Photo 01-12-15 16 13 02.jpg

Welcome to my blog!

I am 19 years old life enthusiast, fitness lover and yogi with a huge passion for healthy cooking. I hope that you will find this page inspirational and that you will love it as much as I do!

BAKED QUINOA PORRIDGE

BAKED QUINOA PORRIDGE

Za pár dní už to bude půl roku, co jsem vegan. Většina lidí si pod pojmem “veganství” představí vyřazení živočišných produktů z jídelníčku, ale ve skutečnosti se v tom ukrývá celá životní filosofie, která vám přinese hned několik změn. Například spánek - nikdy se mi nespalo líp, než teď. Většinou usnu hned a spím nerušeně, až do rána. Přesto se mi ale nedávno zdál sen, který mě probudil uprostřed noci - zdálo se mi, že jsem zaspala a nestihla tak ranní procházku.

Svoje ranní procházky jsem si totiž úplně zamilovala. Vycházím s prvními slunečními paprsky, kdy celé město ještě spí, a tak jsem jen sama se svými myšlenkami. Ale jen si nemyslete - i já jsem byla ještě před pár lety naštvaná, když mě někdo vzbudil dřív, než v 11. Naučila jsem se ale pár věcí, díky kterým je to vstávání daleko příjemnější. Například si chodím lehnout ve chvíli, kdy jsem unavená. Ať už dělám cokoliv, nechám toho, protože bych se na to stejně nesoustředila a ráno bych byla tak akorát vyřízená.

A já se většinou tak těším na snídani, že prostě nemůžu dospat.

IMG_2773.JPG

Snídaně je moje nejoblíbenější jídlo dne, a proto si na ní dávám opravdu záležet. Poslední dobou jsem si oblíbila nejrůznější kaše, jelikož zasytí, dodají spoustu energie, a také se dají připravit na nespočet způsobů. Já jsem například nedávno zkusila místo klasických ovesných vloček použít quinoové, které ovšem byly dost jemné a nevytvořily tak hutnou konzistenci, jak mám ráda - a proto jsem je zkusila zapéct! Výsledkem byl spíš takový vláčný čokoládový dortík, který měl sladkou chuť, jemnou konzistenci a navíc spoustu zdraví prospěšných látek.

IMG_2774.JPG

Chcete radu, jak ráno vyskočit z postele? Místo pohádky si před spaním přečtěte tenhle recept!

IINGREDIENCE:

Základ kaše:

Horké ovoce:

Do hrnce nalijeme mandlové mléko a necháme ohřát. Postupně přisypáváme quinoa vločky a mícháme, dokud nemají kašovitou konzistenci. Poté přidáme rozmačkaný banán a raw kakaový prášek. Promícháme a vzniklou směs přemístíme do zapékací formy. Necháme péct přibližně 15 min na 180°C. 

Mezitím do hrnce nasypeme mražené ovoce, zalijeme javorovým sirupem, promícháme a necháme ohřát.

Zapečenou kašičku přemístíme do misky, přidáme horké ovoce, dozdobíme a můžeme podávat!


In few days it will be six months since I went vegan. Many people think that the “veganism” means avoiding animal products but in fact, it’s a whole philosophy that provides your life with many changes. For example, the sleep - I’ve never had a better sleep than I do now. I fall asleep immediately and I sleep whole night without any interruptions. However, few days ago I had a dream which woke me up in the middle of the night - it was a dream about me sleeping in and not going on my morning walk.

I absolutely fell in love with my morning walks. I go out when the first sun breams appear, the whole town’s asleep and I am alone with my thoughts. But it wasn’t always like that - I used to be pretty angry when someone woke me up before 11 AM. However, I’ve learned some tricks that help me to make the waking up at least easier. For example, I always go to bed when I’m tired. I stop with whatever I’m doing as I know I wouldn’t be properly concentrated and I’d be dead in the morning.

And I’m always so excited about breakfast that I just can’t stay in a bed any longer.

IMG_2773.JPG

Breakfast is my favourite meal of the day and I am truly picky about it. At the moment I’m obsessed with the porridge as it’s filling, nourishing and can be prepared various ways. For example, few days ago I used the quinoa flakes instead of the classical oats. However, the flakes were very smooth and they didn’t create the thick consistency I prefer - so I tried to bake them! The result was a moist chocolate cake which had a sweet taste, smooth consistency and a lot of health benefits.

IMG_2774.JPG

Do you want any advice how to jump out of bed in the morning? Before you go to sleep, read that recipe instead of the fairy tale!

INGREDIENTS:

For the base:

  • 4 tablespoons of quinoa flakes
  • 1 tablespoon of raw cacao powder
  • 1 cup of unsweetened almond milk
  • 1/2 cup of mashed banana

Warm berries:

  • 1 cup of frozen berries
  • 1 tablespoon of maple syrup
  • + homemade cereals, peanut butter

Pour the almond milk into a saucepan and allow it to heat. Gradually add in the quinoa flakes and stir. Next stir in mashed banana along with 1 tablespoon of raw cacao powder. Mix properly and transfer the mixture into a baking tin. Let it bake for about 15 minutes on 180°C.

Meanwhile make the warm berris - add them in another pot along with the maple syrup, mix it all together and allow it to cook for a while.

Transfer baked porridge into a bowl, add in warm berries as well as your favourite toppings and serve!

PEANUT BUTTER NICE CREAM

PEANUT BUTTER NICE CREAM

PROTEIN BREAD PUDDING

PROTEIN BREAD PUDDING