kypřící prášek. Vše důkladně promícháme.

Vidličkou si rozmačkáme banán na kaši a dáme ho také do mísy. Přidáme dva bílky, přilijeme mandlové mléko a opět důkladně promícháme (směs by měla být hustší, rozhodně ne tekutá). Vzniklou směs dáme do formy vyložené pečícím papírem a necháme péct 50 min na 180°. Poté necháme vychladnout a můžeme podávat!


Do you remember the last time I said I didn't know what kind of articles to post when it was summer and I had nothing to complain about? So yeah, I found something again. Or to be exact, my family found something.

On one hand I do understand their point - maybe it's not that easy to share one small kitchen with someone who has millions of recipe ideas, hundreds of bought ingredients and tons of prepared meal boxes. And maybe it's not that nice being a head of a family who is forced to have microwaved sausages for a Father's day lunch because the oven, the blender and all the hotplates are fully working. I'd love to use the kitchen less, I swear! As much as I'd love to use the cashew butter less.

Well, it's nice to eat the cashew butter straight from the jar as long as you realize third of the jar's gone. And that the jar you had assumed to have 150 g had in fact 300 g. But what to do when you don't want to spend time in the kitchen and money on a cashew butter?

The banana bread.

You have to use the kitchen, but the preparation is really quick and so easy that the oven does everything instead of you. The bread is supersweet and has an intense flavour on its own so you don't have to use the cashew butter.

However, it'd be a sin no to - as well as not to try this recipe!

INGREDIENTS:

 • 1 1/2 cup of oat flour
 • 1/2 cup of coconut sugar
 • 1/2 cup of unsweetened almond milk
 • 2 scoops of vanilla protein powder
 • 1 ripe banana
 • 2 egg whites
 • 1 teaspoon baking powder
 • 1 teaspoon of cinnamon

Add the oat flour into a large bowl along with the coconut sugar, protein powder, cinnamon and baking powder. Mix it all properly.

Mash the banana using a fork and place it into a bowl. Add in two egg whites, pour in the almond milk and mix it all properly again (the mixture should not be runny). Transfer the mixture into a cake tin and let it bake for about 50 minutes on 180°C. Then let it cool and serve!

VANILLA STRAWBERRY NICE CREAM

VANILLA STRAWBERRY NICE CREAM

COFFEE NICE CREAM

COFFEE NICE CREAM